POLECAMY

Hity z Instagrama: 7 inspiracji na pomysłową aranżację półek na książki

Wiszące półki ścienne muszą być stabilne i wytrzymywać duże obciążenie.Przy przechowywaniu książek nie chodzi jednak tylko o funkcjonalność, ale również o estetykę!
Hity z Instagrama: 7 inspiracji na pomysłową aranżację półek na książki fot. Fotolia

Przy wyborze półek na książki musimy przede wszystkim kierować się ich stabilnością i zwracać uwagę na to, czy są w stanie wytrzymać duże obciążenie. Inną kwestią są walory estetyczne - rzadko kiedy chcemy ukrywać swoje kolekcje, na ogół wolimy je eksponować, szczególnie że zbiór książek może wtedy zyskać naprawdę piękną oprawę. Półki na książki powinny mieć odpowiednią głębokość i wysokość, tak aby mieściły się na nich nawet opasłe tomiska. Ostatnio bardzo modne są modele wykonane z metalu!

Jak wybrać półki na książki?

Przy zakupie półek na książki pamiętaj o kilku kwestiach.

  • Na czasie są teraz asymetryczne półki i regały, a także modele metalowe. Zastanów się jednak, czy na pewno pasują do twojego wnętrza.
  • Jeśli regał ma zajmować całą ścianę, może prezentować się zbyt masywnie. Dlatego wybierz wtedy jasne kolory i zadbaj o przestrzeń pomiędzy półkami - niech będą one wyższe niż książki, a wtedy nad każdym egzemplarzem zostanie nieco wolnego miejsca, co nada aranżacji lekkości.
  • Wiszące półki ścienne muszą być stabilne i wytrzymywać duże obciążenie. Uważaj więc, gdy decydujesz się na meble z płyty wiórowej - są one mniej wytrzymałe niż te z drewna.
  • Wymierz, jakiej głębokości, wysokości i szerokości potrzebujesz. Jeśli w kolekcji posiadasz sporo wysokich książek, unikniesz później problemów z ich ustawieniem.

Jak urządzić kącik wypoczynkowy w salonie?

1. Asymetryczna awangarda

Ta aranżacja nie jest może zbyt funkcjonalna, ale za to z pewnością przykuwa wzrok! Asymetryczna półka na książki nie pomieści zbyt wielu egzemplarzy, ale jeśli dysponujesz niewielką kolekcją, a za to posiadasz wnętrze urządzone w minimalistycznym, skandynawskim stylu...

2. Funkcjonalny minimalizm

W prostocie tkwi siła! Stabilne, białe półki z pewnością nie tylko pomieszczą na sobie solidną bibliotekę, ale również są świetnym tłem dla kolorowych okładek.

3. Stojące na podłodze

Gdy masz wątpliwości co do tego, czy twoje książki stabilnie będą się trzymać na półkach ściennych, wybierz te stojące na podłodze. Mogą wyglądać równie dekoracyjnie!

4. Asymetrycznie i praktycznie

Jak widać, awangardowa półka na książki czasem pełni nie tylko rolę dekoracyjną. Pomimo nietypowych kształtów, ten regał pomieści dużą kolekcję!

5. W klasycznym stylu

To chyba marzenie każdego miłośnika książek! Przepiękny, solidny regał w klasycznym stylu sprawdzi się w każdym wnętrzu.

6. Metalowe regały

 

Taking advantage of every surface. Love the bookcases with wall sconces to make them feel built-in!

Post udostępniony przez BROOKE COLLINS (@thedistrictdesigner)

Bardzo modne i niezwykle nowoczesne. Jeśli jesteś odważna, wybierz te w szalonym kolorze - może czerwień lub chabrowy?

7. Domowa biblioteka

 

📚 🐛 #designer #interiordesign #kellycotydesign #books #bookcase #nashville #lighting #vanderbilt

Post udostępniony przez Kelly Coty Design (@kellycotydesign)

To prawdziwa, domowa biblioteka. Półki na książki są stabilne, ale wcale nie toporne. Taka aranżacja pasuje do każdego wnętrza. No... może z wyjątkiem ciasnych kawalerek.

Zobacz więcej na temat aranżacji wnętrz

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 miesięcy temu
wooow, te śniany na książki to jakieś cudo! Muszę szepnąć słówko firmie D&D Projekt, bo właśnie tworzą mi projekt wnętrza :) Mam nadzieje, że uda im się to jakoś wmiksować w moją małą kawalerkę
/11 miesięcy temu
Ostatnio wykańczaliśmy mieszkanie warszawie i pomagała nam firma https://kparchitektura.wordpress.com/. Wszystko odbyło się rzeczowo i bardzo sprawnie, zostawiamy kontakt 500 440 403.