6 pomysłów na koronkowy wystrój wnętrza

Koronkowe dekoracje wracają do łask!
koronkowy wystrój wnętrz, wystrój stołu z koronką, dekoracja stołu na święta fot. Fotolia

Koronkowe dekoracje są subtelne i romantyczne. Dodadzą elegancji i ciepła każdemu wnętrzu! Po kilku latach powracają do łask - to świetny pomysł np. na aranżację stołu. Jeśli potrafisz szydełkować, na pewno spodoba ci się ten trend! Jeśli nie umiesz sama wydziergać ażurowych ozdób, kup koronkową tkaninę!

6 pomysłów na koronkowy wystrój wnętrz

Z czym kojarzą się ażurowe i koronkowe dekoracje? Przede wszystkim z domami szlacheckimi, gdzie były doskonałym uzupełnieniem pięknych mebli i porcelanowej zastawy. Koronki zazwyczaj pojawiały się pod postacią dekorowanego obrusa, pościeli, ozdobnych poduszek i firanek. Większość koronkowych tkanin była biała albo beżowa. Teraz jednak coraz częściej stawiamy na wyraziste kolory!
Po latach wnętrzarskiego minimalizmu, znowu kochamy koronki. Jak można wykorzystać ten trend we własnym mieszkaniu?
  1. Dzięki koronkom łatwo odmienisz wystrój wnętrza. Połóż na gładkiej kanapie poduszki w koronkowych powłoczkach lub powieś w oknie ażurową firankę lub lambrekin.
  2. W pasmanteriach dostępne są koronkowe tasiemki i szersze pasy, którymi możesz obszyć np. obrus.
  3. Przygotuj romantyczne wazoniki - z koronki wytnij prostokąt, którego dłuższy bok jest równy obwodowi wazonu, a krótszy trochę mniejszy niż wysokość. Owiń szklany wazon, przyklej brzegi koronki.
  4. Jeśli masz odkryte półki w pokoju lub kuchni, pomaluj je białą farbą akrylową. Gdy wyschną, przyklej do brzegów paski koronki.
  5. Na powłoczki z gładkiego lnu lub taki sam bieżnik naszyj koronkowe serwetki.
  6. Koronką ozdobisz również słoiki z konfiturami! Wytnij okrągłe serwetki. Przyklej do słoików. Załóż na wieczka bibułki i obwiąż wstążką. Tak ozdobione przetwory możesz dać w prezencie lub ozdobić nimi półkę.

Jak dbać o koronkowe tkaniny?

Staraj się nie prać za często koronkowych ozdób, bo skraca to ich trwałość. Przed praniem najlepiej namoczyć je w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem i po kilku godzinach uprać ręcznie. Gdy koronki są pożółkłe, dodaj do kąpieli piorącej 2 łyżki soku z cytryny.

Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz inne nietypowe zastosowania przedmiotów:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)