Przedpokój fot. Śnieżka

Jak urządzić przedpokój

Ta część mieszkania nie musi być nudna!
Joanna Szczepaniak / 18.07.2014 16:06
Przedpokój fot. Śnieżka
Przedpokój to miejsce szczególne, swoista wizytówka domu, przestrzeń, którą widzi każdy odwiedzający nas gość. Mieszkanie, emanujące gościnnością już od progu, kreuje pozytywny wizerunek właścicieli. Wiadomo przecież, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Barwny hol, urządzony w stylu art deco, będzie niczym magiczne przejście do wnętrza domu i wniesie do niego interesujący, nostalgiczny nastrój.

1. Postaw na efekt pierwszego wrażenia

Każdy, to wchodzi do naszego mieszkania - ocenia je na podstawie przedpokoju. Sprawy więc, aby stał się on wizytówką całego mieszkania! Wystrój oraz wyposażenie przedpokoju powinno być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Jego spójna i elegancka aranżacja to potwierdzenie dobrego gustu gospodarzy. Drzwi wejściowe są przejściem do ich barwnego świata. Podróż przez hol pozwala gościom lepiej poznać charakter i upodobania właścicieli. To również szczególne miejsce dla każdego z mieszkańców. Rano spędzamy w nim czas, szykując się do pracy. Zaś wieczorem wita nas po ciężkim dniu, zapraszając do domowego zacisza i relaksu. \

2. Dekoracje vintage wprowadzą przyjazny klimat

Vintage w aranżacji wnętrz robi furorę, gdyż tkwi w nim urok poprzednich epok, połączony z tęsknotą za tym, co już minęło. Zyskał wielu zwolenników, właśnie ze względu na swą nostalgiczną naturę. Miejsca uszlachetnione upływem czasu mają swój niepowtarzalny charakter, dzięki czemu paradoksalnie jawią się jako mniej ulotne. Przesiąka przez nie smak życia. Kreując przedpokój w stylu vintage, należącego do nurtu retro, mamy pewność, że już od progu będzie nas witać ciepły klimat rodzinnego domu, gdzie zwalniają wskazówki zegara. Ciekawym, a przy tym niezwykle funkcjonalnym pomysłem jest tafla lustrzana na całej ścianie, która optycznie powiększy przedsionek.

3. Inspiracje art deco

Ten elegancki styl epoki jazzu nawiązywał m.in. do: dorobku Arts and Crafts, szkoły z Glasgow, secesji, kubizmu, Bauhausu czy baletów Diagilewa. Nurt wykorzystuje ornamentykę, która sięga do motywów egipskich i klasycznych. Z upodobaniem stosuje geometryczne formy. Dużą uwagę przywiązuje też do kolorystyki ścian, która powinna idealnie współgrać z wyrafinowanymi meblami, nierzadko wyglądającymi niczym dzieła sztuki. Idealnie sprawdzi się tu biel, beż, barwy ziemi, brzoskwinia czy błękit. Art deco kocha cykliczność i symetrię, należy zatem zadbać o powtarzalność motywów i balans wszystkich elementów wykończenia. Elementem charakterystycznym są także naturalne materiały, a w szczególności drewno. W naszym przedpokoju nie powinno zatem zabraknąć drewnianego parkietu, do jego malowania najlepiej wykorzystać specjalną emalię do podłóg o wysokiej trwałości i odporności na ścieranie (np. Śnieżka Podłoga).

4. Postaw na stylowe ściany

Jedną z najważniejszych funkcji w każdym pomieszczeniu pełni kolor. To on jest bazą do dalszych kreacji. Przedpokój będzie przepięknie wyglądał pomalowany szlachetnym przydymionym mleczno-kawowym odcieniem (np. „Jaśminowa Aleja” Śnieżka), bądź trochę mocniej nasyconym cappuccino (np. „Górska Ścieżka” Śnieżka). Ważne, aby kolory były w miarę ciepłe.

5. Zastosuj delikatne ornamenty

Każdy z lekko brązowych kolorów przedpokoju (ale nie tylko brązowych oczywiście) stanowi idealne tło do zastosowania barwnego ornamentu na ścianie, który można w łatwy sposób wykreować za pomocą specjalnego wałka z indywidualnie wybranym wzorem. Idealnie sprawdzi się do tego delikatna, złamana biel. Tego typu dekoracje dodadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalnego uroku, zwłaszcza jeśli różnice koloru bazowego i nawierzchniowego nie będą znaczne. Zdobienie w kropki to również popularny i wdzięczny motyw stylu art deco. Można je wykonać własnoręcznie bądź za pomocą szablonu. 

6. Stylowe mebelki

W przyjaznym przedpokoju nie może zabraknąć ozdobnych mebli, imitujących te z poprzedniej epoki. W takiej stylistyce powinna być utrzymana konsola, nieodłączny element każdego trendu vintage, na której można postawić lampę z abażurem, kandelabry bądź wazon pełen kwiatów. Idealną do niej parą jest bogato zdobione lustro, w którym przejrzymy się tuż przed wyjściem z domu. Przestrzeń wokół niego, przyozdobiona trójwymiarowymi motylami w grafitowej bądź białej tonacji, będzie prezentowała się olśniewająco. Można wykonać je samodzielnie w domu z papieru, przy pomocy specjalnych dziurkaczy. 

Więcej:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/20.07.2014 22:26
Żadna część mieszkania nie musi być nudna. Od dawna myślałam żeby iść do jakiejś szkoły np rocznej na aranżację wnętrz. Polecacie jakąś? To w ogóle nie moja branża, bo zajmuję się finansami, ale wreszcie chciałabym zrobić coś fajnego też dla siebie.
/20.07.2014 22:26
Żadna część mieszkania nie musi być nudna. Od dawna myślałam żeby iść do jakiejś szkoły np rocznej na aranżację wnętrz. Polecacie jakąś? To w ogóle nie moja branża, bo zajmuję się finansami, ale wreszcie chciałabym zrobić coś fajnego też dla siebie.