Apartament w Monachium projektu Starcka fot. Luchford APM

Jak urządzić nowoczesny salon

Poznaj przepis na nowoczesny salon!
Joanna Szczepaniak / 25.07.2014 17:40
Apartament w Monachium projektu Starcka fot. Luchford APM
Jak z pomysłem urządzić nowoczesny salon? Otwarta przestrzeń, minimalizm w wyposażeniu, garść subtelnych dekoracji, odrobina koloru, a to wszystko doprawione szczyptą industrializmu. Smaku dodadzą również szkło, kamień, chromowana stal oraz drewno. Przeczytajcie nasz poradnik -  jak urządzić salon w modernistycznym wydaniu? Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników RuckZuck.

– Salon to miejsce szczególne w każdym domu czy mieszkaniu. Tutaj wypoczywamy, oddajemy się rozrywce i przyjmujemy gości. Choć tradycja spędzania czasu w tym pomieszczeniu nie zmienia się, to metamorfozom ulega jego wnętrze. Coraz częściej bowiem aranżujemy je w sposób nowoczesny, nie zapominając jednak o komforcie i wygodzie – mówi Katarzyna Śliwińska, Kierownik działu marketingu, RuckZuck, producenta podłóg, drzwi i artykułów wykończeniowych. 

1. Postaw na minimalizm

Nowoczesny styl aranżacji łączy w sobie minimalizm i pragmatyzm, przez co zdobywa uznanie osób ceniących prostolinijną estetykę wnętrz oraz wynikający z niej ład i harmonię.

2. Otwarta przestrzeń

Efekt ten można uzyskać poprzez redukcję zbędnych przedmiotów i ograniczeń w postaci ścianek działowych, a także przez zastosowanie trików sprzyjających optycznemu powiększeniu wnętrz, np. odpowiedniego oświetlenia, jasnych barw ścian i podłóg, bądź luster.

3. Niewielkie wyposażenie

Liczbę mebli w pomieszczeniu należy ograniczyć do minimum. Co więcej, najlepiej wybierać te w naturalnych, jasnych kolorach oraz o prostym, geometrycznym kształcie.

4. Subtelne dekoracje

W nowoczesnych wnętrzach sprawdza się reguła „mniej znaczy więcej”. Urządzając salon warto postawić na jeden wyrazisty, dopracowany detal (np. lampa, obraz, sofa, stolik kawowy), który nada pomieszczeniu znacznie większą wartość estetyczną, niż zastosowanie wielu drobnych ozdobników;

5. Nowoczesne materiały

Na ścianach salonu mogą znaleźć się: farba (najlepiej w stonowanym kolorze, np. w bieli, beżu, szarości), beton, kamienne płytki, ale także drewniane panele ścienne. Ciekawe, nieco kontrastowe uzupełnienie dla nich stanowić będą szklane, chromowe, bądź wykonane ze stali nierdzewnej elementy wyposażenia.

– W nowoczesnym salonie nie może również zabraknąć… drewna. Stosowane w różnych formach – pod postacią paneli podłogowych, skrzydeł drzwiowych, paneli ściennych, czy mebli, pozwala na ocieplenie wnętrza, a przy tym świetnie współgra z innymi materiałami. Śmiało można je określić jako element definicji modernistycznego stylu, a tym samym - niezbędny składnik każdego nowoczesnego mieszkania – dodaje Katarzyna Śliwińska. 

Więcej: