Mieszkanie jak malowane

Remont mieszkania może być przyjemnością, pod warunkiem że dobrze go zaplanujesz, a potem przeprowadzisz bez stresu i pośpiechu.
/ 16.08.2006 16:05
mieszkanie1.jpgZ niektórymi pracami, np. z malowaniem, poradzisz sobie sama, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę grosza!

Wybierz kolor i farbę
Ściany w intensywnych barwach ożywiają wnętrze i podkreślają jego nowoczesny charakter. Bledsze, pastelowe, wpływają uspokajająco i odprężająco. Zawsze bezpieczna jest biel. Kolor ten nie tylko rozjaśnia mieszkanie. Na białym tle przedmioty nabierają wyraźniejszych kształtów, ciekawie kontrastują.
Pamiętaj! Aby wyliczyć ilość farby, jaka będzie ci potrzebna, musisz powierzchnię przeznaczoną do pomalowania podzielić przez wydajność farby (producent podaje ją na opakowaniu). Na przykład powierzchnię 50 m2 dzielimy przez 10 m2/l (wydajność) co daje 5 litrów farby. Ten wynik trzeba pomnożyć przez liczbę warstw zalecaną przez producenta dla dokładnego pokrycia ściany.

Przygotuj mieszkanie
Odkurz ściany. Zabezpiecz folią wszystkie meble i sprzęty, nie zapomnij o kinkietach, kontaktach itp. Oklej je taśmą malarską, dzięki temu unikniesz potem żmudnego czyszczenia. Zabezpiecz też podłogę. Obejrzyj ściany. Jeśli są gdzieś uszkodzone lub pęknięte, wypełnij ubytki masą szpachlową, przeszlifuj i odkurz. Przygotuj sprzęt potrzebny do malowania.
Pamiętaj! Stosuj jedną technikę malarską (albo pędzel, albo wałek). Łatwiejsze i bardziej ekonomiczne jest malowanie wałkiem, ponieważ daje on powłokę jednakowej grubości, a więc szybciej pokrywa powierzchnię. Farbę do malowania pędzlem często trzeba rozcieńczyć (a nie każda farba do tego się nadaje), by nie pozostawały ślady po pędzlu.

Maluj starannie
Wymieszaj farbę w opakowaniu i nabierz na wałek. Malowanie zaczynaj od góry – sufity, później ściany, a na końcu drzwi, okna, listwy. By nie było zacieków, rozprowadzaj farbę długimi, jednolitymi pociągnięciami: góra–dół, a następnie prawo–lewo.
Pamiętaj! Unikaj malowania za jednym razem powierzchni większych niż 2–3 szerokości używanego wałka.

Jaką farbą?
Emulsyjna – do sufitów i ścian, trwała, odporna na zmywanie i uszkodzenia mechaniczne.
Akrylowa – wersja farby emulsyjnej, do betonu, tynku, tworzyw sztucznych, drewna, gipsu i tapet z włókien szklanych, przepuszcza parę wodną.
Lateksowa – odmiana emulsyjnej. Bardzo trwała, odporna na zmywanie i ścieranie, nadaje się do pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak łazienki i kuchnie, zachowuje kolor nawet przez 8 lat.
Emalia akrylowa – do malowania elementów drewnianych i metalowych. Odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Doskonała do framug, drzwi, listew.
Tynk dekoracyjny – do płyt gipsowych, ścian i drewna, pozwala uzyskać ciekawą fakturowaną powierzchnię.

Odmień pokój kolorami
- Duży i nieforemny – zastosuj kilka różnych barw lub kilka tonacji jednego koloru. Jeśli ściany i drzwi pomalujesz na przemian dwoma odcieniami – ciekawie zróżnicują przestrzeń.
- Z wnęką – zamiast ją ukrywać, podkreśl, malując ciemniejszym kolorem. Ten zabieg pogłębi wnękę i stworzy doskonałe tło dla obrazu, okazałego wazonu czy lustra.
- Szeroki i niski – sufit nie będzie wydawał się zbyt „ciężki”, jeśli pomalujesz go na biało. Ściany powinny mieć intensywny kolor, wówczas zwężą optycznie wnętrze.
Wysoki i wąski – obniżysz go, malując sufit kolorem o ton lub kilka tonów ciemniejszym niż ściany. Białe drzwi z framugą w kolorze sufitu urozmaicą wystrój i optycznie poszerzą pomieszczenie.
- Mały i prostokątny – na ściany wybierz kolory optycznie powiększające (żółty, jasny pomarańczowy, błękity, biele i beże).
- Drzwi i sufit pomaluj na biało – dodadzą wnętrzu lekkości i przestronności.

Rady złotej rączki
- Starą farbę przecedź przez nylonowe rajstopy – pozbędziesz się grudek. Możesz także roztrzepać ją mieszadłem do sosów.
- Ślady kredek na ścianie przed malowaniem usuń sodą oczyszczoną, przetrzyj wilgotną ściereczką.
- Posmaruj wazeliną klamki i zawiasy, a nie pobrudzą się farbą.
- Przed malowaniem przeczesz pędzel grzebieniem – usuniesz w ten sposób luźno obsadzone włosy, dzięki czemu nie wpadną do farby.