Lustra - jak je dobrze wybrać? fot. Fotolia

Lustro - jak je dobrze wybrać?

Trudno wyobrazić sobie życie bez lustra. Przedstawiamy, jak je mądrze wybrać, by dobrze odgrywało swoją rolę. Sprawdź!
Małgorzata Świgoń / 27.09.2017 21:34
Lustra - jak je dobrze wybrać? fot. Fotolia

Lustro to przedmiot codziennego użytku, który znajduje się niemal w każdym domu. Korzystamy z niego przynajmniej kilka razy w ciągu dnia, w tym zawsze podczas porannej toalety. Może ono wisieć wszędzie: w łazience, przedpokoju, salonie, pokoju dziecka, a nawet kuchni, ważne, żeby pasowało do pomieszczenia. Lustro należy dobrać tak, aby nie tylko ładnie się prezentowało, lecz przede wszystkim było użyteczne. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak czyścić lustro?

Jak dobrze wybrać lustro?

W łazience. Na ogół  potrzebne jest do robienia makijażu i różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba więc umieścić je na wygodnej wysokości. Powinno mieć oświetlenie po obu bokach, wtedy twarz odbita w lustrze będzie dobrze widoczna i wolna od cieni.

W przedpokoju. Jeśli chcesz cała przejrzeć się w lustrze, zawieś je tak, by górna krawędź znajdowała się na wysokości 180 cm. Pamiętaj też, że musisz mieć możliwość odsunięcia się od niego na co najmniej 60 cm. W tym pomieszczeniu koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie.

W salonie. Warto zawiesić je tak, by choć częściowo odbijało się w nim światło z okna – wtedy wnętrze wyda się jaśniejsze.

W pokoju dziecka. Możesz powiesić bezpieczne "krzywe zwierciadła" z lekkiego metalu. Dzieci będą miały świetną zabawę.

Jak właściwie dbać o lustro?

Do czyszczenia luster najlepiej wykorzystać profesjonalne płyny.
• Jeśli jednak zabraknie ci gotowego preparatu, możesz użyć mieszanki wody z octem (1 szkl. octu na 2 szkl. wody). Po umyciu przetrzyj taflę irchą lub miękką flanelą.
• Odciśnij fusy z herbaty lub kawy. Przecieraj nimi lustro. Wytrzyj do sucha.
•  Do polerowania luster świetnie nadają się stare rajstopy. Zwiń je w kłębek, przecieraj lustro, aż będzie lśniło.

Lustra w domu

Korzyści i pułapki

Lustrzana tafla może pomóc w kreowaniu przestrzeni, ale niesie też ze sobą zasadzki. Oto zalety i wady, które warto poznać.
• Lustro, które pokrywa całą ścianę lub znaczną jej część daje złudzenie głębi, rozjaśnia i powiększa małe pomieszczenie, np. przedpokój lub łazienkę.
• Oprawione w piękną ramę i ciekawie wyeksponowane z powodzeniem zastąpi obraz.
•  Zawieszone nad stołem może przeszkadzać oraz dekoncentrować siedzące przy nim osoby.
• Zanim umieścisz lustro w salonie, sprawdź co będzie w nim widać z miejsc najczęściej zajmowanych przez gości. Unikniesz przykrych niespodzianek.