Mała kuchnia - pomysły

Mała kuchnia - pomysły

Wystarczy znać kilka przydatnych sztuczek, aby cieszyć się funkcjonalnym kuchennym pomieszczeniem.
Joanna Szczepaniak / 17.10.2013 09:46
Mała kuchnia - pomysły

Wiele osób ma problem z małą kuchnią, ale nie wiele wie jak sobie z tym problemem poradzić. Na szczęście są sposoby na to, aby mała kuchnia była tak samo funckjonalna jak duża. Co więcej, może być ona o wiele bardziej przytulna i rodzinna.

Powiększamy optycznie

Nie znaczy to, że kuchnia musi być cała w bieli, jednak duża jej ilość świetnie rozświetli całe pomieszczenie. Możesz postawić na białe szafki, a ściany pomalować na jasny kolor. Nie wieszaj w oknie firanki ani zasłon. Niech do wnętrza wpada jak najwięcej światła. Wystarczającą ozdobą okna będzie krótki lambrekin lub podnoszone żaluzje.

Wykorzystujemy powierzchnię

Wykorzystaj maksymalnie ściany. Niektóre wiszące szafki mogą sięgać do samego sufitu. Do najwyższych półek trzeba będzie się wspinać po drabince, ale upchasz tam wiele rzadko używanych akcesoriów.

Minimalizujemy sprzęt

Równie funkcjonalne, ale o wiele bardziej ustawne będą mniejsze urządzenia. Pomyśl, może wystarczą ci dwupalnikowa kuchenka i mały zlew? Wtedy blat będzie szerszy i wygodniejszy. Nie kupuj dużego piekarnika, lecz mały, na jedną brytfannę. Możesz go postawić na półce wiszącej nad blatem. Nie kupuj mikrofalówki, skoro piekarnik może spełniać te same funkcje.

Szybkie porady:
  • Nad blatem zamocuj relingi, czyli metalowe pręty z haczykami, na których można zawiesić przydatne akcesoria.
  • Rozważ zakup składanych krzeseł i stołu. Po posiłku można je złożyć, co pozwoli swobodnie poruszać się po kuchni.
  • Zamiast klasycznego stolika zamów u stolarza taki, który będzie miał pod spodem półki np. na zastawę, napoje itp.
  • Kupując akcesoria kuchenne, wybieraj takie, które zajmują jak najmniej miejsca w szafkach. Przykład: składany durszlak z silikonu, misy, które mieszczą się jedna w drugiej.


Przydatne artykuły:

na podstawie artykułu "Mała kuchnia może być funkcjonalna" Barbary Lasoty/Pani Domu