sprzęty agd:lodówka, pralka, kuchenka, zmywarka w kuchni fot. Adobe Stock

Pralka w kuchni - czy to dobre rozwiązanie? Plusy i minusy

Trudno sobie wyobrazić życie bez pralki. Co jednak zrobić, gdy to urządzenie w żaden sposób nie mieści się w łazience? Wówczas, nie ma rady – trzeba szukać innego miejsca. Idealnym rozwiązaniem może być kuchnia.
Małgorzata Świgoń / 09.01.2019 12:26
sprzęty agd:lodówka, pralka, kuchenka, zmywarka w kuchni fot. Adobe Stock

Pralki nie można niestety postawić w dowolnym miejscu. Trzeba ją podłączyć do sieci elektrycznej, ale przede wszystkim do sieci wodno-kanalizacyjnej. Lokując pralkę, trzeba też wziąć pod uwagę możliwe awarie, a nawet zalanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Jeśli więc nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, które można zaadaptować na pralnię, kuchnia wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Wady i zalety pralki w kuchni

Dzięki przeniesieniu pralki do kuchni zyskujesz więcej miejsca w łazience. Wolną przestrzeń możesz wykorzystać na zamontowanie  bidetu. Kolejną korzyścią jest to, że gdy umieścisz pralkę w kuchni będziesz kontrolować przebieg prania, także podczas gotowania. A wady? Urządzenie zajmuje miejsce, które mogłabyś przeznaczyć na szafkę. Suszarkę i kosz z brudną bielizną i tak musisz trzymać w łazience, więc niezbyt wygodne jest kursowanie z praniem z kuchni do łazienki i na odwrót.

To ważne przed zamontowaniem

W kuchni lepiej wybrać pralkę do zabudowy, bo modele wolnostojące mogą powodować podczas pracy, a zwłaszcza wirowania, wstrząsy czy przemieszczanie się urządzenia – może to uszkodzić znajdujące się obok sprzęty lub szafki.

Pamiętaj więc, by zachować odpowiednie odstępy od pralki: ok. 2-3 cm po bokach i 5-10 cm od ściany. Przy planowaniu kuchennej zabudowy dobrze jest też wziąć pod uwagę lokalizację ujęcia wody i odpływu kanalizacyjnego oraz umiejscowienie gniazdka elektrycznego. Pralka musi być umieszczona w pobliżu tych trzech przyłączy, inaczej nie będzie mogła bezpiecznie pracować. Doprowadzenie prądu przedłużaczem nie jest dobrym rozwiązaniem, odpływ wody z pralki też wymaga odpowiedniego spadku, więc nie można jej postawić  zbyt daleko od rur kanalizacyjnych.

Więcej na temat pralek:

Jak prawidłowo korzystać z pralki
Domowe sposoby na czyszczenie pralki
Jak zaoszczędzić na praniu