Oświetlenie łazienki

Tradycyjne oświetlenie łazienki, to lampa instalowana na suficie lub wręcz tylko nad drzwiami. Nie powinniśmy się jednak ograniczać tylko do tego typu oświetlenia.
/ 13.05.2007 22:05
Tradycyjne oświetlenie łazienki, to lampa instalowana na suficie lub wręcz tylko nad drzwiami. Nie powinniśmy się jednak ograniczać tylko do tego typu oświetlenia.

W łazience szczególnie powinniśmy zadbać o światło przy lustrze. Jest ono niezbędne dla pań przy makijażu, a panom przyda się przy goleniu. Aby dobrze oświetlić twarz powinny być zastosowane minimum dwie lampy. Jedna po prawej, a druga po lewej stronie lustra. Można również dać trzecią nad lustrem. Ważne jest, aby źródła światła były schowane za mlecznymi kloszami lub same posiadały bańki mleczne.

Innym rozwiązaniem są panele instalowane nad lustrem, posiadające kilka źródeł światła. Im dłuższy panel i więcej źródeł światła, tym lepsze oświetlenie. Ważne jest, by oglądając swoją twarz w lustrze, była ona równomiernie oświetlona, bez cieni pod oczami. Takie cienie powstają, gdy twarz oświetlona jest z góry, za pomocą pojedynczej lampy.

Przy wąskich lustrach lepsze jest oświetlenie boczne, a przy szerokich panelem od góry.

Oświetlenie pozostałej części łazienki powinno być skierowane na wannę lub natrysk. Należy tu jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa istnieją strefy przy wannie/brodziku, gdzie nie wolno instalować żadnych urządzeń źródło świtła, na napięcie sieciowe. Dokładne wytyczne podaje norma PN-91/E-05009/701. W uproszczeniu urządzenia można instalować, w odległości większej niż 60 cm od wanny i brodzika (natrysku) oraz na wysokości powyżej 2,25 m od podłogi. Chodzi o to, by będąc w wannie lub pod natryskiem, nie można było sięgnąć ręką żadnych niebezpiecznych urządzeń elektrycznych.

Oświetlenie ogólne może być realizowane za pomocą opraw zarówno z kloszem mlecznym jak i ostrym światłem z małych halogenków. W łazience światło halogenkowe ma tę zaletę, że jaskrawe punkty świetlne jakie one tworzą, odbijają się w armaturze łazienkowej i ścianach wyłożonych płytkami. Tworzą przez to, bardzo dekoracyjne oświetlenie.

W łazience można również pomyśleć o innych dekoracyjnych efektach np. ścianka z oświetlonych luksferów, podświetlane wnęki, czy baterie z diodami LED, które wprowadzają światło w strumień wody. Możliwych rozwiązań jest bardzo dużo.

Więcej informacji, na temat oświetlenia w domu, dostępnych jest w serwisie internetowym "Światło i oświetlenie".

Przemysław Oziemblewski
redaktor serwisu
Światło i oświetlenie
www.swiatlo.tak.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/18.03.2011 14:49
oświetlenie to niezwykle ważny aspekt w każdym wnętrzu. Sama mam ciemną sypialnię, gdzie jedyny jasnymi elementami są dodatki :) a resztę pozostawiłam oświetleniu, to właśnie ono nadaje charakteru i blasku każdemu pomieszczeniu w domu. Myślę, że w łazience jest podobnie. Ja zainspirowałam się ostatnio aranżacją ze strony glazury królewskiej, gdzie diody led były umieszczone w suficie - i efekt był imponujący. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Bo mi się bardzo podoba :)
/08.12.2009 20:26
Najlepiej podzielić oświetlenie na dwie części, na to niezbędne i na to które oświetla całą łazienkę, kiedy wchodzimy do łazienki umyć tylko ręce zapalamy światło tylko na chwile, po czym wychodzimy, tutaj doskonale sprawdzi się zwykła żarówka, nie energooszczędna, ponieważ energooszczędna zaczyna oszczędzać światło dopiero po 12-15 minutach od świecenia. natomiast kiedy wchodzimy do łazienki na dłużej, wykąpać się, ogolić, czy wymalować, włączamy więcej światła, zarówno to przy lustrze jak i główne, bo odpowiednie doświetlenie tego miejsca gwarantuje nam lepsza i wygodniejsza prace. > --------------------------- > > Piotr Nowacki > > Nowoczesne oświetlenie > > http://www.spotline.tomix.pl
/27.12.2008 23:32
można jeszcze zastosować podświetlenie w tzw. stopniku drewnianej obudowy wanny tak jak na 9-tym z kolei zdjęciu na tej stronie: http://www.bellezza.pl/obudowy.htm Wygląda to bardzo nowocześnie i stylowo