Kolor - metamorfozy wnętrz

Zobacz, jak wiele możesz zmienić, zmieniając tylko kolor! Oto trzy wnętrza w czterech różnych wersjach. Rozwiązania są bezpieczne, praktyczne. Inspirujące.
/ 01.08.2019 15:00

Zobacz, jak wiele możesz zmienić, zmieniając tylko kolor! Oto trzy wnętrza w czterech różnych wersjach. Rozwiązania są bezpieczne, praktyczne. Inspirujące.


1. SypialniaŚpij spokojnie Najlepiej służą temu stonowane pastele. Gamy zimnych kolorów w sypialni uspokajają i relaksują. Tak działa zielona ściana, podobnie niebieska. Trzeba jednak uważać, aby tonacja nie była zbyt chłodna. Taka, bezpieczna jest tylko w krajach śródziemnomorskich. U nas możesz nie przetrwać mroźnej zimy...
W tym szaleństwie jest metoda Wybierasz dwa ulubione kolory. Malujesz nimi ściany i dobierasz identyczne dodatki. Taka konsekwencja dodaje sypialni charakteru. My wybraliśmy dość zaskakujący zestaw: pomarańczowy z fioletem. Ten duet działa jak afodyzjak. Pomalowanie ściany w pionowe pasy sprawi, że wnętrze wyda się wyższe, ale i węższe.
Biel z akcentamiMinimalistyczny pokój plus kilka kolorowych dodatków. Biały kolor ma wielkie możliwości. Daje oddech, dobrze tonuje inne kolory we wnętrzu. Ma też wiele odcieni. Od błękitnych, zielonych po beżowe i szare. To barwa spokoju i niewinności. Konsekwentnie utrzymane w bieli wnętrze będzie bardzo jasne i bardzo modne. A jeżeli Cię znudzi, łatwo możesz je ożywić: biel świetnie gra z każdym kolorem. Jak żadna inna barwa.Buduarowe klimaty
Kolory ciemne i zdecydowane, zbliżone do czerwonego. Co prawda ciemna, intensywna czerwień optycznie zmniejszy pokój, ale na pewno w sypialni będzie przytulnie. Zdecydowany kolor przynajmniej jednej ze ścian odwróci również uwagę od tego, co chcielibyśmy ukryć (np. nieprawidłowe proporcje wnętrza, uskoki, řlary).


2. Jadalnia

Skandynawski zestaw Delikatne pastelowe zestawienia. Pastele nie muszą być przesłodzone (chociaż właśnie takie najbardziej kojarzą się nam z dziecięcymi pokojami). Wnętrze pomalowane rozbielonymi kolorami sprawia wrażenie lżejszego i pogodnego.
KlasycznieCiemne meble, jasne ściany. Najczęściej spotykany zestaw w kuchni i jadalni. Naprawdę się sprawdza. Brązowy kolor daje poczucie solidności. A jasne ściany nastrajają optymistycznie i optycznie powiększają wnętrze. Na takim tle najlepiej wyglądają ciemne meble.Kolorowe szaleństwo
Idealne dla osób "młodych duchem". Właściwie nie musisz przestrzegać żadnych zasad, ale warto stosować podobny stopień nasycenia kolorów. Takie rozwiązanie pozwala używać bardzo modnych szablonów malarskich. Wzory możesz powtarzać na ścianach i meblach. Boazeria pomalowana w innym kolorze niż reszta ściany optycznie dzieli jej powierzchnię na pola górne i dolne. Uwaga: linia podziału powinna przebiegać poniżej lub powyżej linii wzroku.
Na odwrótJasne meble, ciemne ściany. Wyraźne kontrasty między ścianami a pozostałym wyposażeniem wnętrza to wspaniały sposób, aby pomieszczenie uzyskało indywidualny charakter. Wariant mało popularny, a przecież niepozbawiony uroku. Wymaga dużego wnętrza: nadaje mu zdecydowany charakter. Ale uwaga: bardzo ważny jest dobór koloru. Według specjalistów najlepiej sprawdzają się tu barwy ciepłe.3. Przedpokój

Trzy ściany, trzy koloryEkstrawagancja kontrolowana. Zabieg daje ciekawe efekty, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, kiedy jednym rzutem oka możesz ogarnąć całość.Więcej światła
Jasne barwy rozjaśniają wnętrze. Niby banał, ale warto o tym pamiętać. Malując ciemne pomieszczenie na jasne kolory, możesz zdecydowanie wnętrze odmienić. Intensywny żółty albo pomarańczowy, który w pokoju dziennym byłby nie do zniesienia, to idealne rozwiązanie do przedpokoju.
CiemnoNie boimy się ciemności! Ciemny przedpokój można rozjaśniać albo przeciwnie, intensywnym kolorem podkreślić jego charakter. Zdecydowane barwy sprawią, że wyda nam się tajemniczy i intrygujący. Ale koniecznie trzeba wtedy zredukować oświetlenie. Poza tym ciemne barwy są praktyczne: na ciemnym "mniej widać".
To wciągaWykorzystaj złudzenie optyczne. Przy długim pomieszczeniu (a takie zazwyczaj są korytarze) warto pamiętać, że ciemna ściana w tle i pionowe pasy optycznie podwyższą i skrócą wnętrze. Z kolei, poziome pasy i jasna ściana w tle obniżą i wydłużą je, dając efekt głębi.

Tekst i opracowanie: Ewa Solarz
Zdjęcia: serwis prasowy firmy Beckers