Kominek z paleniskiem otwartym czy zamkniętym? A może... biokominek lub kominek elektryczny?

Wiele z nas marzy o kominku. Nie zawsze jednak możemy sobie na niego pozwolić. A może dobrą alternatywą będzie biokominek lub kominek elektryczny?
Kominek z paleniskiem otwartym czy zamkniętym? A może... biokominek lub kominek elektryczny? fot. Fotolia

Wiele z nas marzy o kominku, przy którym można w chłodny jesienny wieczór czytać książkę, popijając z kubka gorącą czekoladę. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na taki luksus - kominek w mieszkaniu w bloku to raczej egzotyczna rzadkość, na którą mogą się zdecydować raczej mieszkańcy domów jednorodzinnych. Istnieją również estetyczne alternatywy dla tradycyjnego kominka - to np. kominki elektryczne, a także biokominki. Czytaj więcej na temat wszystkich rozwiązań!

Tradycyjny kominek w salonie - palenisko otwarte czy zamknięte?

Jeśli marzy ci się tradycyjny kominek, musisz pomyśleć o tym już na etapie projektu domu. Należy wtedy zdecydować, czy kominek ma mieć otwarte czy zamknięte palenisko. Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę wytrzymałość stropu i fundamentów. Chociaż przeciętny kominek waży 500-700 kg, zdarzają się nawet takie, których waga przekracza... tonę.

Jest wiele argumentów przemawiających na korzyść kominka z zamkniętym paleniskiem. Jest on przede wszystkim bezpieczniejszy, a palenie w nim nie wiąże się z tak dużym ryzykiem pożaru. Popiołu będzie o wiele mniej. Kominek z zamkniętym paleniskiem "zużywa" też znacznie mniej powietrza. Dla porównania - ten z otwartym potrzebuje w ciągu godziny od 200 do 2500 m sześciennych powietrza, a ten z zamkniętym jedynie od 6 do 8. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ w przypadku kominka z zamkniętym wkładem, wystarczająca ilość powietrza wpadnie do pomieszczenia w ciągu godziny przez... dziurkę od klucza. Kominek otwarty z pewnością nie jest w stanie również ogrzać całego domu, a zużycie drewna i tak będzie o wiele większe.

Tradycyjny kominek zazwyczaj obudowuje się drewnem, granitem, cegłą lub gipsem.

Kominek - ciekawe aranżacje

Biokominek - czy to dobra alternatywa dla tradycyjnego kominka?

fot. Fotolia

Biokominek jest całkowicie bezpieczny, a co ważniejsze - jego montaż nie wymaga przygotowywania specjalnych instalacji kominowych. Złośliwi nazywają go "atrapą kominka", ale to dzięki niemu można cieszyć się pięknym, wesoło migającym płomieniem nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku.

Biokominek jest opalany płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu. Spala się ono nie wytwarzając ani zapachu, ani dymu. Istnieją biokominki naścienne, wolnostojące, a także w formie mebli. Niektóre z nich mogą być zasilane za pomocą pilota - nalewanie paliwa, gaszenie i rozpalanie ognia jest wtedy sterowane jednym przyciskiem.

Kominek elektryczny - hit czy kit?

fot. Fotolia

Ma swoich zwolenników, chociaż wielu zarzuca mu kiczowatość. Kominek elektryczny to nic innego jak rodzaj LED-owego ekranu, na którym wyświetlane są... płomienie ognia. Wiesza się go jak obraz, podłącza do kontaktu i gotowe! Koszt kominka elektrycznego to około 1000-1200 zł.

Czytaj więcej na temat aranżacji wnętrz

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
jak byłam dzieciakiem to marzył mi się tki prawdziwy kominek :) ale wszystko się zmienia :P teraz spelnieniem moich marzeń jest kawalerka blisko centrum podzielona na pół akustyczną ścianą składaną sowan :)