Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Przytulny, nastrojowy. Stworzony dla romantycznych chwil i ogrzania w chłodne wieczory. Podpowiadamy jaki kominek wybrać i co dla bezpieczeństwa powinniśmy o nim wiedzieć.
/ 30.09.2017 07:51

Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu. Przytulny, nastrojowy. Stworzony dla romantycznych chwil i ogrzania w chłodne wieczory. Podpowiadamy jaki kominek wybrać i co dla bezpieczeństwa powinniśmy o nim wiedzieć.

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Fot.syahdiar.org.com

Kominek w domu może przyjmować różne formy. Pozwala nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, może być inspiracją do ciekawych zestawień dodatków aranżacyjnych, ale przede wszystkim jest doskonałym źródłem ciepła. Jest symbolem domowego ogniska, kojarzonym niewątpliwie ze spokojem, bezpieczeństwem, natura, pozbawioną pospiechu i przepychu dnia codziennego. Kiedy przychodzą pierwsze chłody, a wieczory wychładzają już mieszkanie, szukamy ciepłego kąta w którym można przycupnąć z gorącą, aromatyczna herbatą i ulubiona książka. Kominek staje się zastępstwem za rozrywki w postaci telewizji czy komputera.

Porady eksperta: Domowe ognisko - kominki

Sama obserwacja ciepłego płomienia relaksuje, wycisza i uspokaja. Skupia domowników i ogrzewa nastroje. Wprowadza do domu przyjemne światło i kojące ciepło. Przed przystąpieniem jednak do budowy kominka warto się dobrze nad nim zastanowić. Które miejsce będzie dla niego idealne (gdzie w pełni będzie mógł spełniać wszystkie swoje funkcje), jaki rodzaj kominka wybrać, czy ma być to kominek tradycyjny czy tylko elektroniczny, czy nadaje się do naszego mieszkania oraz co również bardzo ważne- czy nie przekroczy to naszych oczekiwań finansowych.

 

Rodzaj kominka

Kominek otwarty:

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Przeznaczone są one głównie dla osób, które cenią sobie niepowtarzalny klimat w domu. Źródłem nieocenionego ciepła jest w tym przypadku promieniowanie z komory spalania, dlatego nadają się do ogrzewania pomieszczeń w ich najbliższym otoczeniu. Jego główna wada polega na tym,że większość ciepła jest zasysana z powrotem do przewodu kominowego ucieka przez komin na zewnątrz, a w pomieszczeniu zostaje jedynie 10-20% energii cieplnej w pomieszczeniu.
Dlatego pełnia najczęściej głównie funkcje dekoracyjną, a niżeli grzewczą.

 

Jednak ze względu na łatwy dostęp i niski koszt drewna kominek otwarty traktuje się jako awaryjne źródło ciepła w domach mieszkalnych i domkach letniskowych.

Fot. contemporist.com

Kominek zamknięty:
Stosowane najczęściej, ze względu na swoją grzewcza funkcje użytkowa. Najczęściej z wkładem

 

lub kasetą kominową, które przy stosunkowo niskich kosztach mogą ogrzać duże powierzchnie. W tym przypadku 80% ciepła powstałego ze spalania drewna pozostaje w domu. Komora spalania jest tutaj oddzielona wnętrza domu specjalną szybą. Takie wkłady kominkowe instalowane są w

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

kominkach nowych, budowanych od podstaw. Natomiast kasety wbudowuje się w już istniejące kominki bez potrzeby wykonywania większych przeróbek lub w nowych kominkach znajdujących się w małych pomieszczeniach.
Jak to działa?
Ogień w kominku ogrzewa wkład, który bardzo wydajnie oddaje do powietrza zakumulowane ciepło. Napływa ono przez specjalny kanał nawiewny, dodatkowe szczeliny między obudową i wkładem kominkowym, a także przez kratki w okapie kominka. Po ogrzaniu powietrze unosi się w górę i wydostaje na zewnątrz przez kratki w obudowie kominka lub też jest transportowane specjalnymi kanałami.
Wkłady kominkowe czołowych producentów są w stanie ogrzewać obiekt o kubaturze do ok. 400 m3. I co najważniejsze, są urządzeniami gwarantującymi pełne bezpieczeństwo w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Fot. friendsofsun.com

 

Funkcja kominka

1. Grzanie
Tradycyjne kominki otwarte oddają ciepło przez promieniowanie. W jego pobliżu można się ogrzać, ale nie można równomiernie ogrzać całego pomieszczenia, a tym bardziej kilku pomieszczeń. Nie można w nich też regulować ilości oddawanego ciepła.

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Większe możliwości grzewcze dają układy wykorzystujące wkład kominkowy jako źródło ciepła. Taki układ grzewczy nazywany jest systemem dystrybucji gorącego powietrza zwany w skrócie DGP. Ciepło w nich jest oddawane za pomocą czynnika grzewczego, jakim jest powietrze. Ogrzewa się ono opływając rozgrzany wkład, a następnie specjalnymi izolowanymi kanałami jest rozprowadzane na dalsze odległości. W systemie z obiegiem naturalnym wykorzystuje się zjawisko unoszenia gorącego powietrza w obudowie kominka. Unoszone ku górze powietrze jest rozprowadzane kanałami do innych pomieszczeń. Koszty inwestycyjne obiegu naturalnego są niewysokie. Wadą jest to, że można tym systemem ogrzać maksymalnie cztery pomieszczenia, dla tego jest to idealne rozwiązanie do raczej małych domków lub mieszkań.
2. Centralne ogrzewanie:                                                                                        Fot. Depositphotos
Aby wykorzystać kominek jako źródło ciepła dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania wymagane jest zastosowanie tzw. kominka z płaszczem wodnym. W takich kominkach tylko niewielka część ciepła przekazywana jest na zasadzie promieniowania, głównie przez szybę, cała reszta to ciepło przekazywane wodzie, która napływając między ścianki płaszcza otaczającego komorę paleniskową, odbiera od nich ciepło, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej.

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Kominki z płaszczem wodnym mogą być zarówno podstawowym, jak i wspomagającym źródłem ciepła instalacji c.o.

3. Grzanie wody:
Kominki ze wspomnianym już płaszczem wodnym umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej, która może być ogrzewana na dwa sposoby.

Mianowicie:
 - W układzie pojemnościowym (z zastosowaniem pojemnościowego zasobnika z wężownicą, zapewnia duży wydatek ciepłej wody)
 - W układzie przepływowym (woda może być podgrzewana tylko w kominkach wyposażonych w płaszcz wodny i dodatkową wężownicę, nie zapewnia takiego komfortu zaopatrzenia w ciepłą wodę jak układ pojemnościowy, jednak dostarcza więcej ciepłej wody niż małe podgrzewacze elektryczne).                                                                                                                                                                                           Fot. Depositphotos

4. Dekoracja:

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

To o czym również nie możemy zapomnieć, to oczywiście efekt wizualny kominka. Jak wspomniałam wcześniej kominek jest bardzo ważnym elementem wyposażenia nowoczesnych, stylowych i klimatycznych wnętrz. Dodaje rangi pomieszczeniu, w którym się znajduje. Często jest jednym z największych elementów wyposażenia domu, najczęściej ustawia się go w centrum pomieszczenia, na tzw. „widoku", wokół niego koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie.

Fot. decofinder.co

 

Wskazowki przed budową

Co trzeba wsiąść pod uwagę przy budowie?
Miejsce- w którym planujemy ustawić kominek. Kominek należy postawić w takim miejscu, aby było możliwe podłączenie do komina. Należy kominek ustawić w takim miejscu, aby nie był blisko miejsc siedzących w salonie. Może to nas zniechęcić do palenia w nim ze względu na wysoką temperaturę w pomieszczeniu.

Dodatkowo budowa uzalezniony jest od:
Wytrzymałości fundamentu lub stropu. To ważne ze względu na ciężar kominka, który może wahać się między 400 a 1000 kg – dotyczy to szczególnie kominków z masą akumulacyjną i ciepłą zabudową.

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Średnice komina - ma to szczególnie duże znaczenie zwłaszcza, jeśli będziemy decydować się na zakup wkładu kominkowego z dużą szybą lub narożnego. Wylot spalin w takich wkładach to najczęściej 250 mm a nawet 300 mm. Zbyt mała średnica komina w stosunku do średnicy wkładu może powodować wydobycie dymu do pomieszczenia.
Dostęp powietrza komina-  Kwestię dostępu powietrza do spalania można rozwiązać na dwa sposoby: przez pobieranie powietrza z wewnątrz pomieszczenia, w którym stoi kominek oraz dostarczeniu powietrza z zewnątrz budynku.
Pierwszy sposób zakłada, że powietrze jest pobierane bezpośrednio z pomieszczenia w którym stoi nasz kominek. Należy przy tym pamiętać, że w  miejsce zużytego powietrza należy doprowadzić odpowiednią ilość świeżego. W przeciwnym razie w pomieszczeniu powstanie podciśnienie. Objawy takiej sytuacji mogą się przejawiać na nasze samopoczucie (ból głowy, senność, brak koncentracji). To rozwiązanie nie jest polecane szczególnie że w budowanych obecnie budynkach okna i drzwi są bardzo szczelne.
                                                                                                                Fot. Lennoxhearthproducts.com
Kolejna alternatywą jest pobór powietrza do spalania z zewnątrz budynku jest coraz częściej stosowany. Na rynku już większość wkładów kominkowych oraz piecyków posiada możliwość podłączenia powietrza do spalania z zewnątrz. Przy tym rozwiązaniu nie występują objawy, które opisane są przy pobieraniu powietrza do spalania z wewnątrz pomieszczenia.

Jakie drewno kupować?

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Wybierając drewno do kominka, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia oraz szybkość przesychania. To one w dużej mierze decydują o wielkości płomienia, ilości uzyskanego ciepła i ilości dymu, który towarzyszy spalaniu.
Pamiętajmy: Kupując drewno o dużej zawartości kory, musimy wziąć pod uwagę, iż niezbędne będzie zamówienie go trzykrotnie więcej niż tego, który zawiera mało kory.
Wartość opałowa drewna mokrego jest niewielka, znaczna część energii cieplnej bowiem zostaje zużyta do odparowania wilgoci. Niewystarczająco wysuszone drewno kominkowe będzie się dymić i trudniej się będzie rozpalać. Za tym idą problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury.
                                                                                                                                 Fot. friendsofsun.com
Idealnymi gatunkami drzewa do kominka są te twarde, takie jak: grab, jesion czy buk. Wartościowe są również drzewa owocowe, ze szczególnym uwzględnieniem śliwki, jabłoni, gruszki. Gęstość drewna śliwy jest porównywalna do grabu, a jabłoni i gruszy do jesionu. Mniej kaloryczne są czereśnia i wiśnia, które dodatkowo zawierają gumy drzewne, przez co mogą wydzielać w trakcie spalania więcej zanieczyszczeń.

Kominek w domu- klimatyczne ciepło


Kwestie finansowa:
Ceny drewna opałowego są mocno zróżnicowane w zależności od dostawcy i rejonu. Najdroższy jest oczywiście grab. Zaraz po nim przoduje buk (260–300 zł za m3), jesion (220-240zł) oraz dąb. Natomiast jeśli dla oszczędności uda nam się drzewo kupić w nadleśnictwie za metr sześcienny brzozy, na rynku kosztującej ok. 180–200 zł za m3, zapłacisz ok. 130 zł. Zdecydowanie nie opłaca się zaś kupować drewna sprzedawanego w małych paczkach w sklepach albo na stacjach benzynowych. Za woreczek zapłacimy wówczas niewiele, bo ok. 15–20 zł, ale przeliczając na metr, wyjdzie nawet o 100–200% drożej.

                                                                                                                                                                          Fot. friendsofsun.com

 

Kominek elektryczny – do nowoczesnych wnętrz

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Fot. stylehive.com

Jeżeli nasze wnętrze, aż się prosi o bardziej disajnerskie rozwiązanie niż klasyczny kominek warto zastanowić się nad kominkiem elektrycznym, chociaż by ze względu na wygodę.
Zalety:
Największą zaletą kominków elektrycznych jest możliwość zainstalowania ich praktycznie w każdym pomieszczeniu zarówno w domu jednorodzinnym, jaki i w mieszkaniu bloku. W przypadku takiego kominka odpada stres z wolnym przewodem kominowym, magazynowaniem i dokładaniem opału lub czyszczeniem z sadzy i popiołu.

Wystarczającym warunkiem korzystania z kominka jest podłączenie go do gniazda elektrycznego
z uziemieniem – nie są wymagane jakieś dodatkowe instalacje czy specjalistyczny montaż.
Kominki elektryczne charakteryzują się prostotą a wręcz banalnością obsługi. W zależności od wybranego modelu możemy nim sterować ręcznie lub za pomocą pilota. Regulacja obejmuje jasność płomienia oraz intensywność ogrzewania. Umieszczone w kominku elektrycznym dmuchawy pozwalają, w odróżnieniu do kominka tradycyjnego, ogrzać całe pomieszczenie a nie tylko przestrzeń wokół kominka. Dzięki zastosowaniu termostatu możliwe jest utrzymanie stałej

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

temperatury w pokoju.

Jeśli kominek jest dwu funkcyjny, w większości przypadków możliwe jest również uruchomienie funkcji „płomieni" niezależnie od funkcji grzania, co umożliwia korzystanie z kominka również w ciepłe letnie wieczory. Możemy swobodnie korzystać z takiego kominka bez konieczności niepotrzebnego dogrzewania pomieszczenia.

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Ważna kwestia są również walory bezpieczeństwa. Ponieważ frontowa szyba kominka elektrycznego nie nagrzewa się przy ich eksploatacji, to nie ma znaczenia, jakim materiałem wykończona jest podłoga (kamień, ceramika, drewno, panele laminowane). Przed takim kominkiem może też leżeć dywan lub wykładzina.
Wady:                      
Niestety, kominek elektryczny jak wszystko, ma również swoje wady.( na całe szczęście jest ich nie wiele). Podstawową wadą kominków elektrycznych są wysokie koszt eksploatacji. Kominek elektryczny z samym efektem świetlnym pobiera zaledwie 120–300 W energii elektrycznej, a więc mniej więcej tyle co przeciętne oświetlenie górne w pokoju. Tak więc, to nie powinno sprawiać większego problemu.                                                                                Fot. Lennoxhearthproducts.com(2)

Kominek w domu- klimatyczne ciepło

Natomiast kominki wyposażone w grzałki, wentylator i termostat to pobór mocy w granicach 2–3 kW. Dlatego trzeba bardzo rozsądnie podejść do ogrzewania takim kominkiem, aby nie być później niemile zaskoczonym opłatami za energię.
No i na koniec należy również dodać, że kominek elektryczny nie zastąpi w pełni tradycyjnego kominka. Na pewno zapewni on ciepło i blask, ale nie uzyskamy zapachu dymu i trzasku płonącego drewna. Chociaż to już jest kwestia indywidualnych upodobań, nie wszyscy muszą lubić akurat takie efekty.

Fot. decofinder.co

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/27.01.2013 18:41
"wsiąść" czy wziąć? ha ha ha
/08.10.2012 19:45
Z kominkiem to ja miałam ni elaa przeboje. Na debilną formę remontową trafiła, która nie tyle mi go nei zainstalowała co pospcuła. Teraz raport o konkurencji od verdic kupiłam i zaczęłam z nimi dziąłć. Mam nadzieję że teraz pójdzie lepiej.
/05.10.2012 18:09
kominek i te meble ! super :)