Piękna podłoga w salonie - gres polerowany

Jeśli chcesz, żeby twoja podłoga w salonie była piękna i elegancka, jedną z możliwości może być położenie gresu polerowanego. Jest to rodzaj płytek ceramicznych, które wyróżniają się wyjątkowo błyszczącą powierzchnią przypominającą taflę wody. Sprawdź, jakie są zalety gresu polerowanego.
/ 29.07.2015 15:44

Fot. Materiały prasowe

Co to jest gres polerowany?

Gres polerowany to odmiana gresu nieszkliwionego. Jego powierzchnia obrabiana jest w szczególny sposób. Po wypaleniu w piecu płytka jest poddawana wytrawianiu, czyli procesowi usuwania przebarwień, przy pomocy związków kwasowych. Po odpowiednim czasie powierzchnia jest spłukiwana i neutralizowana, a następnie poddawana szlifowaniu w celu uzyskania błyszczącej powierzchni. Gres poleruje się przy pomocy tarczy ze sztucznego diamentu, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo gładkiej tafli. Końcowy efekt porównywalny jest z połyskiem polerowanego kamienia naturalnego.

Polecamy: Skandynawskie wnętrze krok po kroku

Gdzie najlepiej prezentuje się gres polerowany?

Walory estetyczne sprawiają, że gresy polerowane chętnie wybierane są do aranżacji reprezentacyjnych przestrzeni domowych. Na podłodze w dużym salonie stworzą efektowną, błyszczącą taflę. Lśniąca, odbijająca światło powierzchnia powiększy optycznie także mniejsze przestrzenie. W tym celu najlepiej wybierać płytki wielkoformatowe w jasnych, stonowanych odcieniach. Klasyczny beż gresu polerowanego nada przestrzeni elegancki i dostojny charakter, a jednocześnie sprawi, że salon będzie ciepły i przestronny. Duży format 60x60 lub 50x50 cm wprowadza wrażenie ładu i harmonii.

 – Gres polerowany dobrze sprawdza się w salonie, gdzie gładka powierzchnia nie jest narażona na styczność z wodą. Należy bowiem pamiętać, że błyszczące gresy, mimo, że wyjątkowo piękne, potrafią być również śliskie. Aby płytki służyły jak najdłużej, należy je zaimpregnować. Warstwa odpowiednio dobranego preparatu chroni płytki przed zabrudzeniami i nadmierną absorbcją wilgoci, a także ułatwia ich czyszczenie – mówi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic.

Polecamy: Jak dobierać kolory we wnętrzach?