Jak z pomysłem urządzić pokój dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka? Urządzenie dziecięcego pokoju nie jest łatwe. Warto zainspirować się pomysłami profesjonalnych architektów i… innych rodziców.
/ 11.04.2014 08:52

Jak urządzić pokój dziecka? Urządzenie dziecięcego pokoju nie jest łatwe. Warto zainspirować się pomysłami profesjonalnych architektów i… innych rodziców.

Jak z pomysłem urządzić pokój dziecka?

fot. Fotolia

Koloruj z umiarem

Wybór kolorystyki, w jakiej utrzymany będzie dziecięcy pokój, ma kluczowe znaczenie dla kolejnych kroków aranżacyjnych. Kierujmy się rodzicielską rozwagą i nie eksperymentujmy przesadnie z paletą barw. Wnętrze powinno być radosne i przytulne, ale nie krzykliwe.

„Zrezygnujmy z łączenia ze sobą bardzo kontrastowych kolorów. Męczą one wzrok, a w pomieszczeniach o niedużym metrażu mogą być przytłaczające. Lepiej sięgnąć po jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń oraz staną się doskonałym tłem dla bardziej wyrazistych elementów wystroju, takich jak kolorowa szafa, dywan czy łóżko. Więcej energetycznych barw we wnętrzu zapewni np. zawieszenie na ścianie literek z imieniem dziecka, lampki o fantazyjnym kształcie lub zamontowanie w oknie wzorzystych rolet. Pamiętajmy, że w dekoracji wnętrz zachowanie umiaru kolorystycznego warunkuje pozytywny efekt końcowy.” – mówi Anna Poprawska, ekspert z Homebook.pl.

Planuj z rozwagą

Z korzyścią dla domowego budżetu będzie zaplanowanie wystroju dziecięcego pokoju w taki sposób, by - przy zmianie zaledwie kilku detali - pozostał on jak najdłużej funkcjonalny. Zdaniem eksperta z Homebook.pl – „ Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli modułowych, które umożliwiają stopniowe doposażanie pokoju w nowe elementy. Niski stoliczek do rysowania z czasem zostanie zastąpiony przez biurko z regulowaną wysokością blatu, łóżeczko wymienimy na sofę lub tapczan, a do niewielkiej komody dobierzemy pojemną szafę. Utrzymane w jednej stylistyce meble pozwolą niewielkim kosztem dopasować pokój do aktualnych potrzeb naszego dziecka.”

Wyznacz porządek rzeczy

W zapanowaniu nad bałaganem w dziecięcym królestwie pomocne okażą się praktyczne, ale też efektowne pojemniki na zabawki i artykuły szkolne. Pozwolą one utrzymać porządek oraz zapewnią naszym pociechom nieograniczony dostęp do ich skarbów. Jak doradza ekspert – „Już na etapie projektu powinniśmy zaplanować miejsce na przechowywanie dziecięcych rzeczy i akcesoriów. Z czasem ich liczba będzie się przecież zwiększać. W okiełznaniu chaosu nieocenione okażą się zatem pojemna szafa, dodatkowe półki lub regały na książki montowane na ścianie, ale także, niewidoczny na pierwszy rzut oka, pojemnik na pościel chowany pod łóżkiem.”

Buduj kreatywność od dziecka

Przemyślana aranżacja pokoju najmłodszych członków rodziny może pomóc w rozwijaniu ich wyobraźni i kreatywnego myślenia. „Pobudzaniu funkcji poznawczych sprzyjają bajkowe naklejki zdobiące ściany oraz fantazyjne meble, których fronty mają wypukłe grawery. Dziecko wodząc po nich palcami uczy się zapamiętywać kształty” – wskazuje Anna Poprawska z Homebook.pl i dodaje – „Starsze pociechy z pewnością docenią ściany pokryte specjalną farbą, umożliwiającą im bezkarne malowanie kredą po ich powierzchni. W pokoju malca warto przewidzieć także miejsce na eksponowanie dziecięcych talentów. Doskonale sprawdzi się tutaj tablica magnetyczna zawieszona nad biurkiem.”

Na podstawie materiałów prasowych Homebook.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/14.08.2015 16:02
Jak kształty to może na jednej ze ścian tablica magnesowa, a na drugiej kamień dekoracyjny z wymyślnym wzorem?
/12.06.2014 12:29
Urządzanie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Pokój powinien pobudzać wyobraźnię i być kolorowy. Warto popatrzeć na różne inspiracje w sklepach internetowych, tam zawsze coś ciekawego można podpatrzeć.
/13.05.2014 09:30
przed zrobieniem tego może warto pierw dowiedzieć się co nasze dziecko lubi a co nie. To ono będzie tam mieszkało a nie my a często robimy pokój dziecku pod swój gust co nie jest takie dobre. http://cc1.pl/asiczka zalety i wady pokoju.