Oryginalne meble - zrób je sama!

Moda na recykling na dobre zagościła w naszych domach. Wykorzystywanie starych czy nieprzydatnych rzeczy może być doskonałym sposobem na urządzenie domu, mieszkania, ogrodu. Wystarczy kilka wydawałoby się niepotrzebnych przedmiotów oraz garść inspiracji. Przedmioty ręcznie robione zyskują na atrakcyjności, a instruktaży jak wykonać samemu stół czy półkę znajdziemy całe mnóstwo. Dziś propozycje mebli i dodatków wykonanych z europalet, drewnianych skrzynek czy starych okiennic.

Moda na recykling na dobre zagościła w naszych domach. Wykorzystywanie starych czy nieprzydatnych rzeczy może być doskonałym sposobem na urządzenie domu, mieszkania, ogrodu. Wystarczy kilka wydawałoby się niepotrzebnych przedmiotów oraz garść inspiracji. Przedmioty ręcznie robione zyskują na atrakcyjności, a instruktaży jak wykonać samemu stół czy półkę znajdziemy całe mnóstwo. Dziś propozycje mebli i dodatków wykonanych z europalet, drewnianych skrzynek czy starych okiennic.

Zobacz też: Zabawki z tektury - zrób to sam

Meble z duszą, oryginalne, ciekawe, doskonale sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu. Niezastąpione w mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym, vintage czy rustykalnym. Jednak jeśli myślicie, że wnętrze nowoczesne, a nawet minimalistyczne „gryzie się” ze stołem z europalet, jesteście w głębokim błędzie.

Meble z drewnianych palet, skrzynek i okiennic

fot. bhg.com trendthing.blogspot.com, kellymoorebag.com,  thefoundblog.com, 

homestoriesatoz.com

Oto kilka pomysłów na niebanalne rozwiązania. Wystarczy stara europaleta, drewniana skrzynka po owocach, okiennica, lakier, młotek, gwoździe i papier ścierny. Stworzyć z tego można naprawdę wiele... 

 

Sofy, łóżka i siedziska

Europaleta może z powodzeniem zastąpić tradycyjną sofę, fotel czy krzesło. Wystarczy trochę wyobraźni i duża ilość poduszek. Palety możemy tylko polakierować bezbarwnym lakierem, tak by wyglądały na stare lub wygładzić i przemalować na dowolny kolor. Odpowiednio zbite stworzą idealną przytulną sofą w salonie lub na balkonie. Mogą stać się także wygodnym miejscem do odpoczynku w ogrodzie. Miejsce pod siedziskiem wykorzystajmy jako półki na drobiazgi lub książki.

Meble z odzysku

fot. tumblr.com, dishfunctionaldesigns.blogspot.com, trendthing.blogspot.com, treehugger.com

Palety mogą być doskonałym łóżkiem albo wezgłowiem w sypialni i w pokoju dziecięcym. Z jednej strony pełnią bardzo użyteczną funkcję , z drugiej – typowo ozdobną, dodając wnętrzu charakteru. Bardzo pomysłowo prezentuje się zwłaszcza białe siedzisko-łóżko w dziecięcym pokoju. Proste, ale bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

Meble z odzysku

fot. homestoriesatoz.com, dishfunctionaldesigns.blogspot.com, kojo-designs.com, dishfunctionaldesigns.blogspot.com

 

Stoły i stoliki

Stoły i stoliki kawowe wykonane z europalet mogą być surowe w wyrazie lub bardzo nowoczesne, w naturalnym kolorze drewna lub w bardzo mocnych kolorach. Doskonale sprawdzą się zarówno w salonie, jak i ogrodzie. Blat takiego stolika można pokryć taflą szkła, wówczas całość zyska na elegancji.

Meble z odzysku

fot. decoist.com, dishfunctionaldesigns.blogspot.com, trendthing.blogspot.com, thefoundblog.com

Stoły oprócz europalet mogą być wykonane z drewnianych skrzyni. Aby stolik można było przesuwać wystarczy dorobić kółka. Prosty, ale efektowny pomysł to drewniana podstawka pod laptop. 

Meble z odzysku

fot. trendthing.blogspot.com, decoist.com, funkyjunkinteriors.net, myhometrend.com

 

Półki i szafki

Palety lub drewniane skrzynki mogą zastąpić tradycyjne meble. Zamiast komody wystarczy ułożyć na sobie palety, a zamiast typowej szafki zastosować skrzynki. Zmieścimy w nich książki, bibeloty, biżuterię. Z europalety możemy także stworzyć niebanalny sekretarzyk, w którym będziemy przechowywać zdjęcia i drobiazgi. Ciekawym rozwiązaniem, nawet w nowoczesnym wnętrzu, jest paleta zwieszona na ścianie zamiast typowej szafki telewizyjnej.

Meble z odzysku

fot. flickr.com, treehugger.com, funkyjunksisters.blogspot.com, sasinteriors.net

Drewniane okiennice możemy wykorzystać w kuchni jako półkę na kuchenne akcesoria: ściereczki, łyżki, durszlaki i chochle. Na paletach możemy wieszać dziecięce rysunki lub rodzinne fotografie. Natomiast skrzynki spełnią funkcję pojemników na zabawki, wystarczy przymocować kółka i gotowe. Taki pojemnik może mieć także inne zastosowania, zmieniać się w zależności od potrzeb w pociąg dla pluszaków lub skrzynie skarbów, wyobraźnia dziecięca nie ma granic.

Meble z odzysku

fot. kim-toomuchtimeonmyhands.blogspot.com, kidsomania.com, wilsonsandpugs.blogspot.com, designsponge.com

 

Aranżacje ogrodowe i balkonowe

Drewniane palety, skrzynki czy okiennice będą idealnym materiałem do ogrodu. Drewno w naturalny sposób wpisuje się w aranżacje ogrodowe i balkonowe. Możemy wykorzystać palety i skrzynki jako stoły, siedziska, ale także pomysłowe półki na kwiaty. Naturalne lub kolorowe palety doskonale wyglądają jako półki na doniczki, zwłaszcza artystycznie rozwieszone w żywych, kontrastowych barwach.

Meble z odzysku

fot. dishfunctionaldesigns.blogspot.com, shelterness.com, dinneronthefarm.com, kellymoorebag.com

Podobną rolę mogą pełnić skrzynki i okiennice. W skrzynkach można postawić mniejsze rośliny. Okiennice to doskonały element ozdobny, możemy wkładać tutaj kolorowe karki, listy, a nawet pisać informacje dla członków rodziny lub przyjaciół. Europaleta może stać się ciekawą huśtawką, która przypadnie do gustu nie tylko dzieciom.

Meble z odzysku

fot. etsy.com, decoist.com, ecosalon.com, sherylsalisburyphotography.com

 

Dodatki

Drewniane palety i skrzynki możemy wykorzystać jako pomysłowe dodatki. Można z nich wyczarować kolorowe obrazy, mogą pełnić rolę ozdobnych pojemników na bibeloty, poduszki, czy książki. Możemy wykorzystać je zamiast tradycyjnej tablicy do przyczepiania pocztówek, zdjęć z wakacji lub innych pamiątek.

Meble z odzysku

fot. bhg.com, shelterness.com, ishouldbemoppingthefloor.com, bhg.com

A i jak się okazuje, mogą stać się całkiem wygodnym legowiskiem dla pupila. Kot czy pies na pewno polubią nowe miejsce, zwłaszcza gdy wyścielimy je kocem lub poduszkami.

Pomysłów na wykorzystanie wydawałoby się niepotrzebnych palet, starych skrzyni czy okiennic jest naprawdę mnóstwo. Wystarczy trochę chęci, by stworzyć oryginalne meble i dodatki. Czyż te aranżacje nie zachwycają? Takie meble tworzą wyjątkowy klimat i mają niepowtarzalny urok. A co najważniejsze, są jedyne w swoim rodzaju.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/6 lat temu
pasują :)
/6 lat temu
Uwielbiam paletowe meble
/6 lat temu
Super legowisko dla kota. Może mojemu takie sprawię.
POKAŻ KOMENTARZE (1)