Jak wybrać dobry odkurzacz?

Odkurzacz to nieodłączny element domowego wyposażenia. Dziś na całe szczęście mamy w czym wybierać. Wśród cieszących się największą popularnością sprzętów wyróżniamy odkurzacze ręczne, automatyczne, cyklonowe, workowe, a nawet te łączące w sobie kilka funkcji. Czysta przyjemność odkurzania w każdych warunkach.

Odkurzacz to nieodłączny element domowego wyposażenia. Dziś, na całe szczęście mamy w czym wybierać. Wśród cieszących się największą popularnością sprzętów wyróżniamy odkurzacze ręczne, automatyczne, cyklonowe, workowe, a nawet te łączące w sobie kilka funkcji. Czysta przyjemność odkurzania w każdych warunkach.

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. Depositphotos

Technologia prężnie się rozwija. Na całe szczęście, ponieważ to dzięki niej możemy skutecznie ułatwić sobie prace domowe. Odkurzacz to już nie zwykły, często ciężki i ogromny "klocek", a poręczne, lekkie i ciche urządzenie, dzięki któremu odkurzanie to kwestia chwili. Wybierać możemy w tych bardzo małych i poręcznych, których nie trzeba podłączać do prądu, po duże urządzenia, które nie tylko dokładnie wyczyszczą najdrobniejsze zanieczyszczenia, ale i służą do prania dywanów czy zasłon. Odkurzacz jest jednym z podstawowych urządzeń AGD w domu. Pamiętajmy, aby wybierać odkurzacz uwzględniając jego typ, moc silnika, siłę ssania oraz system filtracji.

Szczegolnie zwróćmy uwagę na:

  • Moc silnika i mocy ssania - powinny być one dostosowane do wielkości odkurzanych pomieszczeń i rodzaju powierzchni. Najlepsze odkurzacze mają 2200 W mocy silnika i 500 W mocy ssania. Szcegolnie ważne jest również, aby odkurzacz miał regulację mocy ssania. Mając taką funkcję za pomocą suwaka lub pokrętła szybko i precyzyjnie dostosujesz sposób pracy odkurzacza do rodzaju sprzątanej powierzchni.

    Jak wybrać dobry odkurzacz?

     

  • System filtracji - najlepiej zanieczyszczenia zatrzymają filtry wodne oraz antyalergiczne (polecane filtry HEPA H 13).Ważne jest, aby odkurzacz nie tylko skutecznie zbierał zabrudzenia, ale również dokładnie zatrzymywał je wewnątrz urządzenia. Dlatego jedną z ważniejszych cech, która odróżnia od siebie różnorodne modele odkurzaczy, jest wspomniany system filtracji wydmuchiwanego powietrza. W jego skład najczęściej wchodzą: filtr wlotowy umieszczony przed silnikiem, worek, pojemnik na zanieczyszczenia oraz filtr wylotowy.
  • Wyposażenie- obejmuje liczbę i rodzaje końcówek. Najlepsze modele mają elektroszczotkę lub turboszczotkę. Solidny odkurzacz powinien mieć rurę teleskopową lub metalową, duży zasięg pracy oraz schowek na akcesoria.          Fot. Depositphotos
  • Poziom hałasu emitowanego przez urządzenie - jest to ważny parametr, który pozwoli sprzątać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, bez obawy że obudzimy dziecko. W najcichszych modelach poziom hałasu wynosi 72 decybele (dB).
  • Długość przewodu zasilającego wraz z długością rury i węża - detal, ale warto zwrócić na niego uwagę. Przewód powinien mieć co najmniej 6 metrów długości. Jeżeli mamy duży dom wybierzmy odkurzacz z najdłuższym, 9-metrowym przewodem. Swobodnie posprzątamy powierzchnię w odległości około 12 metrów od gniazdka. A to jednak spora wygoda.
 

Odkurzacze ręczne

Odkurzacz ręczny - najmniejszy, najlżejszy i najporęczniejszy. Może spełniać funkcje odkurzacza samochodowego - przenośnego. To doskonałe rozwiązanie podczas wyjazdów, sprzątania samochodu lub innych trudno dostępnych miejsc. Jedynymi minusami jest niestety niewielka pojemność i niska moc silnika.

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. rynekagd.com

Dlatego taki sprzęt nadaje się tylko do sprzątania drobnych zanieczyszczeń. W zależności od modelu, w pełni naładowany akumulator wystarcza na około 15-30 minut pracy. Mimo tego, posiadanie takiego poręcznego odkurzacza to spora wygoda i frajda, szczególnie dla dzieci, które dzięki niemu i jego niewielkiej budowie szybciej nauczą się dbać o czystość i pozostawianiu porządku po sobie.

 

Odkurzacze automatyczne

Odkurzacze automatyczne to inteligentne roboty, które odkurzają konkretne pomieszczenia. Dzięki wysyłaniu ultradźwięków potrafią omijać przeszkody. Samodzielne i skuteczne.

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. gadgether(3), houzz.com

Jednym z najważniejszych elementów zautomatyzowanego odkurzacza są komplety czujników. Są wśród nich detektory podczerwieni, czujniki dotyku oraz fal radiowych. Korzystając z tych podzespołów, urządzenie ma mozliwość sprzątać wzdłuż ścian, wokół nóg od krzeseł czy stołów, a także pod meblami (większość urządzeń, aby dostać się pod łóżko lub szafę, potrzebuje około 10 centymetrów przestrzeni od podłogi do dolnej krawędzi mebla).

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. electro.pl

Automatyczny mini-odkurzacz wyposażony jest w kilka typów niezależnych od siebie silników, które odpowiadają za sprawne działanie urządzenia. Producenci zapewniają, że pomimo to roboty mają niewielki ae zaportrzebowanie na prąd, w trakcie swojej pracy zużywają około 30 watów energii. To znacznie mniej niż tradycyjne odkurzacze.

 

Odkurzacze cyklonowe

Bardzo nowoczesny i coraz częściej pożądany typ odkurzaczy. Decydując się na tego typu sprzęt nie będziemy musieli pamiętać o wymianie worka. Zanieczyszczenia wciągane są do specjalnego pojemnika, w którym tzw. system cyklonu wprawia zawartość w ruch wirowy, a poruszające się z dużą prędkością drobinki kurzu, sierść zwierząt i pyłki oddzielają się od strumienia powietrza. Pojemnik należny jednak regularnie opróżniać oraz myć.

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. rynekagd.com

Niewątpliwą odkurzacza bezworkowego jest niemal niezmienna moc ssania, która jest niezależna od stopnia zapełnienia pojemnika. Również koszty eksploatacji nie są zbyt wysokie, ponieważ nie trzeba kupować kolejnych worków na wymianę, a to też duża wygoda.

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. rynekagd.com

Natomiast w przypadku odkurzaczy automatycznych, które samodzielnie odkurzają pomieszczenia oraz dostosowują moc ssania i rozpoznają stopień zabrudzenia powierzchni oraz po zakończeniu odkurzania podjeżdżają do bazy w celu naładowania akumulatorów, musimy brać pod uwagę, iż są dożo droższe od "zwykłych".

 

Odkurzacze workowe

Ten typ odkurzacza wciąż dominuje nad pozostałymi typami. Worek pełni dwie funkcje, oprócz gromadzenia dużych brudów i cząsteczek prochu działa jako filtr, liczy się również jako kolejny filtr w odkurzaczu.

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. electro.pl

Dobre jakościowo odkurzacze, te z wyższej "półki" mają worki z warstwą z materiału oraz kilka kolejnych warstw. Tańsze modele posiadają tylko proste papierowe woreczki. Najgorszą możliwością są odkurzacze, gdzie jest tylko płócienny worek, który się nie zmienia, lecz wypróżnia Oprócz niehigienicznego wypróżniania woreczka jest jeszcze jeden problem, po jakimś czasie pojawią się drobne dziurki w płótnie, przez nie pył wędruje do silnika odkurzacza, a tym samym wpływając na żywotność naszego sprzętu. Dlatego lepiej zrezygnujmy z takiego odkurzacza, na rzecz tych modeli w których możemy zamontować lepsze jakościowo, wymienne worki. Szczególnie warto się przyjrzeć, tym, które mają pokrywkę, więc po wyciągnięciu z odkurzacza worek się zamknie i nie ma ryzyka wysypania się brudu. To dodatkowa wygoda i higiena.

 

Odkurzacze wielofunkcyjne

Odkurzacze wielofunkcyjne to te, które mogą pracować, w zależności od sytuacji zarówno jako workowe lub bezworkowe, o których mowa była wcześniej. Te odkurzacze często mają również dodatkowe opcje: prania dywanów, mycia podłogi, okien oraz zbierania rozlanych płynów (odkurzacze piorące).

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Fot. electro.pl

Odkurzacze wielofunkcyjne pozwalają na dużą swobodę, pozwalają wybrać system odkurzania, kompleksowo sprzątnąć mieszkanie (łącznie z umyciem okien), pochłaniają pyły, roztocza oraz alergeny. Niestety, taki wielofunkcyjny odkurzacz jest drogi, duży i może być mniej wydajny (siła ssąca mniejsza niż w odkurzaczach workowych i bezworkowych o porównywalnej mocy).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)