Jesienne porządki- jak urządzić garderobę?

Bałagan, porozrzucane rzeczy, a do tego w ciasno, ciemno i nic nie można znaleźć. Jeśli na samą myśl o porannym poszukiwaniu rzeczy, podnosi ci się ciśnienie, warto zrobić porządek, a jeśli to za mało - zmienić szafę na zorganizowaną garderobę! Podpowiadamy jak to zrobić, szybko i sprawnie.

Bałagan, porozrzucane rzeczy, a do tego w  ciasno, ciemno i nic nie można znaleźć. Jeśli na samą myśl o porannym poszukiwaniu rzeczy, podnosi ci się ciśnienie, warto zrobić porządek, a jeśli to za mało - zmienić szafę na zorganizowaną garderobę! Podpowiadamy jak to zrobić, szybko i sprawnie.

 jak urządzić garderobę?

Fot. Depositphotos

Myślę, że każdy, a szczególnie kobieta, docenia znaczenie garderoby w mieszkaniu. Tym bardziej, że co sezon, zmieniamy odzież z zimowego na letnie i na odwrót. Co to oznacza? Oczywiście sezonowe porządki w szafach, które pomogą nam zachować lad i harmonię naszej odzieży, a poranne szykowanie do pracy zostanie zredukowane do minimum. Mało tego, odpowiednio zagospodarowana szafa pozwoli nam szybko i skutecznie skompletować ubiór bez ciągłego odpowiadania na pytanie - "gdzie ja to położyłam", a odnajdowanie ulubionej koszulki z kilku miesięcznym opóźnieniem nie popsuje dnia. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniego porządku i ładu w naszej garderobie. Choć porządek zajmuje czasem "całą wieczność", ponowny bałagan robi się w oka mgnieniu. Dlatego szczególnie ważne jest umiejętne zagospodarowanie garderoby, tak by była na tyle przestronna by wszystko co się w niej znajdzie, leżało jak na dłoni. A więc jeśli myślisz nad zamiana zwykłej szafy na garderobę, zwróć uwagę na kilka ważnych czynników.

Bezapelacyjne plusy garderoby:

Jesienne porządki w garderobie

  • Ułatwia segregowanie ubrania
  • Swobodnie ulokowana odzież dłużej będzie nam służyć (rzeczy nie lubią ścisku i "kiszenia" się ze sobą)
  • Odzież zdjęta z wieszaka (oczywiście, po jej wcześniejszym wyprasowaniu) nadaje się do włożenia bez dodatkowych zabiegów.
  • Pozwala uwolnić inne pomieszczenia w domu od zajmujących miejsce szaf, komód czy ewentualnych pawlaczy.

Kto raz pozna jej zalety, z niechęcią patrzy później na tradycyjne szafy. Jednak aby, była wygodna, należy ją szczegółowo zaplanować, najlepiej już na etapie projektowania domu. Zwłaszcza, że na to pomieszczenie można wykorzystać jakąś niezbyt ustawną wnękę. Najważniejsze, by rozsądnie zaplanować komunikację oraz rozkład drążków, półek czy pojemników.
                                                                                             Fot. Depositphotos
Przestronna, pojemna i praktyczna:
Można by było wyjść z założenia, że na nasza garderobę będziemy potrzebowali dużo miejsca czy przestronnego mieszkania. To błąd! Wydzielenie przestrzeni na garderobę pozwoli nam zaoszczędzić na dodatkowych meblach i usytuować wszystko w jednym miejscu (niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie). To pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca i czasu (i nerwów). Natomiast jeśli dysponujemy dużą przestrzenią możemy zaaranżować garderobę w stylu eleganckiej "przebieralni" z toaletką, lustrem i kącikiem do przechowywania sprzętu sportowego, plecaków, czy walizek. Nasza kobieca oaza "świętego spokoju".

Osobiście jestem bardziej ja garderoba otwartą lub chociaż pół- otwartą. Oczywiście zasada ta tyczy się większości takich pomieszczeń w przeciętnych wielkościowo mieszkaniach. Dodatkowe ograniczenie jej przestrzeni zmniejszy jej przestronność, a naturalne światło jest dużo bardziej korzystniejsze niż "miliony" lampek. Jedynym minusem takiej otwartej garderoby jest szybsze jej kurzenie, ale na to również jest sposób, ale o ty za chwilę.

Ile potrzeba miejsca na komfortową garderobę?

garderoba z toaletką


Musimy wziętość pod uwagę, że na garderobę trzeba przeznaczyć minimum 3,5 m2. Najlepiej, gdy szafy mieszczą się wzdłuż dwóch dłuższych ścian. Pomiędzy szafą a ścianą lub pomiędzy dwiema szafami powinien być odstęp co najmniej 100cm, a najlepiej 120 cm. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba 1,5 m2 wolnej powierzchni.

O jej funkcjonalności decyduje kształt. Przykładowo: Długą, wąską trudno będzie w pełni wykorzystać. Garderoba w kształcie kwadratu jest wygodniejsza i bardziej pojemna. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście. Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką. Jeśli drzwi do nich są na jednej osi, powierzchnia komunikacyjna nie ogranicza miejsca na szafy. Planując garderobę, należny również dobrze przemyśleć jej wyposażenie, ponieważ garderoba przesadnie obłożona nie jest równoznaczna z funkcjonalnością. Oferta rozmaitych systemów do przechowywania ubrań dostępna na rynku jest tak obszerna, że łatwo o przesadę. A dalej nam już nie daleko do ponownej irytacji, z powodu kolejnego bałaganu, dlatego Ideałem mogą okazać się oddzielne miejsca służące do wieszania rzeczy długich (takich jak płaszcze, szlafroki, sukienki itp.) i krótkich (koszul, marynarek, spódnic). Bardziej praktyczne od jednego długiego drążka będzie kilka krótszych. Nisko umieszczone półki zmuszają do schylania się i wyszukiwania w nich w poszukiwaniu ubrań. W takiej sytuacji warto przemyśleć zastąpienie ich szufladami lub koszami. Jeśli nie planujemy wyposażenia garderoby w zamknięte szafy, należy pamiętać, że ubrania będą się kurzyć, przyda się zatem system pokrowców i pudeł.              Fot. Depositphotos
                                                                                                
Oświetlenie

Również kluczowa sprawa przy projektowaniu garderoby. Na całe szczęście firmy produkujące wyposażenie takich miejsc w mieszkaniu oferują szeroki wachlarz możliwości i proponują min. oświetlenie w suficie, na ścianie. Szczególnie dużą popularnością cieszą się oświetlenia tuż nad

przeorganizowanie garderoby

półkami, które doskonale spełniają swoją funkcję. Aby jeszcze bardziej ułatwić nam życie producenci proponują nam oświetlenie włączane automatycznie przy otwieraniu drzwi, dzięki automatycznemu czujnikowi ruchu w zastępstwie za włącznik manualny. Takie oświetlenie nie muszą mieć dużej mocy - wystarczą żarówki 25W.

Oświetlenie może się włączać automatycznie przy otwieraniu drzwi. Jeśli garderoba służy jako przebieralnia, niezbędne jest też lustro. Najwygodniejsze jest oświetlenie punktowymi lampkami zamontowanymi w suficie, ewentualnie w ścianach. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także automatyczny czujnik włączający światło po otwarciu drzwi zamiast manualnego włącznika.

Wentylacja? Koniecznie!                                                      Fot. Asia Monét
Garderoba bez wentylacji przyniesie więcej kłopotów, niż pożytku, a więc szczególnie zwróćmy na to uwagę. Ubrania które odwieszamy na wieszaki nie zawsze są idealnie suche. Zdejmujemy z siebie lekko wilgotne płaszcze, wnosimy wilgoć na butach. Bez wentylacji w garderobie szybko pojawi się nieprzyjemny zapach stęchlizny i pleśni. To akurat tyczy się wszystkich miejsc gdzie pozostawiamy ubrania, jednak szczególnie ważne, ze względu na przestronność i intensywne zagospodarowanie.  Jednym ze sposobów zapewnienia wentylacji jest kratka w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem. Idealna temparatura, to taka jak w sypialni. Dlatego nie należy wyprowadzać przewodu wentylacyjnego bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Ciekawe pomysły. Ja jestem fanką wyjątkowych oświetleń, dlatego mogę Wam do garderoby polecić specjalne lampy ścienne. W piękny sposób będą wzbogacały wszelkie garderoby. Śmiało mogę je polecić każdemu dziennikzachodni.pl/artykul/3720326,lampy-do-pokoju-dzieciecego-lampy-do-salonu-oraz-zegary-i-naklejki-na-sciane-sa-hitem-tego-sezonu,id,t.html :)
/6 lat temu
no tak.. mieć miejsce na taką garderobę ! duże szczęście! ;)
/6 lat temu
Ja nawet garderoby nie mam :)