Lodówki do małego mieszkania – w zabudowie, czy wolnostojące?

Lodówka to najważniejszy sprzęt w każdej kuchni. Małe pomieszczenia przysparzają jednak problemów z takim ustawieniem urządzeń i mebli, by nie „zagracały” lokum. Jak najlepiej ustawiać lodówki w małych mieszkaniach?
Wioletta Górecka / 7 miesięcy temu
Para wybierająca lodówkę fot. Adobe Stock

Lodówka to sprzęt, który zwykle zajmuje centralne miejsce w kuchni, ze względu na swoje gabaryty oraz przydatność. Dostęp do niej musi być swobodny, by w każdej chwili móc sięgnąć po dany składnik lub posiłek. Małe mieszkania wymuszają na mieszkańcach takie zagospodarowanie przestrzeni, aby zmieściło się wszystko, co niezbędne, przy zachowaniu przy tym jak największej ilości miejsca. Jak ustawiać lodówki w małych mieszkaniach?

Podstawowe zadanie – dobre planowanie!

Małe pomieszczenia stawiają nie lada wyzwanie, trzeba je bowiem urządzić w taki sposób, aby były:

 • funkcjonalne
 • przestrzenne
 • nowoczesne.

Przed wyruszeniem na zakupy, trzeba przede wszystkim dokładnie określić, czego potrzebujesz. Na szczęście coraz więcej producentów wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców niewielkich mieszkań i oferuje meble oraz sprzęty, które doskonale łączą wszystkie trzy wymogi. Lodówki do zabudowy bez wątpienia pozwalają na jak najbardziej efektywne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni, jednak na rynku nie brak również coraz mniejszych i zgrabniejszych lodówek wolnostojących, które zachowują pełną funkcjonalność przy zmniejszonych gabarytach. Na jaką się zdecydować?

Lodówki wolnostojące

Najbardziej znanym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest lodówka wolnostojąca. W zależności od rozmiarów lokum i liczebności lokatorów, mogą to być modele niewielkich rozmiarów lub duże. Zakup lodówki wolnostojącej wydaje się być najłatwiejszym wyborem – wystarczy znać wymiary miejsca, w którym będzie stała. Nie wszędzie można ją jednak ustawić – trzeba pamiętać o kilku zasadach dotyczących odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami:

 • między lodówką a zlewozmywakiem powinno być minimum 120 cm odstępu
 • lodówka powinna stać w minimum 120 cm odległości od kuchenki
 • zlewozmywak od kuchenki/płyty grzejnej powinno dzielić również minimum 120 cm.

Im większa odległość, tym lepiej. Minimalne odstępy są jednak absolutnym wymogiem gwarantującym bezawaryjne działanie lodówki.

Lodówki wolnostojące dają także sporą swobodę wyboru pod kątem:

 • pułapu cenowego
 • ustawienia jej w dowolnym miejscu i możliwości przenoszenia
 • wariantów kolorystycznych i stylistycznych
 • pojemności – lodówka wolnostojąca o takich samych wymiarach jak do zabudowy, zmieści więcej żywności.

Zdecydowaną wadą jest konieczność dopasowania jej do wystroju kuchni w taki sposób, by nie dawała uczucia ciężkości i „zagracenia”. Dotyczy to zwłaszcza dużych lodówek.

Lodówki do zabudowy

Z kolei sprzęt do zabudowy ma tą najważniejszą zaletę, że jest praktycznie niewidoczny. Taka lodówka zwykle jest wbudowana tak, że wygląda jak integralna część mebli. Nic nie wystaje i całość wygląda bardzo estetycznie. Są produkowane z użyciem technologii, które pozwalają na obudowanie jej ścianek meblami z każdej strony, bez przegrzania się i awarii. Lodówki w zabudowie rewelacyjnie wpasowują się w urządzenie nowoczesnej kuchni, zwiększając poczucie przestrzeni. Niestety, nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Do najważniejszych należą:

 • Cena – ze względu na inną budowę i materiały, lodówki do zabudowy są o wiele droższe od wolnostojących
 • Pojemność – lodówka do zabudowy o takich samych wymiarach co wolnostojąca, zmieści mniej żywności
 • Szybkie rozprzestrzenianie się ognia w przypadku awarii – płomienie błyskawicznie obejmą meble
 • Trudności w naprawie – aby naprawić zepsutą lodówkę w zabudowie, trzeba sporo namęczyć się z jej demontażem.

Lodówki wolnostojące czy do zabudowy? Co wybrać?

Ostateczny wybór rodzaju lodówki zależy od kilku czynników, przede wszystkim gustu, rodzaju urządzenia kuchni oraz budżetu. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety – o tym, która wygra, musisz zdecydować sama!

Zobacz także: 
Wybieramy lodówkę - jak podejść do tego zadania?
10 najpiękniejszych lodówek [GALERIA]
Jak korzystać z lodówki, by służyła jak najdłużej?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)