Koloroterapia, czyli leczenie kolorami

Kolory – jak trudno wyobrazić sobie świat bez nich. Otaczamy się nimi na każdym kroku, towarzyszą nam od zawsze. Zachwycamy się ich odcieniami, barwami, tonacją, a wręcz niesamowite wrażenie robi na nas widok tęczy. Wybór właściwego koloru odgrywa znaczącą rolę podczas urządzania naszego mieszkania, wpływa bowiem bardzo na nasze samopoczucie i atmosferę panującą w domu.
/ 29.02.2008 04:12
Kolory – jak trudno wyobrazić sobie świat bez nich. Otaczamy się nimi na każdym kroku, towarzyszą nam od zawsze. Zachwycamy się ich odcieniami, barwami, tonacją, a wręcz niesamowite wrażenie robi na nas widok tęczy. Wybór właściwego koloru odgrywa znaczącą rolę podczas urządzania naszego mieszkania, wpływa bowiem bardzo na nasze samopoczucie i atmosferę panującą w domu.

Koloroterapia, czyli leczenie kolorami Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielką rolę odgrywają kolory w naszym życiu. Często bagatelizujemy ich znaczenie, a co za tym idzie, ich wpływ na nasze samopoczucie, stan emocjonalny czy fizyczny. Psycholodzy udowodnili, że kolory potrafią wpływać na nasze usposobienie i nastrój. Zapoczątkowana przez Goethego teoria „zmysłowo-estetycznego oddziaływania kolorów” ma do dziś duże znaczenie w psychologii. W medycynie naturalnej stosuje się ostatnio tzw. chromoterapię lub koloroterapię - formę leczenia, która opiera się przekonaniu o uzdrawiającej mocy kolorów.

Nasuwa się pytanie – na czym polega to tajemnicze oddziaływanie kolorów? W jaki sposób wpływają na psychikę człowieka tak bardzo, że potrafią zmieniać nastroje, a tym samym na poprawiać zdrowie psychiczne i fizyczne? Otóż, jak tłumaczy chromoterapeuta prof. Morton Walker w swojej książce „Power of colour” („Siła koloru”), kiedy postrzegamy kolor, to jest on rejestrowany w naszym mózgu. „Następnie mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, czy trzustki) w celu wywołania odpowiedniej reakcji hormonalnej. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i oddziałuje na inne narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielania wewnêtrznego reagują więc na kolory w sposób, w jaki rozpoznaje je mózg” – tłumaczy Prof. Morton.

Koloroterapia, czyli leczenie kolorami Jak podaje medyczny serwis internetowy MediWeb, kolor żółty ma działanie ożywiające i inspirujące, pobudza tez reakcję rozumowania, pomagając w panowaniu nad własnymi emocjami. Kolor żółty to również symbol intelektu i mądrości, który inspiruje wzniosłe myśli i uspokaja psychicznie. U niektórych osób może jednak wywołać irytację.

Do działania pobudzi nas z całą pewnością kolor biały. Nie jest jednak polecany osobom skłonnym do odczuwania samotności i pustki, gdyż może pogłębić taki stan.

Kolor czerwony to kolor młodości. Pobudza sprawność umysłową, daje uczucie ciepła, przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, poprawia samopoczucie. Potrafi wywołać gwałtowne reakcje – nie tylko jednak bunt, przekorę i namiętność, ale i agresję. Dodaje poza tym odwagi i aktywności.

Kolor niebieski – wg naukowców to najsilniejszy antyseptyk. Niebieski działa chłodząco, znieczulająco i przeciwzapalnie. Powoduje ponadto radość i spokój, wpływa kojąco na skołatane nerwy, łagodzi wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokojny i głęboki sen.

Kolor zielony symbolizuje równowagę i harmonię. Sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Jasne odcienie pobudzają koncentrację lub, wręcz przeciwnie, sprzyjają lenistwu. Kolor zielony działa też korzystnie w przypadku leczenia wrzodów żołądka czy grypy.

Kolor pomarańczowy jest kolorem kreatywności, witalności, ciepła i radości. Zbliża, pobudza i oddziałuje pozytywnie na cały organizm. Symbolizuje także niższe zdolności intelektualne, czyli wiedzę zdobywaną tylko na własny użytek.

Koloroterapia, czyli leczenie kolorami Fiolet pomoże nam usunąć zmęczenie, złagodzi stres, zniweluje bezsenność. Kolor ten działa oczyszczająco, pogłębia uczucie pustki i samotności.

Róż, siostra fioletu i czerwieni, podnosi poczucie bezpieczeństwa, spokoju oraz sprzyja atmosferze relaksu.

Brąz to kolejny kolor, który wywiera duży wpływ na nasze samopoczucie. Gwarantuje on rodzinną atmosferę i bezpieczeństwo. Jednocześnie jednak potrafi sprawić, że odizolujemy się od świata i odbiegniemy myślami od rzeczywistości. Brąz ma jednak bardzo niekorzystny wpływ na osoby o niskim poczuciu wartości, gdy pogłębia ich stan.

Czarny charakter wśród kolorów – czerń – sprzyja poczuciu wsparcia. Pomaga także znaleźć właściwy światopoglad osobom poszukującym wartości w swoim życiu.

Wykorzystajmy więc leczniczą moc kolorów i wpływajmy świadomie na nasze samopoczucie. Zmieniajmy szarą codzienność i dodajmy życiu barw.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z