POLECAMY

W górę, na dół po drewnianych schodach

Schody to nie tylko ważny element architektoniczny i praktyczny domu, to także niebanalna ozdoba.
/ 11 miesięcy temu
W górę, na dół po drewnianych schodach fot. Fotolia

We współczesnych projektach domów schody są integralną częścią holu lub salonu. Rzadko kiedy w domach jednorodzinnych architekci projektują osobną klatkę schodową. Dlatego, tak ważny jest niebanalny wygląd schodów.

Wciąż największą popularnością cieszą się schody drewniane. Najczęściej wykonuje się je z dębu, buku, brzozy, jesionu, orzecha, rzadziej z drewna sosnowego i egzotycznego. Lepiej nie oszczędzać na surowcu i wybrać takie, które posłuży w dobrym stanie przez wiele lat. Na stopnie można wybrać nieco gorsze drewno, ale nie inne niż II klasy jakości, na elementy nośne, balustrady  – koniecznie I klasy. Deski powinny być dobrze wysuszone bez sęków i innych wad. Mogą być lite lub klejone warstwowo (te drugie są lepsze, bo nie paczą się tak, jak lite).

To ważne

Dobrze, gdy schody są ładne, oryginalne, ale od urody ważniejsze jest bezpieczeństwo. Powinny bezwarunkowo mieć przynajmniej jedną poręcz, a gdy stanowią otwartą konstrukcję - balustrady. Jeśli nawierzchnia schodów jest śliska, warto je przykryć chodnikiem, gumą o ozdobnej fakturze, lub nakleić na nich paski przeciwpoślizgowe.

Schody drewniane na betonie

Nie zawsze schody muszą być być w całości zrobione z drewna. Można je zrobić z betonu i tylko wykończyć z drewnem. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo schody są solidne, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia. Ponieważ drewno chłonie wilgoć trzeba dopilnować, by było bardzo dobrze wysezonowane, zaś beton idealnie suchy. Stopnice (patrz słowniczek poniżej) przytwierdza się do betonu kołkami. Drewno warto polakierować lub zaolejować, by było odporniejsze.

Schody drewniane proste

ten typ schodów najlepiej się sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu i ograniczonej przestrzeni. Najwygodniej jest kupić gotowe  (ok. 1100 zł za 3 metry). Elementy są łatwe do montażu i demontażu, można je dopasować, skrócić, pomalować na wybrany kolor.

Schody drewniane zewnętrzne

Prowadzą do drzwi wejściowych, tarasu, na różnego rodzaju podesty. Ponieważ znajdują się na zewnątrz i muszą sprostać różnym warunkom atmosferycznym powinny być szczególnie wytrzymałe i bezpieczne.  Najwygodniejsze mają ok. 15 cm wysokości i 33 głębokości. Przepisy budowlane stanowią, że nie muszą mieć balustrady, o ile nie przekraczają wysokości 50 cm lub są wyższe (do 1 m), ale ich szerokość przekracza szerokość drzwi o 50 cm z każdej strony. Podest powinien mieć 90 cm szerokości, jeśli drzwi otwierają się do środka, lub 90 cm plus szerokość drzwi, jeśli otwierają się na zewnątrz.

Przydatny słowniczek

Podczas rozmowy z fachowcami może ci się przydać znajomość nazw schodów i poszczególnych elementów, z których się składają:

 •  bieg to ciąg stopni biegnących w jednym kierunku,
 •  podniebienie to spodnia część ciągu schodów, czyli biegu,
 •  stopnica - pozioma część stopnia, na której stawiamy stopy, gdy wchodzimy po schodach,
 •  podstopnica - pionowa część stopnia. Czasem jej nie ma, wówczas schody są ażurowe,
 •  policzek - boczna część (belka) biegu,
 •  spocznik - pozioma płyta na półpiętrze,
 •  podest - pozioma płyta na końcu schodów,
 •  schody drabiniaste  (inaczej ażurowe) zbudowane są z dwóch belek policzkowych i zamocowanych do nich stopnic,
 •  schody policzkowe składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic,
 •  schody kręte, spiralne. Niewygodne, ale nie wymagają dużo miejsca,
 •  schody zabiegowe. Niewygodne, skręcają się, nie mają spocznika. Zastępują go stopnie o zmiennej szerokości
 •  schody wachlarzowe - łagodnie się skręcają. Są efektowne i wygodne, ale nie do każdych pomieszczeń się nadają. Wymagają dość dużo miejsca.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 miesięcy temu
Mieszkanie zaprojektowała nam i wykonała firma KP Produkcja Archi-Tektury. Pan Konrad - architekt jest bardzo energiczny i konkretny i o nic nie musieliśmy się martwić!!! - https://kparchitektura.wordpress.com/