Rośliny doniczkowe dla leniwych

Rośliny doniczkowe potrzebują regularniej pielęgnacji a więc podlewania, nawożenia, podcinania. To wszystko wymaga czasu i … chęci. Jeśli należysz do grona osób zapracowanych, ale mimo wszystko kochasz zieleń w mieszkaniu, warto zainwestować w nieabsorbujące rośliny. Najrozsądniejszym rozwiązaniem są rośliny „niezniszczalne” z małymi wymaganiami i dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Podpowiadamy, które będą idealne.
/ 15.08.2012 07:00

Rośliny doniczkowe potrzebują regularniej pielęgnacji, a więc podlewania, nawożenia, podcinania. To wszystko wymaga czasu i … chęci. Jeśli należysz do grona osób zapracowanych, ale mimo wszystko kochasz zieleń w mieszkaniu, warto zainwestować w nieabsorbujące rośliny. Najrozsądniejszym rozwiązaniem są rośliny „niezniszczalne” z małymi wymaganiami i dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Podpowiadamy, które będą idealne.

Rośliny doniczkowe dla leniwych

Ze względu na łatwość uprawy możemy podzielić je na takie, które nie wymagają częstego podlewania (między kolejnymi dostawami wody, ziemia może przesychać) oraz takie, które wymagają systematycznego podlewania. Dla leniwych idealnie sprawdzą się oczywiście te pierwsze. Mimo ograniczonego zainteresowania naszą domową roślinnością odpowiednio dobrane rośliny  pomogą  nam wykreować piękny i oryginalny świat roślin i kwiatów.     Fot. Depositphotos

Wśród tych - nie do pokonania - a znanych i lubianych, prym wiodą:

Kaktusy i sukulenty - gatunki kaktusów zdumiewają swoją różnorodnością i bogactwem odmian. Są kaktusy z "włosami", "liściaste" i w kolorze żółtym. Gdy najdzie nas ochota, możemy stworzyć z nich piękną i barwną kompozycję.
Wymagania: Powinny mieć dostęp do światła i bieżącej cyrkulacji powietrza, by ich "nie spalić" – szczególnie ważne w okresie lata. Rozmnażanie jest wyjątkowo łatwe i pewne - przez sadzonki z pędów lub przy pomocy sadzonek liściowych. Podlewanie raczej oszczędne, trzeba uważać na przelanie, by nie zgniła. Bardzo nie lubią nadmiaru wody.

Rośliny doniczkowe dla leniwych

Fot. Depositphotos

Aloes - zbawienny dla domu i jego mieszkańców. Ta afrykańska roślina wydziela dwutlenek węgla. Aloes bardzo skutecznie w ciągu dnia go pochłania, a nocą przerabia na zbawienny tlen! Stawiajmy go w pobliżu, a nawet przy łóżku. Aloes jest bardzo wytrzymały na brak wody, więc jest znakomitą rośliną dla wiecznie zabieganych. W lecie zasilamy go co dwa tygodnie słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego. Poza pięknym wyglądem ma wiele zastosowań leczniczych, szczególnie na problemy skórne.

Rośliny doniczkowe dla leniwych

Fot. digital-make-up.blogspot.com

Sansevieria - roślinka rodem z z Afryki, bardzo odporna na niedobory wody. Jedynie w czasie rozmnażania z kłączy, należy jej zapewnić optymalne warunki. Dorosłe rośliny są wyjątkowo wytrzymałe. Zwana potocznie "żelazną rośliną", jest doskonała dla zapominalskich.
Wymagania: wystarczy jej od czasu do czasu łyk wody. Dobrze wygląda we wszystkich wnętrzach, ale najlepiej w nowoczesnych. Woli suszę od nadmiaru wilgoci, przeżyje nawet miesiąc bez kropli wody, dodatkowo jest sukulentem liściowym, więc magazynuje wodę w mięsistych liściach i korzysta z niej, kiedy tylko ma na to ochotę.

Rośliny doniczkowe dla leniwych

Fot. Depositphotos

Dracena - to łatwa w uprawie roślina, która szybko się regeneruje i nadaje do uprawy dla początkujących miłośników roślin. Idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz, ze względu na kształt oraz barwę liści. Jest jedną z bardziej prostych, a jednocześnie niezwykle dekoracyjnych roślin pokojowych. Doskonale wygląda w nowoczesnych pomieszczeniach, holach, korytarzach i biurach.
Wymagania: najlepiej rośnie uprawiana w miejscach o rozproszonym, najlepiej słonecznym świetle. Co do podlewania - w lecie należy podlewać ją tak, by podłoże było stale wilgotne, a w zimie, gdy jest wyraźnie suche. Może rosnąć w półcieniu lub jasnym świetle, a ziemia w jej doniczce może przesychać między jednym, a drugim podlewaniem.

Rośliny doniczkowe dla leniwych

                                                                                                           Fot. Depositphotos

Hoja - której liście wyglądają jak powleczone woskiem i mogą być dwukolorowe. W dodatku hoja wytwarza intensywnie pachnące kwiaty. Nie przepada tylko za przenoszeniem z miejsca na miejsce.
Wymagania: Aby dobrze rosła, powinno się utrzymywać lekko wilgotne podłoże, wskazane jest również częste zraszanie letnią wodą. Nie pryskamy na kwiaty, bo można je zniszczyć. Hoja lubi być podlewana deszczówką.

Rośliny doniczkowe dla leniwych

Fot. Floraforum

Epipremium aureum – najpowszechniejsza roślina, banalna w uprawie.
Wymagania: Podlewana w zależności od wilgotności ziemi. Wyjątkowo proste szczepki uzyskiwane dzięki odcięciu fragmentu pędu na sadzonki z dwoma węzłami i włożenia ich do wody do momentu wypuszczenia pędów. Jako roślina pnąca osiąga imponujące długości, więc to idealna ozdoba dużych przestrzeni i wolnych ścian.
Co ciekawe – jeśli na liściach skrapla się woda to zwiastun, że zbliża się deszcz.

Rośliny doniczkowe dla leniwych

Fot. Guide-to-houseplants.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/29.08.2012 17:29
kochamy kwiaty ale nie zawsze ma się dla nich czas ://
/15.08.2012 12:46
Świetny kaktus :)