Nowoczesność kolorystyczna

Nowoczesność kolorystyczna, jej poprawne zestawienie może zbudować całą architekturę wnętrza. Nowoczesność w kolorze – dziś tak poszukiwana – to przede wszystkim umiejętne zestawienie dwóch, trzech barw we wnętrzu.
/ 05.03.2008 23:19
Nowoczesność kolorystyczna, jej poprawne zestawienie może zbudować całą architekturę wnętrza. Nowoczesność w kolorze – dziś tak poszukiwana – to przede wszystkim umiejętne zestawienie dwóch, trzech barw we wnętrzu.

Nowoczesność kolorystycznaA więc odważnie, na początek gradacje szarości z dominantą czystej czerwieni. Istnieje nieskończenie wiele odcieni szarości. Gama tej barwy może być chłodna lub ciepła w zależności od przewagi brązowego koloru. Są na przykład szarości chłodne ze szczyptą koloru niebieskiego i te cieplejsze oscylujące w kierunku beżu. Odcienie szarości mają za zadanie wydobycie z wnętrza przedmiotów o intensywnych barwach, przez co tym samych przyjmują ich odcień.

Potocznie szarość opiewająca wnętrze mówi nam o powadze i w jakimś stopniu o odwadze, pewności siebie. Wykorzystanie tego koloru jest częste w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, wyposażonych w proste przedmioty o dopełniającym znaczeniu.

Z pewną nutą zastanowienia możemy przywołać jeden z kierunków w sztuce nowoczesnej, jakim jest minimalart, który postuluje redukcją form… zasadą oszczędności środków… obsesją uporządkowania… czystością form… przejrzystością… Fundamentalnym hasłem całego ruchu jest „miej znaczy więcej” – słowami Reinharda. Klasyka, ponadczasowość równa się barwa. Szarości współgrają z większością kolorów, pasują do nich róże, blade błękity, jasne zielenie, aż w końcu bardzo odważnie, z wielką odwagą i pewnością siebie – cynobrowa czerwień. Tak możemy przedstawić wyszukaną harmonie nowoczesnego wnętrza, gdzie do podstawy, bazy wystroju w kolorze szarym dodamy barwę czerwoną. Będzie ona uzupełnieniem całości, załagodzi pewną surowość, chłód wystroju wnętrza a jednocześnie pozwoli ukazać nasze indywidualne „ja”. Próbą tego co stworzyliśmy jest przyjemne wnętrze, wypełnione spokojem, które będzie doskonałą ucieczką od zgiełku rzeczywistości.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z