Wnętrze łazienki fot. Adobe Stock

Meble łazienkowe – jak wybrać dobrze?

Meble łazienkowe powinny cechować się większą odpornością na trudne warunki, niż te „zwykłe”. Na co zwracać uwagę, wybierając meble do tego pomieszczenia?
Wioletta Górecka / 13.08.2018 06:00
Wnętrze łazienki fot. Adobe Stock

Urządzanie wnętrz to zadanie wymagające nie tylko sporych nakładów finansowych, ale także umiejętności planowania i wyobraźni. Jesteś na etapie poszukiwania mebli łazienkowych i nie wiesz, na co się zdecydować? Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę i czy meble pokojowe spełnią swoją rolę w tym pomieszczeniu!

Wykańczanie wnętrz…czy siebie?

Poszukiwania idealnych mebli i dodatków do mieszkania to zadanie tylko z pozoru przyjemne. Tylko ten, kto urządzał swoje lokum od zera wie, jak wiele cierpliwości i czasu potrzeba na uzyskanie idealnego efektu końcowego. Na dziale z wyposażeniem łazienek nie ma takiego modelu mebli, który satysfakcjonowałby cię w pełni? A może na innym dziale wypatrzyłaś szafkę czy półkę, która idealnie komponowałaby się z charakterem łazienki? Na co musisz koniecznie zwrócić uwagę, wybierając meble łazienkowe?

Nie wygląd, a jakość!

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują trudne warunki dla mebli:

  • wilgoć
  • para wodna
  • słaba wentylacja
  • wysokie temperatury.

Wszystko to sprawia, że zarówno meble, jak i dodatki oraz tkaniny (ręczniki, dywaniki) narażone są na szybkie zniszczenie. Wybierając meble dedykowane pomieszczeniu, jakim jest łazienka, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów – by nie okazało się, że z przeznaczeniem łazienkowym łączy je tylko nazwa. Meble łazienkowe muszą więc nie tylko pasować wizualnie do pomieszczenia, ale także spełniać kilka istotnych warunków.

Meble łazienkowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Ze względu na trudne warunki panujące w łazience, elementy jej wyposażenia, a w tym meble, muszą być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i wysokie temperatury. Nie każdy producent mebli z przeznaczeniem do łazienki oferuje wysokiej jakości materiały, które są przecież gwarancją trwałości i jakości przez długie lata. Wybierając meble łazienkowe, zwróć koniecznie uwagę na:

  • materiał z jakiego są wykonane
  • wykończenie (czy są lakierowane, czy między elementami nie ma szpar)
  • informacje producenta w karcie produktu, mówiące o właściwościach wykorzystanych tworzyw i ich właściwej pielęgnacji.

Nie każdy mebel z przeznaczeniem do łazienki zachowa doskonałą jakość przez lata – tak samo, jak nie każdy mebel „pokojowy” straci ją stojąc w łazience. Wszystko zależy od tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Najbardziej odporna na wilgoć i środki czyszczące jest płyta MDF, dodatkowo zabezpieczona powłoką akrylową. Nie tylko nie przepuści wilgoci i nie pozwoli tworzyć się grzybom i pleśniom, ale także nie traci koloru pod wpływem promieniowania UV. Takie tworzywo sprawdzi się więc doskonale także jako materiał na meble balkonowe czy ogrodowe. Drugim bardzo trwałym rozwiązaniem są płyty laminowane.

Meble nie łazienkowe – czy to się sprawdzi?

Wstawianie do łazienki mebli innych, niż dedykowane temu pomieszczeniu, może więc stanowić dobre rozwiązanie na długi czas, jeśli są one wykonane z odpornych materiałów. Jeśli nie – sytuację może uratować polakierowanie ich lub pomalowanie farbą zewnętrzną. Stworzy to powłokę zabezpieczającą przed działaniem szkodliwych czynników.

Zobacz także:
Meble łazienkowe - poznaj najpopularniejsze trendy!
Nowoczesne meble łazienkowe
Propozycje na eleganckie i nowoczesne urządzenie łazienki!