Prace u podstaw fot. Serwis prasowy

Prace u podstaw

Podstawa to podłoga. Piękna i odpowiednio dobrana jest jak dobre buty: nadaje charakter całości. Zastanów się, zanim podejmiesz decyzję. Przedstawiamy wady i zalety najbardziej popularnych materiałów na podłogę.
/ 24.07.2007 14:14
Prace u podstaw fot. Serwis prasowy

BetonDo niedawna używany do wylewania posadzek w wielkich halach przemysłowych, magazynach lub garażach zawojował wnętrza mieszkalne. Może mieć różne kolory i faktury (od perfekcyjnie gładkiej do nierównej, pozornie byle jakiej). Proces wylewania i polerowania betonu jest dosyć żmudny, ponieważ wszystko trzeba robić ręcznie, ale efekt wart jest zachodu.

Zalety
Modny i bezpretensjonalny, nadaje wnętrzu charakter loftu. Można go wylać na ogrzewaną podłogę. Nie jest śliski. Jeśli się znudzi, po zeszlifowaniu bez kłopotu można go przykryć inną posadzką. Betonowa posadzka, zwłaszcza w zestawieniu z nowoczesnymi meblami, nadaje wnętrzu minimalistyczny i elegancki charakter.

Wady
Wymaga doskonałego materiału i dobrego fachowca. W warunkach domowych kładzie się go ręcznie i zaciera na kolanach. Niedokładnie zatarty będzie się pylił. Co jakiś czas trzeba go impregnować, inaczej chłonie wszystko i łatwo się plami. Położony niefachowo może pękać.

Cena za metr kwadratowy ok. 1000 zł

Ceramika

Najbardziej tradycyjny materiał na podłogę. Zwłaszcza w łazience lub kuchni. Ale ceramiką można też wyłożyć salon, przedpokój. Świetnie nadaje się także na balkon albo taras. Łatwo więc dopasujemy ją do każdego wnętrza i stylu. Ceramika to nie tylko tradycyjne płytki pokryte szkliwem, ale także gresy i kamionki.

Zalety
Posadzkę ceramiczną można położyć na ogrzewaną podłogę. Wybór jest ogromny:bez trudu znajdziemy płytki w odpowiednich kolorach, wzorach, fakturach i wymiarach (od wielkoformatowych po maleńką mozaikę). Płytki są odporne na temperaturę, wilgoć, ścieranie, odkształcenia i na lżejsze uderzenia. Łatwo też utrzymać je w czystości.

Wady
Płytek powinno być więcej (minimum 10 proc.). Jeżeli jest ich za mało, realizacja zamówienia na następną partię może trwać nawet kilkanaście tygodni. Płytki pochodzące z innej partii mogą różnić się odcieniem. Jeden uszkodzony kafelek oznacza wymianę także kilku sąsiednich. A jeśli znudzą się stare płytki, za ich skucie trzeba zapłacić tyle, ile za położenie.

Cena za metr kwadratowy 15–500 zł


Żywica

Betonowa wylewka pokryta cienką warstwą żywicy tworzy posadzkę, która łączy w sobie urodę i funkcjonalność. Może być przezroczysta, jednobarwna (paleta kolorów jest prawie nieograniczona) lub taka, w której zatopione są różnokolorowe kawałeczki żywicy, muszelki lub brokat.


Zalety
Nie odkształca się, nie wyciera, nie wgniata, dość trudno ją zarysować. Powierzchnia jest gładka i jednolita, więc łatwo ją czyścić. Nie wymaga szczególnej konserwacji: wystarczy zmyć ją wodą. Nadaje się do każdego pomieszczenia. Można kłaść ją na ogrzewanie podłogowe. Jest absolutnie odporna na wodę, promienie UV.
W warunkach domowych nie wchodzi w reakcję z chemikaliami, nie jest też łatwopalna.

Wady
Wysoka cena. Żywicę trzeba wylać na idealnie przygotowanym podłożu (trzeba zatrudnić dobrego fachowca). Schnie trzy doby, powstałych uszkodzeń, zanim wyschnie, nie można usunąć. Mokra jest bardzo śliska. Żywice gorszej jakości z czasem matowieją. Żywicę bardzo ciężko skuć, łatwiej ją zmatowić i położyć inną podłogę.

Cena za metr kwadratowy 300–500 zł


Parkiet


Parkiet to podłoga z litego drewna. Można ją układać z mozaiki, klepek lub desek. Wybór gatunków drewna jest naprawdę ogromny: od całkiem jasnych po prawie czarne, od europejskich po najbardziej egzotyczne. Podłoga z parkietu może być wykończona błyszczącym lakierem, wybielona ługiem lub zaimpregnowana olejem albo woskiem. W każdej wersji jest bardzo elegancka, naturalna, piękna i trwała.

Zalety
Klepki można kupić gotowe albo też zamówić elementy o dowolnych wymiarach. Taka podłoga może służyć nawet kilkadziesiąt lat. Cudownie, rasowo się starzeje, bo drobne uszkodzenia nie ujmują jej urody. Poza tym parkiet można wielokrotnie cyklinować. Drewno to materiał naturalny, przyjazny alergikom. Można łatwo utrzymać go w czystości. Lakierowany wystarczy przetrzeć wodą z płynem do pielęgnowania parkietów. Niemalowany najlepiej pielęgnować pastą na naturalnych woskach.
Nadaje wnętrzu przytulny, ciepły charakter.

Wady
Drewno w dobrym gatunku jest drogie. Układanie parkietu to proces dość żmudny i długotrwały. Po cyklinowaniu pozostaje trudny do usunięcia pył. Preparaty do wykańczania parkietu mają specyficzny zapach, który długo utrzymuje się w mieszkaniu, i długo wietrzeją. Efekt widać dopiero po wyschnięciu. W miarę jak drewno „pracuje”, mogą ujawniać się ukryte wady materiału lub wykonania. Drewno trzeba konserwować. Na podłogę ogrzewaną nadają się tylko gatunki odporne na wilgoć (np. tek).

Cena za metr kwadratowy 50–360 zł


Wykładziny

Mogą być naturalne, syntetyczne lub mieszane, dostosowane do potrzeb alergików lub nieplamiące, z długim lub krótkim runem. Oferta polskich sklepów jest ogromna, ale jeśli nie znajdziemy nic odpowiedniego, możemy sprowadzić je z zagranicy. Dobra i trwała wykładzina dywanowa składa się z kilku warstw. Przy wyborze poza warstwą wierzchnią, czyli runem, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest podszycie. Warto zapytać sprzedawcę, jaka wykładzina najlepiej sprawdzi się na podłożu, które zamierzamy przykryć.

Zalety
Są niedrogie. Ocieplają wnętrze, wyciszają je i sprawiają, że staje się przytulne. Miękkie, zwłaszcza wełniane wykładziny są bardzo miłe w dotyku. Bardzo szybko i łatwo można je położyć i zdjąć. Jeżeli znudzi nam się stara wykładzina, możemy kupić nową. To najszybszy sposób na odmianę wnętrza.

Wady
Sprzedaje się je w rolkach o szerokości 4 lub 5 m, bez możliwości przycięcia. Układanie podłogi z kawałków jest kłopotliwe, szczególnie jeśli wykładzina jest wzorzysta. Żeby części się nie przesuwały, trzeba je przykleić do podłoża, a wtedy wymiana wykładziny nie jest już taka prosta. Ogrzewaną podłogę można przykryć jedynie wykładziną o przeznaczonym do tego podszyciu, np. jutowym. Wykładziny zbierają kurz, roztocza i wszelki brud, więc trudno utrzymać je w idealnej czystości. Są mało odporne na wilgoć i w większości łatwopalne. Tańsze mogą się elektryzować i plamić.

Cena za metr kwadratowy 8–200 zł


Panele

Panele to gotowe elementy do szybkiego montażu. Składają się z kilku warstw pokrytych laminatem imitującym drewno lub prawdziwym drewnem. Panele kładzie się jako „pływającą podłogę” , tzn. nie przykleja się ich na stałe do podłoża. Najlepiej układać je poprzecznie, wtedy są stabilniejsze. Można je równie szybko ułożyć, jak i zdemontować. Jeśli chcemy, żeby podłoga była bardzo stabilna, możemy przykleić panele do podłoża, ale wtedy wymiana każdego elementu wymaga większego wysiłku i pracy.

Zalety
Są gotowym produktem odpornym na ścieranie, wgniecenia, przypalenie, temperaturę i promieniowanie UV. Podłogę z paneli można ułożyć w jeden dzień. Dlatego też, jeżeli się znudzą, bardzo łatwo je wymienić. Dzięki warstwowej budowie nie odkształcają się. Nie wymagają też szczególnej konserwacji i łatwo je myć, ponieważ podłoga z paneli jest gładka i bez szczelin. Drewniane panele można cyklinować i impregnować. Laminowane (np. firmy Classen) można układać na ogrzewanej podłodze.

Wady
Nie są tak trwałe jak parkiet z litego drewna, zwłaszcza egzotycznego. Zdarza się, że wyglądają sztucznie. Nie starzeją się tak ładnie jak drewno. Są bardzo akustyczne, nawet jeśli zastosujemy pod nie materiały wyciszające. Laminat może wycierać się na brzegach, a pod wpływem wilgoci rozwarstwiać się. Są zimne i pozbawione połysku. Nie poleca się układania drewnianych paneli na ogrzewanej podłodze (nadają się do tego tylko panele zagraniczne, np. szwedzkiej firmy Tarkett).

Cena za metr kwadratowy 30–360 zł


Tekst Magda Komandecka