kuchnia, jak urządzić fot. Panthermedia

Kuchnia - jak ją urządzić

Jej wystrój powinien być przemyślany. Zadbaj o to, by była jak najbardziej funkcjonalna, a przygotowywanie posiłków stanie się dla ciebie przyjemnością.
/ 08.06.2011 15:15
kuchnia, jak urządzić fot. Panthermedia
Oprócz wygodnych i pojemnych mebli w kuchni bardzo ważne są:


Wentylacja.
Podczas gotowania unosi się para wodna i drobinki tłuszczu, które osadzają się na szafkach odbarwiają je, pozostawiają zapachy. Jedynym skutecznym sposobem, aby zmniejszyć ten problem jest zamontowanie okapu. Dobrze dobrany okap powinien przefiltrować całe powietrze w kuchni dziesięć razy w ciągu jednej godziny, zaś absolutne minimum to sześć razy.
Optymalną moc tego urządzenia można obliczyć mnożąc długość kuchni razy szerokość razy wysokość razy 10. Wzór ten dotyczy pomieszczenia zamkniętego. Jeśli kuchnia jest otwarta okap powinien mieć, jak największą moc.
Aby skutecznie spełniał swe zadanie musi być wyraźnie szerszy od płyty grzewczej (nad płytą o szer. 60 cm zamontuj okap o szer. 70–90 cm). Ważny jest także sposób podłączenia. Można to zrobić bezpośrednio do kanału wentylacyjnego lub zastosować okap z filtrem węglowym, który pracuje w obiegu zamkniętym.
Ceny okapów od ok. 150 zł.


Oświetlenie.
Centralna lampa wcale nie musi świecić bardzo jasno. Wystarczy, by nie dawała cieni. Światło powinno mieć barwę zbliżoną do naturalnego. W kuchni najważniejsze jest jednak osobne oświetlenie stref roboczych czyli blatu, kuchenki i zlewozmywaka. Szczególnie ważna jest intensywność tego światła, dlatego warto zainstalować żarówki halogenowe (od ok. 3 zł). Zużywają mniej energii niż tradycyjne, a dają bardzo jasne światło.


Rodzaj kuchenki
Każdy typ kuchni ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Trzeba jednak stwierdzić, że kuchenka elektryczna (ceny od 680 zł) jest mniej kłopotliwa i bezpieczniejsza od gazowej (ceny od 580 zł). Najnowocześniejsze modele z polami szybko grzejnymi rozgrzewają się już po 3 sekundach. Płyta jest wygodniejsza  do czyszczenia niż palniki.
Ale kuchenka gazowa też ma swoje zalety: jest na pewno tańsza w eksploatacji, bo gaz mniej kosztuje niż energia elektryczna, działa także wtedy, gdy przerwany zostanie dopływ prądu co zdarza się częściej niż brak gazu. Można też wybrać dwa w jednym!