Koc z wełny czesankowej fot. Adobe Stock

Instagramowy hit wnętrzarski - koc z wełny czesankowej

Koc z wełny czesankowej to piękny dodatek. Jest dość drogi, ale jeżeli zdecydujesz się na zrobienie go własnoręcznie, koszt będzie nieco niższy.
Sylwia Kazimierczuk / 23.10.2019 16:08
Koc z wełny czesankowej fot. Adobe Stock

Spis treści

 1. Koc z wełny czesankowej DIY
 2. Jak prać?
 3. Zestawienie najładniejszych koców

Koc z wełny czesankowej DIY

Do wykonania będziesz potrzebować:

 • Koc o wymiarach 110x50 cm – ok. 2 kg wełny czesankowej w wybranym kolorze
 • Koc o wymiarach 220x100 cm – ok. 4 kg wełny czesankowej w dowolnym kolorze

Kilogram materiału kosztuje od 60 do 80 zł. Jest to dość drogi materiał, natomiast samodzielne przygotowanie jest bardzo korzystne, gdyż ceny gotowego produktu są dość wysokie.

Przygotowanie:

 1. Najpierw zawiąż węzeł na samym końcu przędzy, z którą pracujesz. Zabezpiecz ją i mocno zawiąż, ale uważaj, aby nie zerwać przędzy.
 2. Gdy będzie wystarczająco ciasto zawiązana, możesz odciąć nadmiar przędzy lub pozostawić ją taką, jaka jest, ponieważ można ją wyczyścić na samym końcu przygotowywania koca z wełny czesankowej.
 3. Teraz musisz utworzyć jeden prosty węzeł, od którego zaczniesz dalszą część. Rozpocznij od zebrania przędzy i utworzenia luźnej pętli. Następnie trzymaj ją stabilnie w dłoni, sięgając po przędzę roboczą. Przeciągnij ją przez przędzę w dłoniach, aby utworzyć kolejny węzeł.
 4. W pierwszym rzędzie musisz utworzyć 16 szwów. Weź pierwszy węzeł i dosięgnij nim przez kilka palców, aby złapać roboczą przędzę i utworzyć pętlę. Staraj się nie zaciskać szwów. Utwórz nieco luźniej, aby mieć później pole manewru do ewentualnych poprawek.
 5. Następnie weź łańcuch i obróć go pionowo, tak aby jego tylna strona była skierowana do góry.
 6. W ostatnim kroku obróć łańcuch pionowo, aby tył był skierowany do góry. Po prawej stronie zobaczysz pętlę od utworzonego łańcucha. Weź pętlę i przechyl ją w górę, zanim zaczniesz robić pierwszy rząd.
 7. Teraz poszukaj niewielkiego wybrzuszenia znajdującego się pośrodku. Umieść palec pod nim i sięgnij po roboczą przędzę, przeciągając ją i tworząc pętlę. Postaraj się, aby pętla leżała płasko.

Jak prać?

Koc przygotowany z wełny czesankowej ma delikatną strukturę i łatwo się mechaci. Pranie w pralce jest dość ryzykowne. Te urządzenia, które posiadają certyfikat Woolmark mogą być gwarantem, że materiał pozostanie w dobrej kondycji.

W innym przypadku należy udać się do pralni chemicznej, gdzie koszt wyprania zależy od rodzaju przygotowanego lub zakupionego koca. Cena waha się w zależności od wagi wełny – około kilograma wełny użytej na koc to koszt 25 zł w pralni.

Dodatkowo, to ciężki materiał. Objętościowo, koc wykonany z kilograma lub dwóch może nie wyprać się odpowiednio, ze względu na mniejszą pojemność bębna pralki. Najbezpieczniej jest zaufać specjalistom i zanieść do pralni chemicznej.

Zestawienie najładniejszych koców z wełny czesankowej

Jeżeli nie czujesz się na siłach i nie masz czasu, aby przygotować własnoręcznie taki kocyk, sprawdź ciepłe, delikatne i niezwykle puszyste koce, które dla ciebie wybrałyśmy:

Na skróty:

 1. Ozinhome, koc z wełny marynos
 2. Koc z wełny czesankowej różowy
 3. Koc z wełny czesankowej grafitowy
 4. Koc z wełny czesankowej miętowy

Ozinhome, koc z wełny marynos, Allegro.pl

To jeden z najtańszych koców, bardzo dobrej jakości. Biały, lekko kremowy odcień będzie pasował do każdego minimalistycznego wnętrza. Sprawdzi się zarówno jako narzuta na łóżko, jak i koc do ogrzania w zimowe wieczory.

Koc z wełny czesankowej merynos

Koc z wełny czesankowej różowy, Allegro.pl

koc w odcieniu brudnego różu świetnie sprawdzi się do dziewczęcego pokoju, jak i kobiecego wnętrza, gdzie dominują elementy dekoracji kwiatowych lub w stylu summer party - ozdoby z flamingami, jednorożcami lub typowo tropikalne.

 

Koc z wełny czesankowej różowy

Koc z wełny czesankowej grafitowy, Allegro.pl

To jedna z droższych propozycji. Jego wymiary to 120x170 cm - będziesz mogła stosować go zarówno jako narzutę lub koc do ogrzania.

Koc z wełny czesankowej grafitowy

Koc z wełny czesankowej miętowy, Allegro.pl

To druga propozycja tego samego koca z wełny czesankowej, tym razem w kolorze grafitowym (stalowym). Jego uniwersalny kolor sprawia, ze sprawdzi się w każdym wnętrzu. Drobne zabrudzenia będą mniej widoczne.

Koc z wełny czesankowej miętowy

Zobacz też miękkie narzuty:
Jaką narzutę wybrać na łóżko? Sprawdź! Narzuta do każdego wnętrza - na fotel, kanapę lub narożnik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)