Jak zagospodarować gabinet?

W każdym domu powinno być miejsce, w którym w ciszy i spokoju można popracować, zebrać myśli, przeanalizować domowe wydatki lub zwyczajnie przeczytać książkę. Jednak, aby był w pełni funkcjonalny, musi być odpowiednio zorganizowany i posiadać kilka niezbędnych przedmiotów.
/ 10.10.2013 07:46

W każdym domu powinno być miejsce, w którym w ciszy i spokoju można popracować, zebrać myśli, przeanalizować domowe wydatki lub zwyczajnie przeczytać książkę. Jednak, aby był w pełni funkcjonalny, musi być odpowiednio zorganizowany i posiadać kilka niezbędnych przedmiotów.

Pomysły na kreatywny gabinet

Fot. decorology.blogspot.com

Wygospodarowanie w mieszkaniu odrobiny miejsca, a najlepiej osobnego pokoju, może być świetną okazją do stworzenia w nim prywatnego gabinetu. Takie pomieszczenie daje nam wiele możliwości: to miejsce do pracy, nauki czy zebrania myśli, w spokoju, z dala od domowego zgiełku. Jednak stworzenie odpowiednio przemyślanego gabinetu, który w pełnie będzie spełniał swoje funkcje i na długo pozwoli zachować ład i porządek, nie do końca może być tak proste jak nam się wydaje. Ten pokój wymaga wielu dobrze przeanalizowanych decyzji. Jak w każdym miejscu pracy, również tutaj musimy zadbać o kilka najistotniejszych elementów.

ZŁOTE ZASADY ARANŻACJI GABINETU:

 

Odpowiednio dobrane biurko

biurko do gabinetu

Fot. rejigdesign.com

Układ pomieszczenia warto rozpocząć od ustalenia miejsca dla biurka, ponieważ to ono będzie kluczowym elementem. Musi być dla nas w pełni komfortowe. Nie powinien być to zwykły stół. Warto by było to przestronne biurko z kilkoma szufladami, które pozwolą nam utrzymać na blacie porządek.

Top 24 - biurka nie tylko szkolne

Biurko

Fot. furniturebydovetail, homeartblog, whatsbestnex.com

Gdzie je postawić?
Biurko nie powinno być ustawione przy ścianie, z drzwiami wejściowe do pokoju. Nie powinniśmy również siedzieć tyłem do okna, ponieważ wpadające przez okno światło, będzie się odbijać na monitor komputera. Nie stawiajmy również biurka między dwojgiem drzwi czy dwoma oknami, ponieważ zaburza to koncentrację.

 

Rozlokowanie światła

jakie biurko wybrać do gabinetu?

Fot. homeclr, decoratingplan, plunderguide.com

Aranżując pokój koniecznie sprawdźmy źródło światła. Jak wspomniałam, nie należy ustawiać biurka via vis okna. Warto pamiętać, że dla leworęcznej osoby światło powinno padać z prawej strony. Jeśli poza biurkiem planujemy tam również fotele czy kanapę, na co, z przyczyn praktycznych warto się pokusić, również musi być dobrze oświetlone. Oświetlenie w gabinecie powinno być górne oraz boczne - stojące lub wiszące na ścianie. Dla podkreślenia efektu możemy oświetlić również regały z książkami.

Jak zagospodarować gabinet?

Fot. nest.co.uk, IKEA, copperbrasstraditions.com

 

Obowiązkowe elementy wyposażenia

wyposażenie na biurko

Fot. czerwonamaszyna.pl

Dla komfortu:
Wspomniana już kanapa czy fotel, na dłuższą metę, może okazać się nieoceniona. Z dwóch ważnych powodów. Przede wszystkim pozwolą nam przenocować gości, którzy będą mogli odpocząć w osobnym pokoju oraz pozwoli nam na odrobinę komfortu przy czytaniu dokumentów czy książki. To zawsze miła odmiana od klasycznego krzesła przy biurku.

Dla porządku:

Jeśli cenimy porządek, warto zainwestować w kilka nieocenionych elementów, które pozwolą nam utrzymać go na długo. Biurko to miejsce w którym szczególnie ważny jest blat, który powinien być w miarę niezagracony i czysty, a w takim układzie, każdego dnia zaczynamy pracę z czystym biurkiem i świeżym umysłem. Dzięki temu wszystkie plany zrealizujemy szybciej, a praca będzie przyjemniejsza. Na blacie biurka nie zapomnijmy o pojemnikach z przegródkami na długopisy, ołówki, spinacze, zszywacz oraz notatnik i kalkulator. Nieocenionym elementem przy segregacji domowej dokumentacji mogą okazać się plastikowe pojemniki na dokumenty. Na regałach warto wygospodarować osobną półkę na segregatory (koniecznie podpisane nazwą i datą).

Dla designu:

Oczywiście nasz gabinet nie musi być szary i nudny, może być również niezwykle dekoracyjnym miejscem w naszym mieszkaniu. Warto nadać mu charakteru, aby przebywanie w nim było dla nas prawdziwą przyjemnością. W aranżacji takiego wnętrza najbezpieczniej postawić na coś prostego, klasycznego i świeżego, co nie będzie nas zbytnio odciągało od obowiązków, a dla urozmaicenia z lekką z nuta vitage czy art déco.