łazienka fot. Adobe Stock

Jak urządzić łazienkę? Małą, dużą, dla dziecka, dla seniora

Planujesz remont łazienki, albo urządzasz ją po raz pierwszy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy aranżacji łazienek różnego typu.
Małgorzata Świgoń / 02.07.2019 14:06
łazienka fot. Adobe Stock

Łazienka to najczęściej używane pomieszczenie w mieszkaniu. Każdy domownik korzysta z niej kilka razy dziennie, przechowuje własne kosmetyki i przybory do pielęgnacji. W dodatku wnętrze to często służy też za pralnię i suszarnię. Trzeba je tak urządzić, by było wygodne, funkcjonalne, ale też modne i ciekawie zaaranżowane.

Mała łazienka

Jeżeli powierzchnia łazienki nie przekracza 4 metrów kwadratowych, trudno w niej znaleźć miejsce na drobiazgi, kosmetyki i detergenty. Dlatego warto pomyśleć o sprytnych schowkach. Np. dobrym miejscem do wykorzystania jest przestrzeń pod wanną, którą należy tak obudować, aby ekran dało się uchylać. Obecnie można już kupić gotowe wanny ze schowkiem (kolekcja Cersanit Smart), a także meble specjalnie zaprojektowane do małej łazienki. Kolejną przestrzenią do wykorzystania jest miejsce pod umywalką. Najwygodniej zamontować tam szafkę z szufladami. Warto również rozważyć wymianę wanny na brodzik – wtedy zawsze zyskuje się trochę więcej miejsca. Aby optycznie powiększyć wnętrze, trzeba wprowadzić jasne barwy. Dobry efekt dają duże lustra. Jeśli to możliwe, warto zdecydować się na lustrzaną ścianę.

Pokój kąpielowy

W przestronnej, dużej łazience możesz poszaleć i pozwolić sobie na śmielsze rozwiązania, np. wolnostojącą wannę, umywalkę na blacie, wygodny fotel. Zamiast typowego łazienkowego oświetlenia zainwestuj w bardziej okazały „salonowy" żyrandol. Jeśli w łazience jest okno, warto ozdobić ją kwiatami. Szczególnie nadają się do tego rośliny egzotyczne, które potrzebują dużej wilgotności i ciepła. Może to być, cibora, oplątwa, agloanema, a nawet paproć. Gdy zdecydujesz się już na konkretny styl, np. romantyczny, pałacowy, czy nowoczesny, wybierzesz kafelki, wannę lub brodzik zacznij szukać dodatków, które w pokoju kąpielowym mogą być bardziej okazałe i niebanalne (obraz, plakat, rzeźba).

Łazienka dla dzieci

Musi spełniać szczególne wymagania – być wygodna i bezpieczna. Niebezpieczeństw jest wiele: twarde, śliskie powierzchnie, gorąca woda, wysoko umieszczone urządzenia, do których dziecko chce się wspiąć. Trzeba więc zadbać o przeciwpoślizgowe kafelki, stołeczek z antypoślizgową powierzchnią, baterie z blokadą gorącej wody. Warto np. zainwestować w elektroniczną armaturę „Comfort Select" Kaldewei. Pozwala ustawić temperaturę wody oraz poziom, do którego może napełnić się wanna. Dzięki temu mamy pewność, że  dziecko nie poparzy się i nie spowoduje w łazience potopu. W łazience urządzanej z myślą o dziecku wielką atrakcją może być „Sound Wave" łazienkowy system audio do wanien. Odbiornik odtwarza pliki audio ze smartfona, komputera, tabletu oraz innych urządzeń posiadających funkcję Bluetooth, a wanna pełni w tym systemie rolę wzmacniacza i zapewnia dźwięk najlepszej jakości.

Łazienka dla seniora

W łazience, z której korzysta starsza, często mniej sprawna, osoba także trzeba zadbać o bezpieczną antypoślizgową podłogę, oraz dodatkowe uchwyty, które pomogą przy wstawaniu z sedesu. Można je przytwierdzić w pozycji pionowej lub poziomej. Przyda się także stołeczek pod prysznic lub schodki, które ułatwią wejście do wanny. Warto rozważyć wymianę wanny na prysznic albo tradycyjnej wanny na model z drzwiczkami lub tzw. wannę siedzącą (coś pomiędzy brodzikiem a wanną o wym. 100-120x 80 cm).

Kafelki do łazienki - jak wybrać?

Sklepy i salony z wyposażeniem do łazienek oferują mnóstwo wzorów, kolorów, kształtów glazury. Obecnie furorę robią ogromne płytki (mają wymiary nawet 1,2x3,6 m),  które dają efekt jednolitej, gładkiej powierzchni. Często łączy się je z drobną mozaiką. Nowością są również płytki 3D –  wystające, przestrzenne, o różnych kształtach. Coraz większe uznanie zyskują kafelki z nadrukami, przypominające ogromne obrazy. Mieszanie stylów i kolorów płytek jest dopuszczalne, jednak warto zastosować ciekawe przejścia pomiędzy poszczególnymi ścianami, które sprawią, że kompozycja wyda się spójna.

Czytaj też:
Nowoczesne płytki łazienkowe
Pomysł na łazienkę