Kabina czy wanna?

Kiedyś zagadnienie wyposażenia łazienek było dla Polaków dość abstrakcyjne. W czasach PRL-u łazienkę urządzało się raz a ewentualny remont, bądź wymiana wyposażenia, wymagały wielu starań i znacznych specjalnych zabiegów. Dziś łazienki remontuje się o wiele częściej.
/ 08.01.2009 13:14
Kiedyś zagadnienie wyposażenia łazienek było dla Polaków dość abstrakcyjne. W czasach PRL-u łazienkę urządzało się raz a ewentualny remont, bądź wymiana wyposażenia, wymagały wielu starań i znacznych specjalnych zabiegów. Dziś łazienki remontuje się o wiele częściej.

Powstaje wiele nowych mieszkań, w których świeżo upieczeni właściciele chcą wyposażyć łazienkę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i marzeniami. Często stają przed dylematem co wybrać - wannę, czy prysznic, a może dla obu znajdzie się w łazience miejsce?

Często problemem jest właśnie miejsce, a raczej jego brak. Nie ma kłopotu, gdy dysponuje się olbrzymią łazienką, bo wówczas możliwości jest co niemiara. Ale najczęściej przestrzeni nie ma wystarczająco wiele, ponieważ przeciętna polska łazienka ma powierzchnię siedmiu metrów kwadratowych.

„Ludzie zastanawiając się jak będzie wyglądała ich łazienka, planowanie zaczynają właśnie od umiejscowienia kabiny prysznicowej i wanny - mówi Maciej Cygan – manager działu łazienek salonu Max-Fliz – a ponieważ często miejsca nie starcza na obydwa trzeba się na któreś rozwiązanie zdecydować.”

Warto zauważyć, że życie toczy się coraz aktywniej i szybciej, dlatego obecnie ludzie częściej stawiają na prysznic, a nie na wannę. „Sprzedaż i zainteresowanie kabinami prysznicowymi jest jednak mimo wszystko większe niż wanien – mówi Maciej Cygan – To prysznic jest obecnie niezbędnym wyposażeniem łazienki mimo, że takim kiedyś była wanna”

Prysznic w łazience ma pewne zalety, które sprawiają, że jest całkiem rozsądnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób starszych. Do kabiny łatwo się dostać, kąpiel można wziąć bardzo szybko (co ma znaczenie dla osób wiecznie się śpieszących). Jest też o wiele bardziej ekonomiczny niż wanna – nie zużywa wiele wody. Prysznic to praktyczne rozwiązanie nie tylko dla osób żyjących szybko i aktywnie, ale także dla rodzin, w których wiele osób korzysta z tej samej łazienki.

„Kabiny znajdują coraz więcej nabywców. Kryterium nawet przestało być ograniczone miejsce w pomieszczeniu, ponieważ obserwujemy w naszym salonie, że coraz więcej klientów decyduje się na kabiny o wymiarach 90 na 140 centymetrów - mówi Maciej Cygan manager salonu Max-Fliz. - Warto tu zauważyć, że klasyczna wanna ma wymiary 160 na 70 centymetrów. Do tak dużych kabin prysznicowych mogą swobodnie i komfortowo wejść dwie osoby.”

Kabina czy wanna?

Czy popularność kabin prysznicowych oznacza zatem zmierzch wanny? „Bynajmniej, po prostu wanna staje się raczej miejscem relaksu niż tylko higieny. Popularnością cieszą się wanny SPA i oferujące masaż. Zwykła wanna nie jest już tak atrakcyjna - mówi Maciej Cygan. - W naszym salonie coraz większą popularnością cieszą się wyszukane modele jacuzzi.

Ale i tradycyjna wanna ma swoje zalety. Z pewnością sprawdzi się lepiej niż kabina prysznicowa w rodzinach z małymi dziećmi. Poza tym nawet bez hydromasażu wanna potrafi zapewnić chwilę relaksu skuteczniej niż prysznic, bo przecież trudno wyobrazić sobie kąpiel przy świecach pod natryskiem.

„Ponieważ zarówno prysznic jak i wanna mają swoje zalety klienci decydują się na rozwiązania kompromisowe tak aby mieć i wannę i prysznic. Przydatne są specjalne parawany i zasłonki - dodaje Maciej Cygan. Innym kompromisowym rozwiązaniem może być głębszy niż zwykle ma to miejsce brodzik kabiny prysznicowej. Może to być szczególnie pożyteczne, gdy nie mamy miejsca na wannę, a w rodzinie są małe dzieci. Ponadto istnieje także rozwiązanie łączące w sobie zarówno wannę jak i wydzieloną część prysznicową.

Taka „kombinowana” wanna ma nieco inny kształt niż tradycyjna – łączy w sobie poziomą i pionową komorę. Część prysznicowa osłonięta jest szklanym parawanem, który tworzy z fragmentu wanny kabinę prysznicową, w której znajdzie się miejsce na akcesoria łazienkowe lub panel prysznicowy. „Zastosowanie specjalnego parawanu tworzy kabinę prysznicową w wannie. Z punktu widzenia eksploatacji warto zauważyć, że parawany są łatwiejsze w czyszczeniu i trwalsze od zasłonek. Zapewniają też większy komfort kąpieli”.

Na co się zatem zdecydować - wannę, czy kabinę prysznicową? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jest to niejednokrotnie kwestia indywidualna. Jedno jest pewne - jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto we własnej łazience posiadać zarówno wannę jak i natrysk.

źródło: Materiały prasowe