projekt kuchni fot. Adobe Stock

Kuchnia na wymiar

Kuchnia, jak żadne inne pomieszczenie, powinna być dopasowana do upodobań i oczekiwań osoby, która w niej gotuje i spędza wiele czasu. Dlatego najpraktyczniejsza jest kuchnia na wymiar, w której zagospodarowany są także te miejsca, w których nie dałoby się powiesić standardowych szafek.
Małgorzata Świgoń / 28.11.2018 13:02
projekt kuchni fot. Adobe Stock

Zacznij od ocenienia swoich rzeczywistych potrzeb. Każda, a szczególnie mała kuchnia, powinna być skrojona na miarę osób, które najczęściej z niej korzystają. Przygotowanie projektu rozpocznij od narysowania planu mieszkania, który jest pomniejszonym poziomym przekrojem pomieszczenia. Nanieś na niego wymiary kuchni: długość i szerokość, wystające części oraz wnęki, wymiary okien i drzwi wraz z futrynami, grzejniki, rury, gniazdka elektryczne, włączniki, miejsca podłączeń elektrycznych.

Zbierz pomysły

Kolejnym etapem projektu jest zebranie pomysłów do kuchni. Szukaj ich w czasopismach, książkach, prospektach, katalogach. Możesz z nich zapożyczyć wiele ciekawych rozwiązań możliwych do zrealizowania w twojej kuchni.

Sprawdź, co jest na rynku

Przegląd towarów da ci podstawę zrealizowania planów. Zapisz adresy stron internetowych i nazwy modeli mebli czy sprzętów agd, które cię zainteresowały, byś mogła do nich powracać. Notuj swoje spostrzeżenia, rozważ ceny i inne czynniki, które mogą zdecydować o zakupie.

Wypróbuj różne warianty

Z papieru wytnij schematy mebli (w skali 1:50) i urządzenia agd, które planujesz kupić. Układaj wycięte meble na planie kuchni, wypróbuj różne warianty i ustawienia. Jeśli masz kuchenkę gazową, pamiętaj, że przewodów gazowych nie wolno zabudowywać. Nie komplikuj planu kuchni. Im będzie prościej, tym lepiej.

Czego nie wolno myć w zmywarce?

Stosuj w kuchni zasady ergonomii

Pamiętaj, że lodówka, zlew i kuchenka powinny wyznaczać wierzchołki trójkąta. Im jego boki będą krótsze, tym mniej się nabiegasz, przygotowując posiłki. Suma boków nie powinna być mniejsza niż ok. 4 metry, ani większa niż 6,5 metra. Na ogół ruch w kuchni odbywa się od lewej do prawej strony. Najlepiej więc lodówkę umieścić  z lewej strony, na prawo od niej zlew i zmywarkę oraz blat do przygotowywania potraw. Nieco dalej można postawić kuchenkę.

Przemyśl wszystkie szczegóły

Zastanów się nad rozmieszczeniem półek w szafkach i dobierz odpowiednie wyposażenie. To ono w dużej mierze o wygodzie i standardzie kuchni. Zaplanuj też, jak zagospodarujesz przestrzeń między blatem roboczym, a szafkami wiszącymi. Sprawdzą się tu relingi z haczykami.

Jeśli sama nie czujesz się na siłach, by zaprojektować kuchnię zawsze możesz skorzystać z usług fachowca. Duże sklepy (np. Ikea, Leroy Merlin czy Castorama) oferują takie usługi.


Czytaj też:Chcesz sama zaprojektować swoją kuchnię? Sprawdź najważniejsze zasady, którymi powinnaś się kierować

Lookbook IKEA: 10 pomysłów na małą kuchnię! Będzie bardziej funkcjonalna, niż myślisz!