Kreatywne ścianki z luksferów

Szukasz pomysłu na niebanalną ścianę, która z powodzeniem ożywi twoje mieszkanie i przy okazji wpuści trochę barwnego światła? Oto luksfery, szklane pustaki z charakterkiem! Doskonale podkreślą styl każdego mieszkania.
/ 13.06.2013 07:00

Szukasz pomysłu na niebanalną ścianę, która z powodzeniem ożywi twoje mieszkanie i przy okazji wpuści trochę barwnego światła? Oto luksfery, szklane pustaki z charakterkiem! Doskonale podkreślą styl każdego mieszkania.

Kreatywne ścianki z luksferów

Fot. northtryon.com

Luksfery, zwane potocznie szklanymi pustakami coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach, w których z powodzeniem stają się niesamowitym dodatkiem aranżacyjnym. Do niedawna kojarzone z klatkami w blokach z wielkiej płyty, dziś królują na salonach. Dosłownie! Choć trzeba przyznać, że nie w każdym budzą pozytywne emocje. Jedno jest pewne - można je pokochać, lub po prostu ich nie lubić. My jednak przedstawimy pozytywną stronę tych rozświetlających kosteczek.

Zalety luksferów:

  • Przede wszystkim posiadają niesamowite walory estetyczne, o których chyba zapewniać nie trzeba. Ich końcowy efekt oczywiście uzależniony jest od kilku czynników. Ważny jest układ i charakter mieszkania oraz wielość dekoracji lub ściany wykonanej z pustaków.
  • To co również bardzo ważne, to fakt, że mają bardzo praktyczne zalety - doskonale doświetlają ciemny pokój, przedpokój lub czy łazienkę. Szklane ściany z luksferów sprytnie przepuszczają światło i pomagają rozjaśnić niedoświetlone domowe kąty. Produkowane są w różnych rozmiarach i kolorach, a zastosowanie może przynieść różnorodne efekty, w zależności od potrzeb mieszkańców.
  • Luksfery, z powodzeniem mogą być stosowane również w ścianach zewnętrznych. W porównaniu z standardowymi, dawnymi pustakami mają niezłą izolacyjność termiczną oraz akustyczną.
 

Szklane pustaki do salonu

Doskonale wkomponują się w charakter salonu. Mogą być zarówno ścianką działową, jak i tylko drobnym elementem dekoracyjnym oddzielającym np. część jadalną lub dla odmiany, w dość niekonwencjonalny sposób, odcinać jedno piętro od drugiego.

Kreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferów

Fot. glassblockwarehouse.net, homerestyler.co.uk, houzz(5).com

Jednym z najcenniejszych zastosowań luksferów jest doświetlanie pozbawionych okien wnętrz światłem pośrednim przenikającym przez matową lub połyskującą szklaną ścianę z sąsiedniego pomieszczenia. Pozwalają również wydzielać fragment wnętrza, nie zamykając go w pełni. Do tego wszystkiego, pozwalają stworzyć efektowne wnętrze niewielką zmianą.

 

Pustaki do kuchni i łazienki

Ściany z takich przejrzystych materiałów jak szklane pustaki, pełnią również funkcję konstrukcji i obudowy elementów wyposażenia wnętrza. W łazience z powodzeniem zastąpią kabinę prysznica lub wanny.

Kreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferów

Fot. freshinteriorideas, glassblocks4u.co.uk(4) , kitchen2idea, furniture.trendzona(3), houzz(3).com

W kuchni stworzą dekorację popularnych barków lub wysp kuchennych. Natomiast rolę wspomnianego już doświetlania może też odgrywać okno z luksferów czy szkła wbudowane w ścianę albo pojedyncze pustaki tworzące kreatywną kompozycję.

 

Jak szybko zrobić ściankę z luksferów?

Decydując się na wybudowanie ścianki z luksferów, dobrze jest się na początek zastanowić się - jaki efekt chcemy uzyskać i w jakim pomieszczeniu będzie się ona znajdować.
Sposobów wykonania mamy kilka, oto przykładowe:

Bezzaprawowe ścianki z luksferów
Bezapelacyjną zaletą bezzaprawowego wznoszenia ścian ze szklanych pustaków jest wyjątkowo szybki i czysty montaż. Jeśli ściana nie musi być wodoszczelna (np. przy prysznicu) i zależy nam na drewnianym wykończeniu, możemy skorzystać ze specjalnych profilów z drewna. W takiej sytuacji ramę obwodową konstrukcji ściany z pustaków mocuje się do ścian i podłogi specjalnymi kołkami rozporowymi oraz łącznikami drewnianymi. Osadzenie pustaków w konstrukcji wymaga jedynie kilku śrub i odpowiednio dobranych zaczepów, które po zamontowaniu będą niewidoczne. Co wpłynie również na pełną estetykę efektu końcowego. Spoinę zastępują łączniki poziome i pionowe. Należy pamiętać, że powierzchnia szklanej ściany wzniesionej na drewnianych łącznikach nie może przekraczać 3 m².

Ściana z luksferów o profilach metalowych:
To doskonałe rozwiązanie jeśli zależy nam na wybudowaniu dużej ścianki. Owe metalowe profile umożliwiają wznoszenie konstrukcji szklanej ściany o szerokości 3,5 m i dość dużej wysokości. Dlatego doskonale sprawują się jako ścianka działowa. Zastosowanie odpowiednich luksferów i listew pozwala również sprytnie wykorzystać je także w ścianach zewnętrznych. W rozwiązaniu tym konstrukcję ściany stanowią profile ze stali lub z aluminium. Aby zamontować taką ściankę pustaki szklane montuje się za pomocą płaskowników układanych w pionowych spoinach, nie zapominając o specjalnych przekładkach montażowo-dystansowych. Dla pełnego wzmocnienia ściany, spoiny pustaków szklanych wypełnia się silikonem sanitarnym. Uszczelnia ona dodatkowo konstrukcję ściany, która dzięki temu może być stosowana w wilgotnych pomieszczeniach, a więc doskonałych do łazienki.

Ściana z luksferów z profili z PCW
Kolejnym sposobem na szklaną ściankę z luksferów, będzie zastosowanie profili wykonanych z PCW. Dzięki specjalnym wyżłobieniom w profilach między szklanymi pustakami powstaje szczelina, którą należny koniecznie dobrze za spoinować. Idealny metraż takiej szklanej ścianki z profili PCW powinien wynosić nie więcej niż 3 m i 1,5 m szerokości. Warto również pamiętać, że aby konstrukcja z PCW była stabilna, profile mocuje się do trzech płaszczyzn: podłogi, ściany i sufitu. To gwarantuje nam bezpieczeństwo i pewną stabilizacje na lata.

Oto graficzny sposób wykonania ściany z luksferów na podstawie powyższych wskazówek:

Kreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferówKreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferów

Kreatywne ścianki z luksferów

 Gotowe!  

Fot. diynetwork.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/19.04.2016 13:42
Można jeszcze zamontować gotowe okno z pustaków szklanych. Można też zamówić gotowe naświetle np. przy drzwiach. Po więcej informacji dzwoń do glasspol.pl lub do luksfer.pl
/17.04.2016 10:35
bardzo fajnie się prezentują, dobrałabym do nich jakas ciekawa strukture dekoracyjna farb magnat
/21.03.2016 20:17
Mnie najbardziej podobają się luksfery ręcznie malowane. Ta strona mnie powaliła glass-blocks.eu
POKAŻ KOMENTARZE (1)