Projektowanie mieszkania w zgodzie z Fengshui

Na czym polega Fengshui, czy warto przy projektowaniu mieszkania kierować się jej zasadami?
/ 26.07.2012 06:03

Projektowanie mieszkania w zgodzie z Fengshui

Na czym polega Fengshui, czy warto przy projektowaniu mieszkania kierować się jej zasadami?

Ewa

Fengshui – chińska sztuki projektowania wnętrz przychodzi z pomocą nie tylko projektantom. Według niej wszystko co nas otacza jest energią wpływającą na nas pozytywnie albo negatywnie.
Fengshui zaleca, by wykonując aranżacje wnętrz umożliwić swobodny przepływ energii. Dlatego nie bez znaczenia jest rozplanowanie poszczególnych funkcji pomieszczeń, ustawienie mebli i przedmiotów.

Chińscy specjaliści uważają na przykład, że wystrój sypialni wpływa na nasz sen. Dlatego wystrzegajmy się ostrych kątów, które blokują przepływ energii. Za to romantyzm i przytulny nastrój może zapewnić wnętrzu umieszczenie okrągłych poduszek, miękkich tkanin i obrazów przedstawiających szczęśliwe pary.

Mistrzowie chińscy przestrzegają przed skrzypiącymi drzwiami, które powodują, że mieszkańcy stają się nerwowi.

Niekorzystnie na przepływ energii wpływa także zastawianie pokoju stołowego dużą ilością mebli. Niestety, w naszych warunkach ścisłe stosowanie zasad Fengshui często staje się niemożliwe. Nasze mieszkania z reguły są zbyt małe i sprostanie wymogom przestronności jest zwyczajnie nierealne. Możemy jednak zneutralizować wnętrze poprzez wkomponowanie przedmiotów symbolizujących radość i spokój.

Rozważając zakup obrazów – pomiędzy widokiem z rwącym potokiem, a spokojnym zaciszem lasu – wybierzmy wariant drugi. Szybko płynące wody wzbudzają chaos i niepokój.

Fengshui mówi, że nie powinno się łączyć ognia i wody, bo to dwa odmienne żywioły.

Wg. mnie ustawienie bezpośrednio kuchenki przy zlewozmywaku jest zwyczajnie niewygodne. Dlatego jako priorytet przy aranżacji kuchni traktuję zrobienie dystansu pomiedzy płytą gazową a zlewozmywakiem.

 

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
http://www.kuchnie-vena.pl