Rolety czy zasłony ?

Przy urządzaniu mieszkania stajemy przed poważnym dylematem co lepiej zaciemni nasze mieszkanie w słoneczne i upalne lato. W poszukiwaniu odrobiny cienia warto się dobrze zastanowić jak najlepiej wykorzystać przestrzeń parapetu oraz okna, aby wyglądała gustownie ale także spełniała swoje pierwotne funkcje.

Przy urządzaniu mieszkania stajemy przed poważnym dylematem, co lepiej zaciemni nasze mieszkanie w słoneczne i upalne lato. W poszukiwaniu odrobiny cienia warto się dobrze zastanowić jak najlepiej wykorzystać przestrzeń parapetu oraz okna, aby wyglądała gustownie, ale także spełniała swoje pierwotne funkcje.

Rolety czy zasłony ?

Fot. Depositphots

Pierwszym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć jest funkcja, która mają spełniać. Czy jest wyłącznie dekoracyjna? A może wystawione na południe okno wpuszcza zbyt dużo światła co np. nie pozwala pracować na komputerze? Może jednak chcemy maksymalnie ograniczyć dostęp dziennego światła? Te i inne wątpliwości pomożemy rozwiązać poprzez przedstawienie krótkiej charakterystyki zarówno rolet jak i zasłon.

W domu o dobrze zaaranżowane przestrzeni wszystko powinno ze sobą korespondować i tworzyć idealna harmonię. Zarówno wyposażenie, wykończenie ścian, jaki i również drzwi oraz okna. Jeśli założyliśmy sobie jakiś konkretny styl naszego mieszkania np. eco, należy dopasować ze sobą wszystkie elementy i dodatki dekoracyjne oraz wybrać najpopularniejsze ostatnio bambusowe rolety. A jeśli zależny nam na bardziej awangardowym wykończeniu, ciut bardziej dekoracyjnym, wybierzmy zasłony imitujące motywy roślinne z lekkich tkanin.

 

Rolety

Plusy:

Rolety czy zasłony ?

W sklepach znajdziemy zarówno pionowe jak i poziome. Rolety zresztą to kolejne stadium ewolucji żaluzji, jednak nie są lepsze we wszystkim. Estetyka jest tutaj o tyle istotna, że w przeciwieństwie do żaluzji na rynku znaleźć możemy rolety praktycznie w każdym kolorze, często z kolorowymi nadrukami. Montuje się je błyskawicznie, a wybór rolet jest imponujący. Materiał z reguły dobrze chroni przed światłem, choć oczywiście nie tak jak, drewniane, światłoszczelne żaluzje. Niemniej rolety na oknach wyglądają lekko i pasują do każdego wystroju wnętrz. Możemy wybierać w najróżniejszych kolorach. Najmłodsi także znajdą coś do swojego królestwa. Rolety nie są kosztowne. Jeśli jednak zdecydujemy się na rolety, warto pamiętać o tym, że one same nie załatwią sprawy. Nie zapominajmy, że rolety chronią nas również przed  kradzieżą - dzielimy je na zewnętrzne i wewnętrzne, wyróżniamy rolety antywłamaniowe, połaciowe czy tez tradycyjne. Sterowanie rolet dla prostszych modeli jest jako ręczne, dla bogatych wersji możemy pozwolić sobie na sterowanie z pilota z możliwością zaprogramowania automatycznego zwijania czy rozwijania rolet w zależności od nasłonecznienia, deszczu czy pory dnia. Bardzo wygodna alternatywa.                                                             Fot. Ado

Rolety czy zasłony ?

Fot. Zafiro

Minusy:
Ich minusem jest to że nigdy nie zasłonią mocnego słońca. Przy kompletnym zasłonięciu okien możemy liczyć co najwyżej na delikatny i subtelny półmrok. Pełny mrok uzyskamy jedynie dzięki roletą podgumowananych i antywłamaniowych, ponieważ to właśnie one gwarantują pełne zaciemnienie i są idealne do pokoju służącego za domową salę kinową.
Jeżeli zdecydujemy się na kupno rolet, a cenimy sobie intymność, bez integracji ciekawskich sąsiadów należy również zainwestować dodatkowo w zasłonkę, nawet ta najsubtelniejsza będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o styl wnętrza, pasuje bardziej do stylu nowoczesnego, a więc jesteśmy tutaj ciut aranżacyjnie ograniczeni.

 

Zasłony

Plusy:

Rolety czy zasłony ?

To czy zasłony lepiej sprawdzą się w naszych wnętrzach zależny w dużym stopniu również o materiału z jakiego powstały. Zasłony mogą być za równo lekkie i zwiewne, pełniące funkcję czysto estetyczną, jak i ciężkie i grube, blokujące całkowicie słońce. Zasłony oferują największą różnorodność. Kolejnym ich plusem jest to że w przeciwieństwie do rolet, nie są montowane na stałe. W każdej chwili można je zmienić na inne bez stresu o spore koszty. Idealnie ocieplają wnętrze i nadają mu miękkości i łagodności. Są uniwersalne pod względem stylu naszego mieszkania, pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i klasycznych. Są doskonałym środkiem do bawienia się intensywnością naszego pomieszczenia i jego stylu. Z jednej strony zasłony nadają mieszkaniu szyku i elegancji. Są dodatkiem, który potrafi przesądzić o stylu mieszkania. Poza tym grube zasłony nie przepuszczają światła, zatem znakomicie pełnią swoją podstawową funkcję                                                                                                      Fot. Centrumrolet
Natomiast jeśli chodzi o pokój przedszkolaka warto zdecydować się na zasłony ze względu na frajdę jaką możemy im sprawić pozwalając na indywidualny wybór kolorowych motywów czy postaci z bajek.

Minusy:                                                                   

Rolety czy zasłony ?

Niestety zasłony mają też wady. Po pierwsze i najważniejsze, jeżeli w domu mamy zwierzaki takie jak pies czy kot lub małe dzieci, musimy liczyć się z możliwością szybkiego zniszczenia zasłon. Zbyt ruchliwe dziecko bądź zwierzak może również zerwać zasłony razem z karniszem, a to może być bardzo niebezpieczne dla tak małego stworzenia. Niemniej optycznie zmniejszają pomieszczenia, dlatego nie nadają się do małych mieszkań. Poza tym, zasłony to materiał, a więc chłoną zapachy. Jeśli w mieszkaniu mieszkają palacze, zasłony bardzo szybko przejdą dymem. Zasłony to także konieczność regularnej pielęgnacji, prania, prasowania. Trzeba także wiedzieć, jak je zawieszać, by wisiały równo. 

                Fot. Centrumrolet

Niemal dla wszystkich pomieszczeń można znaleźć idealnie wpasowujące się wykończenie przestrzeni okna. Wybranie odpowiednich materiałów oraz kolorów zapewni ochronę przed słońcem w upalne dni, ale również może dodać pokojom charakteru i podkreślić wyjątkowy nastrój.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/6 lat temu
"mrok uzyskamy jedynie dzięki roletą podgumowananych i antywłamaniowych" — czy autorka pisała po pijaku?
/6 lat temu
Osobiście wolę rolety bo lepiej kryją słońce a i teraz jest duży wybór wzorów.
/6 lat temu
Zależy co się komu podoba i jak się prezentuje w oknie. Mi osobiście bardziej podoba się zasłony. Sama mam właśnie firany i zasłony w oknach. Przed świętami kupiłam sobie nowe w sklepie firany.pl Od razu mi w sklepie uszyli, także dotarły do mnie już gotowe.
POKAŻ KOMENTARZE (3)