kuchnia fot. Adobe Stock

Jakie są ceny blatów kuchennych?

Blaty kuchenne mają różne ceny. Głównie zależy ona od rodzaju materiału, z którego wykonany jest blat. Ale liczy się także rodzaj materiału i solidność wykonania.
Małgorzata Świgoń / 31.01.2019 12:09
kuchnia fot. Adobe Stock

Najtańszy blat, to wydatek około 40 zł za metr kwadratowy, najdroższy może cię kosztować nawet kilkanaście tysięcy. Nie zawsze warto wydać aż tyle pieniędzy, bo tańszy blat też może ci posłużyć przez wiele lat, a gdy ci się znudzi – bez problemu go wymienisz. Sprawdź, jakie są ceny blatów i czy są one ich warte.

Blat laminowany

Zrobiony jest z płyty wiórowej, pokrytej warstwą laminatu, wykończony listwą lub fabrycznie zaokrąglony. Producenci oferują ogromny wybór kolorów, wzorów, także takich, które świetnie imitują kamień, drewno lub metal. Może być matowy, półmatowy, z połyskiem. Jest najtańszy, więc najczęściej wybierany. Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, może ci posłużyć przez wiele lat. Najbardziej szkodzi mu stały kontakt z wodą, zwłaszcza, gdy jest źle zabezpieczony. Może wówczas pod wpływem wilgoci "puchnąć" i wybrzuszać się. Białe blaty są też narażone na różnego rodzaju przebarwienia oraz plamy. Tego rodzaju blat nie nadaje się do renowacji. Gdy się zniszczy, trzeba go wymienić. Cena od 40 zł za m kw.

Blat kamienny

Niezwykle efektowny, elegancki. Może być z granitu, marmuru lub trawertynu. Kupujący najczęściej wybierają granitowy. To dobry wybór, bo granitowy blat jest rzeczywiście bardzo trwały, odporny na wysoką temperaturę, odbarwienia, uszkodzenia mechaniczne, jak np. zarysowania nożem, itp. Zwykle bywa impregnowany fabrycznie. Ten zabieg wystarcza na kilka lat. Warto pamiętać, że granit jest ciężki, więc szafki, na których zamierzamy go położyć muszą być wytrzymałe i odpowiednio wzmocnione.
Cena: od 400 do 5000 zł za m kw.

Jaki blat kuchenny wybrać?

Blat kompozytowy

Wykonuje się go na bazie płyty laminowanej lub z MDF-u, którą pokrywa się warstwą kompozytu (mieszanką mineralną z akrylem i pigmentami). Daje to niezwykłe możliwości co do kształtu, wzoru, koloru. Dzięki plastyczności materiału można osiągać niezwykłe, zaskakujące efekty. Dostępna jest też szeroka gama kolorów. Blaty kompozytowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba je jednak chronić przed wysoką temperatura. Z czasem widać na nich zarysowania, które można jednak zeszlifować. Blaty kompozytowe są drogie, ale praktycznie niezniszczalne.
Cena od 1200 za m kw.

Blat drewniany

Zazwyczaj wykonany z drewna drzew liściastych (buku, dębu) lub z drewna egzotycznego (mahoniu, iroko). Drewno jest ciepłe w dotyku, ma swój niepowtarzalny urok, ale, aby blat długo nam posłużył w możliwie dobrym stanie trzeba o niego odpowiednio dbać. Najlepiej go zaimpregnować (olejem, lakierem lub pokryć melaminą). Drewno jest mało odporne na zarysowania, wysoką temperaturę i nieustanny kontakt z wilgocią. Blaty drewniane mogą być także zrobione z płyty wiórowej oklejonej cienkimi płatami drewna.
Cena: od 150 zł za m kw.

Blat konglomeratowy

Czyli z tzw. syntetycznego kamienia. W skład konglomeratu wchodzi kruszywo kamienne (np. marmurowe, granitowe), łączące go żywice poliestrowe oraz barwniki. Wyglądem i cechami przypomina blat granitowy. Tego rodzaju blaty są jednak trwalsze, bo odporniejsze na pęknięcia. Nie mają także naturalnych porów przez które mogłaby wnikać wilgoć. Bardzo wytrzymałe na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Wraz z upływem czasu mogą się lekko ścierać, więc jeśli zależy ci, by zawsze błyszczały trzeba od czasu je przeszlifować – czyli zamówić fachowca, który to zrobi właściwie.
Cena: od 500 zł za m kw.

Inne rodzaje blatów:

  • Betonowe. Bardzo ciężkie wymagają specjalnie wzmocnionych mebli. Mimo, że sam beton nie jest taki drogi (od 100 zł za m kw.) kosztowny może okazać się montaż.
  •  Metalowe. To na ogół płyta MDF pokryta taflą ze stali nierdzewnej lub aluminium. Cena od 150 zł za m kw.
  •  Ze szkła. Używa się szkła hartowanego. Efektowne, ale trudne w utrzymaniu. Widać na nich najmniejsze zabrudzenia. Od 800 zł za m kw.
  • Akrylowe. Z płyty wiórowej wzmocnionej tworzywem akrylowym. Praktyczne, łatwo je utrzymywać w czystości. Cena od 400 zł za m kw.

Czytaj też:
Jak odnowić blaty kuchenne
Jaki blat zainstalować w łazience
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)