1. Projekt pierwszy. Mała, ale funkcjonalna
Nie sztuka wygodnie urządzić dużą łazienkę, o wiele trudniej zagospodarować małą przestrzeń, tak, by zmieściły się na niej wszystkie potrzebne urządzenie i by zapewniony był do nich wygodny dostęp. W łazience, której powierzchnia nie przekracza 4 m kw. warto pomyśleć o różnych sprytnych schowkach.
• Zagospodaruj przestrzeń pod wanną. Specjalne obudowy ze skrytkami ma swojej ofercie Cersanit (kolekcja Smart). Można w nich ukryć kosmetyki lub środki czystości.
• Wybierz jasne kafelki – wyglądają czysto i świeżo, a zarazem powiększają optycznie wnętrze. Stosuj też lśniące powierzchnie (chromowane lub stalowe), które odbijają światło.
• Rozważ wymianę wanny na kabinę prysznicową – zyskasz więcej miejsca.
• Zawieś duże lustra. Powiększają one przestrzeń. Jeśli to możliwe, zdecyduj się na lustrzaną ścianę.
• Wykorzystaj drzwi. Możesz na nich zamontować druciane półki, zamocować system wieszaków, na których wisieć będzie np. worek na brudną bieliznę.
• Wbuduj lampy w sufit, a pomieszczenie wyda się nieco wyższe
2. Projekt drugi. Nowoczesna w skandynawskim stylu.
Królują w niej naturalne materiały, jest minimalistyczna, nie przeładowana przedmiotami, utrzymana w jasnej kolorystyce. Odwołania do natury i elegancka prostota pozwalają się wyciszyć, odetchnąć po intensywnym dniu, wprowadzają ład i harmonię.
• Zaproś do swojej łazienki naturę. Zrób blat lub siedzisko z litego drewna, wstaw wiklinowy kosz na pranie, a w małych koszykach z trawy lub sznurka trzymaj kosmetyki i środki czystości.
• Ściany wyłóż jasnymi kafelkami, lub naklej wodoodporną tapetę z widokiem morza, lasu czy muszli.
• Zadbaj o wyposażenie, które sprzyja środowisku: zamontuj baterie i deszczownice ze zmniejszającymi zużycie wody napowietrzaczami, spłuczki z dwoma przyciskami, pozwalającymi zadecydować, jaka objętość wody zostanie użyta, lampy LED lub OLED, które zużywają minimalną ilość energii elektrycznej.
3. Projekt trzeci. Twoje SPA.
W domu możesz mieć także swój prywatny minisalon SPA, aby korzystać z różnych kosmetycznych zabiegów częściej. Jak to zrobić? Co zapewni ci pełen komfort?
• Jednym z podstawowych elementów wyposażenia profesjonalnych salonów wellness jest duża wanna, przeznaczona do relaksujących kąpieli. Ale w małej wannie, też możesz wypocząć i zrelaksować się, gdy zaczniesz używać maty do hydromasażu. Innym dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie panelu prysznicowego z dyszami do hydromasażu. Można je ustawiać pod różnym katem, regulować ciśnienie, natężenie oraz rodzaj strumienia wody, dzięki temu masaż może być bardzo przyjemny.
• Wybierz właściwe oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się lampy, które dają ciepłą, naturalną barwę. Swoje zadanie spełnią też lampy punktowe, które możesz zamontować w różnych miejscach np. nad szafą z kosmetykami lub lustrem. Pamiętaj jednak, że nadmiar sztucznego światła może przeszkadzać w pełnym odprężeniu.
• Wyposaż łazienkę w dodatkowe gadżety, które pomogą ci zapewnić sobie komfort. Znajdź miejsce dla radia lub odtwarzacza muzyki. Postaw aromatyczne świece lub pojemniki z kadzidełkami i korzystaj z nich podczas kąpieli.