Brodzik fot. Adobe Stock

Wybierz brodzik idealny do twojej łazienki. Podpowiadamy, jak!

Wybór brodzika prysznicowego nie należy do łatwych zadań. Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę i jak wybierać ten element wyposażenia domu.
/ 08.08.2019 11:30
Brodzik fot. Adobe Stock

Choć brodzik prysznicowy wydaje się łatwym wyborem, praktyka pokazuje, że wcale tak nie jest. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko wymiary i kształt, ale także inne parametry, istotne z punktu widzenia sprawności fizycznej domowników czy łatwego czyszczenia.

Na skróty:

 1. Najważniejsze cechy brodzika
 2. Jak dobierać brodzik?
 3. Wygoda korzystania i czyszczenia
 4. Materiały brodzików
 5. Kształty i wymiary brodzików

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając brodzik?

Brodzik jest tym elementem wyposażenia wnętrz, który z jednej strony decyduje o komforcie korzystania z prysznica, a z drugiej stanowi istotny walor architektoniczny i znacząco wpływa na wygląd łazienki. Powinien:

 • służyć latami
 • być bezpieczny w użytkowaniu,
 • tworzyć spójną całość z wyposażeniem łazienki.

Równie istotna jest izolacja podłogi przed wilgocią. Trzeba zastanowić się także nad materiałem, kształtem, rozmiarem, łatwością utrzymania w czystości. Tylko połączenie tych wszystkich warunków sprawi, że korzystanie z brodzika przez kolejne lata będzie wygodne i komfortowe. 

Najważniejsze zasady doboru brodzika

Przede wszystkim brodzik musi tworzyć spójną całość z kabiną. Najlepiej kompletować elementy tej samej firmy, aby pasowały do siebie kształtem i wymiarem. Jest to szczególnie istotne w przypadku brodzików półokrągłych, których promień musi odpowiadać promieniowi kabiny prysznicowej. 

Wybór odpowiedniego brodzika w dużej mierze jest determinowany przez przestrzeń, jaką masz do zagospodarowania. Jeśli łazienka nie należy do ustawnych, lepiej sprawdzi się np. brodzik w wersji kwadratowej lub prostokątnej. Tradycyjny kształt łatwiej dopasować do pozostałych elementów wyposażenia, by razem tworzyły funkcjonalną całość. W łazienkach o większym metrażu estetycznie będzie wyglądał brodzik półokrągły. W komplecie z kabiną o tym samym kształcie nada wnętrzu nowoczesnego, a zarazem przyjaznego charakteru. 

Wygoda czyszczenia i korzystania z brodzika

Wybierając brodzik najczęściej zwraca się uwagę na wygląd i rozmiar, a materiał i strukturę wykonania często odkłada się na drugi plan. Tymczasem to równie ważna kwestia, aby brodzik można łatwo utrzymać w czystości. Jeśli ma dużo zdobień i zakamarków, codzienne sprzątanie może bardzo szybko okazać się udręką, a efekt być daleki od zamierzonego...

Warto również wziąć pod uwagę, czy z brodzika będą korzystać osoby starsze lub o ograniczonej zdolności motorycznej. W takim przypadku nieoceniony będzie brodzik bezprogowy lub przynajmniej bardzo płytki, najlepiej z wykończeniem antypoślizgowym. 

Z jakiego materiału powinien być wykonany brodzik?

Brodziki wykonywane są z różnych materiałów. Najtańsze to te plastikowe, równie powszechne są te ze stali emaliowanej, a także ceramiczne. 

Brodzik plastikowy

Brodzik wykonany z plastiku to najtańsza, ale jednocześnie najmniej trwała opcja. Jest podatny na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne, dlatego zwykle trzeba go wymieniać co kilka lat. 

Brodzik ze stali emaliowanej 

Najczęściej wybieranym materiałem jest stal emaliowana. Jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia, łatwo utrzymać ją w czystości, a dla osób, którym bliska jest troska o środowisko istotny będzie fakt, że jest materiałem w 100 % pochodzenia naturalnego. 

Brodzik ceramiczny

To opcja najdroższa, a jednocześnie najbardziej niezawodna. Brodziki ceramiczne są ciężkie i stabilne, łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym wyglądają nienagannie przez długie lata.

Jak dobrać najlepszą do potrzeb kabinę prysznicową? Sprawdź!

Kształty i wymiary brodzików dostępnych na rynku

Na rynku wyposażenia łazienek dostępnych jest wiele rodzajów brodzików:

 • klasyczne kwadratowe
 • półokrągłe
 • okrągłe
 • prostokątne
 • pięciokątne.

Brodziki półokrągłe zajmują mniej miejsca niż kwadratowe i prostokątne. Z kolei różnorodność kształtów oraz rozmiarów brodzików prostokątnych oraz kwadratowych pozwala na ich idealne dopasowanie do pozostałego wyposażenia łazienki.

Wymiary brodzików

Standardowe wymiary brodzików to najczęściej:

 • 80×80
 • 90×90
 • 100×100 cm.

Na rynku dostępne są również modele znacznie większe – o szerokości nawet 180 cm. Niektóre firmy oferują także możliwość wykonania brodzika o niestandardowych wymiarach, na specjalne życzenie klienta. 

Głębokość brodzika

Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość brodzika - od kilku to nawet kilkudziesięciu centymetrów. Dużą popularnością cieszą się obecnie płaskie brodziki, montowane w płaszczyźnie podłogi, które są funkcjonalne, a ich estetykę można połączyć z resztą wystroju wnętrza. Nie mniej popularne są głębokie modele. Umożliwiają np. zrobienie ręcznego prania czy wykąpanie małego dziecka jak w wannie.

Zobacz więcej na temat aranżacji łazienek:
Jak zdobyć projekt łazienki za darmo? 
6 sposobów na skuteczną wentylację łazienki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/01.12.2016 15:02
Podpowiadałbym systemy od Schedpol. Ofertę mają rozbudowaną bo poza samymi brodzikami czy wannami są też obudowy czy odpływy z maskownicami, więc generalnie można się dość wszechstronnie tutaj zaopatrzyć jeśli ktoś remontuje łazienkę. Dobra polska jakość, bazują na wysokogatunkowych materiałach. Sam widzę po brodziku, który na tle poprzedniego jest o wiele bardziej stabilny i w ogóle łatwiej go doczyścić, nie zbiera tak wilgoci.
/17.11.2011 12:11
Brodzik próbowałem znaleźć przez 2 miesiące. Byłem we wszystkich marketach i dopiero w sklepie e-incluisve znalazłem odpowiedni. Wasz artykuł bardzo mi w tym wszystkim pomógł - wielkie dzięki za niego ;-)