Komfortowy dom przez cały rok

Kiedy robi się gorąco, marzymy o klimatyzacji, która schłodzi nasze rozgrzane słońcem domy. Zimą natomiast myślimy o urządzeniu, zapewniającym ciągły nawiew ciepłego powietrza. Warto więc może zastanowić się nad zainstalowaniem systemu, który zapewni optymalne warunki w naszych mieszkaniach przez 365 dni, niezależnie od pory roku?
/ 15.03.2008 23:42
Kiedy robi się gorąco, marzymy o klimatyzacji, która schłodzi nasze rozgrzane słońcem domy. Zimą natomiast myślimy o urządzeniu, zapewniającym ciągły nawiew ciepłego powietrza. Warto więc może zastanowić się nad zainstalowaniem systemu, który zapewni optymalne warunki w naszych mieszkaniach przez 365 dni, niezależnie od pory roku?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego ma zapewnienie mu odpowiedniej ilości czystego i świeżego powietrza. Właściwa wentylacja w domu, w którym spędzamy sporą część naszego życia, jest zatem sprawą niezwykle istotną.
Dominującą w Polsce jest wciąż wentylacja grawitacyjna, która nie dość, że jest mało skuteczna w praktyce, to, co gorsza, często zawodzi i przestaje działać. Jej funkcjonowanie wiąże się z naturalnym zachowaniem powietrza: ciepłe, ogrzane wewnątrz domu, ponieważ jest lżejsze, unosi się do góry, a na jego miejsce napływa świeże z zewnątrz. Problemy pojawiają się w momencie, kiedy szczelne okna i drzwi nie pozwalają na wymianę powietrza lub na zewnątrz jest Komfortowy dom przez cały rokznacznie cieplej niż w domu – zanieczyszczone powietrze jest wówczas wtłaczane z powrotem do pomieszczeń. W takiej sytuacji zadziałać prawidłowo i skutecznie może jedynie wentylacja mechaniczna.
Od kaprysów pogody uwolni nas raz na zawsze system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, oferowany przez firmę Dospel. Pozwala nam nie tylko kontrolować ilość wymienianego powietrza, lecz także dostosować intensywność wentylacji do naszych indywidualnych potrzeb. Trzon systemu wentylacji mechanicznej stanowi centrala z rekuperatorem - Daytona 250. Z pomocą tego urządzenia zanieczyszczane powietrze z pomieszczeń jest wymieniane na świeże, pobierane z zewnątrz. Jego dodatkową zaletę stanowi fakt, iż zużyte powietrze, przed wydostaniem się poza budynek, ogrzewa to wprowadzane do pomieszczeń. W ten sposób, korzystając z wentylacji mechanicznej z rekuperacją, zapewniamy sobie odpowiednią ilość świeżego i czystego powietrza o optymalnej dla nas temperaturze. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że kiedy już nadchodzą długie, zimowe wieczory, a za oknem panują minusowe temperatury, my możemy cieszyć się otaczającym nas przytulnym ciepłem.
Zalety systemu wentylacji mechanicznej docenimy jednak nie tylko zimą. Jeśli połączymy go z Gruntowym Wymiennikiem Ciepła (GWC), oferowanym przez firmę Dospel, będzie nam z powodzeniem służył przez cały rok. GWC wykorzystuje energię zgromadzoną pod powierzchnią ziemi. Odpowiada za jej wymianę pomiędzy gruntem a powietrzem, które jest dostarczane do domu za pomocą systemu wentylacji. Zanim powietrze dotrze do centrali wentylacyjnej, GWC wstępnie schładza je lub ogrzewa – w zależności od pory roku. Zastosowanie takiego rozwiązania ma dodatkową zaletę – zimą doskonale chroni rekuperator przed zamarznięciem i pozwala na uzyskanie dodatkowego ciepła (do 2kW). W upalne lato natomiast wspaniale sprawdza się jako naturalna klimatyzacja – dzięki GWC powietrze nawiewane do pomieszczeń z pomocą centrali wentylacyjnej jest schłodzone o kilka stopni. Pozwala to na uzyskanie w domu uczucia przyjemnego chłodu, a co za tym idzie zdecydowaną poprawę mikroklimatu naszej życiowej przestrzeni. Dużą zaletą naturalnej klimatyzacji, w odróżnieniu od klasycznej, jest to, iż nie szkodzi ona naszemu zdrowiu. Łagodnie regulując atmosferę naszego domu nie doprowadza do powstawania tak drastycznych różnic temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz, jakie pojawiają się w przypadku tradycyjnego klimatyzatora.
System Comfort max składający się z GWC połączonego z centralą wentylacyjną z rekuperatorem, równie dobrze sprawdza się w okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień. Pozwoli nam utrzymać w pomieszczeniach stałą temperaturę bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania.

Decydując się na system Comfort max, który znajduje się w ofercie firmy Dospel, zapewnimy sobie komfortowe warunki w naszych domach przez okrągły rok. Nie będzie już miało znaczenia to, że upalne lato przyszło nagle, wiosna nie jest tak ciepła, jak oczekiwaliśmy, a zima wyjątkowo mroźna – mikroklimat naszego domu przez cały czas będzie nam sprzyjał niezależnie od panującej na zewnątrz aury.

Firma Dospel, istniejąca na rynku od 1974 roku, jest największym polskim producentem wentylatorów domowych, przemysłowych, central wentylacyjnych systemów, kratek, instalacji wentylacyjnych oraz klimatyzatorów. Wszystkie produkty spółki posiadają certyfikat ISO 9001:2000 potwierdzający wysoką jakość produktów. Dospel ma szeroko rozwiniętą sieć dystrybucji. Produkty z logo Dospel są eksportowane do ponad 40 krajów świata.