POLECAMY

Jaką zmywarkę wybrać?

Planujesz zakup nowej zmywarki i zastanawiasz się, którą wybrać. Wielość modeli dostępnych na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji. Jedno jest natomiast pewne – nie wyobrażamy sobie bez niej kuchennego wyposażenia.

Planujesz zakup nowej zmywarki i zastanawiasz się, którą wybrać. Wielkość modeli dostępnych na rynku nie ułatwia podjęcia decyzji. Jedno jest natomiast pewne – nie wyobrażamy sobie bez niej kuchennego wyposażenia. 

 

Rozmiar ma znaczenie

Do dyspozycji mamy zazwyczaj dwa typy zmywarek. Jedną o szerokości 60 i drugą 45 cm. Zarówno pierwsze jak i drugie występuje w wersji do zabudowy oraz wolnostojącej. 

Standardowa zmywarka ma zazwyczaj  60 cm szerokości  i mieści się w niej ok.12 do 15 kompletów naczyń. Tymczasem zmywarka o szerokości 45 cm umyje jednorazowo 8-9 kompletów. Najłatwiej wielkość zmywarki dostosować do wielkości kuchni. Zmywarki dostępne są zazwyczaj w kolorze białym oraz stali szlachetnej. Spośród nich możemy wyróżnić jeszcze zmywarki z panelem zintegrowanym, czyli ukrytym, którego nie widać po zamknięciu drzwiczek, a także odkrytym, gdzie cały panel będzie widoczny od frontu.

 

Wyposażenie zmywarki 

Wybierając zmywarkę warto zapoznać się z możliwościami zmywarek i zastanowić się z czego będziemy korzystać, a co jest całkowicie zbędne, ponieważ dodatkowa ilość funkcji podwyższa pierwotną cenę. Urządzenia posiadają zazwyczaj od 3 do 12 programów i myją w temperaturze od 35 do 70 °C. Zawierają także trzy podstawowe programy: namaczanie, program normalny oraz intensywny, przeznaczony do bardzo brudnych garnków. Spośród programów specjalnych możemy wyróżnić: BIO – idealny do delikatnych naczyń, woda o temperaturze 50°C rozpuszcza detergenty, dlatego łatwiej doczyścić porcelanę. Program ekspresowy przeznaczony jest do lekko zabrudzonych naczyń, ekologiczny jak wskazuje nazewnictwo pozwala zaoszczędzić czas i energię. 

Program "pół wsadu" to mycie, które polega na czyszczeniu tylko w jednym koszu. Zazwyczaj polega na myciu tylko górnego kosza i występuje w większych zmywarkach. W niktórych modelach można znaleźć także programy do mycia zabawek, jak chociażby LEGO, przeznaczony jest do czyszczenia drobnych elementów z tworzyw sztucznych jak np. klocki. 

 

Krok w przyszłość

Zmywarki zwane inteligentnymi, nie wymagają programowania, a zmywarka posiada specjalne czujniki, które rozpoznają rodzaj zabrudzenia naczyń i automatycznie dobierają odpowiedni program, temperaturę oraz czas zmywania.

 

Funkcje dodatkowe

Do funkcji dodatkowych zaliczyć możemy możliwość opóźnionego startu, polegającą na tym, że możemy sterować czasem, w którym urządzenie ma rozpocząć zmywanie. W ten sposób możemy również skracać czas mycia, nie obniżając jakości wykonywanej pracy. Funkcja oświetlenia wnętrza ułatwia wyjmowanie naczyń, a sygnał dźwiękowy informuje o zakończeniu mycia. 

Można zaprogramować dokładną datę i godzinę rozpoczęcia zmywania, a także kontrolować jego przebieg dzięki komunikatom wyświetlanym na ekranie.

 

Powiedz co masz w środku

Filtr to urządzenie, które posiada każda zmywarka i służy do oczyszczania wody. Najczęściej wykonany jest ze sztucznego tworzywa lub nierdzewnej stali. Większość zmywarek posiada filtry samoczyszczące, dzięki którym brud i odpadki wypompowywane są wraz z wodą. 

Klasa efektywności energetycznej wyposażona w 7 stopni od A do G i podpowiada nam, który produkt jest wydajny pod względem zużycia energii. Modele dostępne na rynku posiadają zazwyczaj klasę A lub B. Podobna klasyfikacja dotyczy kategorii skuteczności zmywania. Im klasa efektywności zmywania wyższa, tym trudniejsze i większe zabrudzenia zmywarka jest w stanie usunąć. Bez próby uogólnienia można powiedzieć, że wszystkie dostępne na ryku modele, mieszczą  się w tej kategorii. Podobna hierarcha dotyczy klas będących wyznacznikiem zdolności do suszenia naczyń. 

Poziom hałasu jest niezwykle ważny w kwestii użytkowania zmywarki. Jest to szczególnie ważne jeśli mamy kuchnię otwartą na salon. Dochodzące przez godzinę hałasy mogą być niezwykle denerwujące. Pamiętajmy również, by ściany za zmywarką nie wykładać kaflami, ponieważ to zdecydowanie wzmaga hałas. 

 

Pierwsze mycie zacząć czas

Po zainstalowaniu zmywarki zaleca się wykonanie pierwszego mycia celu oczyszczenia komory i elementów z ewentualnego brudu. Wykonuje się je bez wsadu. 

 

Jak dbać o zmywarkę? 

Czyszczenie zmywarki, polega na myciu zewnętrznych elementów ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Ponadto warto dbać także drzwiczki,  czyli regularnie wycierać uszczelki, tak aby jak najdłużej zachowały swoją funkcję. Sprytnym sposobem uniknięcia każdorazowego wycierania jest pozostawienie uchylonych drzwiczek.

Pamiętajmy także o czyszczeniu wnętrza zmywarki, używania odpowiednich środków, które zapobiegną powstawaniu i odkładaniu się kamienia, który może w przyszłości blokować ramiona natryskowe. Pamiętaj też, aby przed  przed włożeniem naczyń do zmywarki oczyścić naczynia wyczyścić je z kawałków jedzenia. Zmywarka to nie kosz na śmieci, a im bardziej będziesz o nią dbać, tym dłużej posłuży. 

 

Czego nie można myć w zmywarce

Z calą pewnością zastanawiasz się, czy jest coś czego nie należy myć w zmywarce. Do tej grupy należą kryształy - (chyba, że posiadają odpowiednią nalepkę), ręcznie malowane naczynia, szkło zdobione, szkło z nadrukami (stopniowo zaczynają one blednąć, a później całkowicie znikają), stara porcelana. To tej kategorii zaliczamy również sztućce z drewnianymi rękojeściami.

Najlepiej jeżeli naczynia wkładane do zmywarki miały oznaczenia, wtedy możemy spokojnie nastawiać zmywanie. Mycie patelni w zmywarce wymaga konsultacji z producentem. Przy zakupie nowego wyposażenia kuchennego, warto zapytać późniejszą  możliwość mycia mechanicznego. Istotnym elementem jest także charakterystyczny rowek na denku naczyń, które można myć w zmywarce. 

W ramach ustawy, która obowiązuje od  1 lipca 2006 przy zakupie nowego urządzenia będzie można oddać zużyty sprzęt w sklepie, pod warunkiem, że pozostawione urządzenie będzie tego samego typu, co nabyte. Zgodnie z zapisami ustawy zużytego lub przestarzałego sprzętu nie można wyrzucić na śmietnik, ponieważ grozi za to grzywna. 

fot.modna.pl, domowladni.pl, techbaza.pl, Siemens, Mastercook, Electrolux, Candy, Whirpool, Boch

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
warto przeczytać!
/5 lat temu
zmywarka oszczędza dużo czasu, dlatego nie wyobrażam sobie kuchni bez niej. za jakiś czas będziemy zmieniać sprzęt agd i muszę się rozejrzeć co warto kupić. jedyne co jest pewne to że kredyt gotówkowy będziemy brać z getinu, bo po prostu mają najlepszą ofertę.