Zniszczona podłoga? Namaluj dywan!

Marzy ci się nowa podłoga, ale boisz się cyklinowania i kosztów? Wypróbuj dywan z farby! Wystarczy proste malowanie podłogi. Podpowiadamy, jak to dobrze zrobić.
/ 11.07.2014 09:26

Marzy ci się nowa podłoga, ale boisz się cyklinowania i wysokich kosztów wymiany? Wypróbuj dywan z farby! Wystarczy proste malowanie podłogi. Podpowiadamy, jak to dobrze zrobić.

Nowy trend - dywan z farby

fot. Materiały prasowe Benjamin Moore

Ten trend wnętrzarski sięga XVIII wieku. Amerykanie malowali podłogi, gdy nie było ich stać na drogie dywany, czy marmurowe lub kamienne posadzki. Dekoratorzy wnętrz bardzo szybko dostrzegli zalety tego rozwiązania. Często zmiana koloru podłogi to proste rozwiązanie na wiele dekoratorskich dylematów. Jak szybko odnowić podłogę lub schody bez wydawania fortuny?

 

Zalety malowania podłogi farbą

Malowanie podłogi farbą, tak, by wyglądała jak nowa to nie tylko tańsze rozwiązanie, ale też dające spore możliwości. Do dywany z farby można użyć jednego lub kilku kolorów, wymalować różne kształty i wzory. Odpowiednio dobrany kolor podłogi może optycznie powiększyć wnętrze, rozświetlić je, czy stać się kluczowym elementem wystroju.

Nowy trend - dywan z farby

fot. Materiały prasowe Benjamin Moore

 

Modne białe podłogi

Moda na białe podłogi przywędrowała ze Skandynawii. Biel rozświetla wnętrze i sprawia, że wydaje się ono większe. Padające na podłogę promienie słoneczne rozjaśniają ściany i uwydatniają piękno mebli. Podłoga w tym kolorze będzie pasować zarówno do ścian w neutralnych odcieniach, jak i wyrazistych, nawet bardzo ciemnych barwach. W przypadku tych drugich biel wspaniale podkreśli głębię koloru.

Nowy trend - dywan z farby

fot. Materiały prasowe Benjamin Moore

 

Podłoga w odważnym kolorze lub we wzory

Podłoga w odważnym kolorze może diametralnie zmienić charakter wnętrza i stać się kluczowym elementem wystroju. Na przykład pomalowana emalią w żółtym odcieniu sprawi, że pokój stanie się radosny i ciepły. Czarny kolor to idealna podstawa dla wnętrz w stylu glamour. Z ciemną podłogą dobrze wyglądać będą ściany w neutralnych barwach lub białe.

Nowy trend - dywan z farby

fot. Materiały prasowe Benjamin Moore

To jednak nie koniec dekoratorskich możliwości. Malując na podłodze geometryczne wzory, popularną szachownicę, czy pasy wizualnie da się powiększyć wnętrze. Szczyptę ekstrawagancji doda połączenie kontrastujących ze sobą barw.

 

Stylowy dywan z farby

Malowanie podłogi może zastąpić dywan i byc środkiem artystycznej kreatywności. To świetny pomysł dla tych, którzy cenią sobie niestandardowe, szyte na miarę rozwiązania. Ma się wtedy swobodę przy wyborze kształtu, motywu i kolorystyki. I jest to czasem znacznie tańszy sposób, niż kupno drogiego dywanu.

 

Odnowienie schodów

Emalią można też odnowić schody. Czasami wystarczy odświeżenie samych podstopni. To nieco niedocenione rozwiązanie może dać naprawdę spektakularny efekt.

Nowy trend - dywan z farby

fot. Materiały prasowe Benjamin Moore

 

Jak malować podłogę?

  • Przed liftingiem podłogi należy ją dokładnie umyć i oczyścić z wszelkich zabrudzeń. Te lakierowane, czy już wcześniej malowane trzeba zmatowić papierem ściernym. Następnie odpylić i odtłuścić.
  • Kolejny etap to aplikacja dekoracyjnej emalii. Musi się ona wyróżniać dobrą siłą krycia, wytrzymałością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne oraz działanie detergentów.

Na podstawie materiałów prasowych Benjamin Moore

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)