Remont mieszkania - zrób to sam!

Tani remont – dla wielu brzmi jak pojęcie abstrakcyjne. Okazuje się jednak, że odpowiednia wiedza i samodzielne wykonanie pomoże ograniczyć nasze remontowe wydatki w prosty i szybki sposób. Podpowiadamy jak położyć panele, wykładzinę czy pomalować pokój - szybko, łatwo i przyjemnie.

Tani remont – dla wielu brzmi jak pojęcie abstrakcyjne. Okazuje się jednak, że odpowiednia wiedza i samodzielne wykonanie pomoże ograniczyć nasze remontowe wydatki w prosty i szybki sposób. Podpowiadamy jak położyć panele, wykładzinę czy pomalować pokój - szybko, łatwo i przyjemnie.

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

Fot. Martinezfloorinstallation, Depositphotos.com

Jeśli planujemy remont mieszkania, niewątpliwie niezbędny będzie dobry plan i ciekawe pomysły na jego tanie odświeżenie. Precyzyjne zaplanowanie remontu mieszkania pozwoli uniknąć chaosu, kosztownych błędów i stresu. Jedyne na czym nie warto oszczędzać to fachowcy, którzy zajmą się kluczowymi rzeczami, których samych się nie podejmiemy.
Taki remont obejmuje tanie materiały budowlane czy rozsądnie dobrane meble, aby nasz dom miał dawny blask. Tutaj także nie można oszczędzać, chcemy przecież, aby nasze zakupy służyły nam przez wiele lat. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy szukali tańszych produktów lub zamienników, które nie odbiegają jednak od oryginałów. Jeśli planujesz remont mieszkania potrzebny będzie ci dobry plan oraz ciekawe pomysły na odświeżenie mieszkania. Podpowiadamy kilka wskazówek, które pozwolą sprytnie zaoszczędzić. Jeśli sami podejmiemy się (w miarę naszych umiejętności) malowania ścian czy odświeżeniem podłogi będziemy do przodu przynajmniej o kilkadziesiąt złotych, które możemy zainwestować w coś co dodatkowo rozświetli nasze wnętrze np. designerki dywan czy nietypowy regał.

 

Od czego zacząć

Kolejność prac:
Podstawowe odświeżanie mieszkania obejmuje min. malowanie ścian, glazury czy terakoty, wymiana ceramiki łazienkowej lub bejcowanie podłogi. Warto zacząć od dobrej analizy co nasze mieszkanie „potrzebuję”. Spisać wszystko, dokładnie opisać, przeanalizować względem kosztów:
Co zmienić a co tylko odświeżyć. Aby skrócić czas remontu warto przemyśleć kolejność zmian, które zamierzamy wprowadzić. Priorytetem powinny być prace najtrudniejsze, te które zabierają najwięcej czasu np. wyrównanie ścian czy cyklinowanie podłogi.

W dalszej kolejności możemy przejść do prac malarskich: ścian, okien i drzwi. Na sam koniec pozostaw drobne prace i ewentualne poprawki. Odpowiednie rozłożenie w czasie pomoże nam uniknąć stresu, presji i ciągłych nieprzewidzianych wydatków.

Jak tanio zrobić remont mieszkania?


Materiały budowlane - poradnik
Jeśli mamy już ściśle obrany plan, można bez przeszkód przejść do materiałów. Należy spisać wszystkie akcesoria oraz materiały niezbędne do odświeżenia mieszkania. To pozwoli na precyzyjna prace bez niepotrzebnych zastojów wynikających np. z brakiem rolki tapety czy puszki farby. Szczególnie ważne jest, aby w zapasie mieć więcej np. glazury czy terakoty. Może okazać się niezwykle potrzebny przy ewentualnych „wypadkach przy pracy” a więc zbiciu kafla.

Podobna zasada tyczy się również paneli oraz materiałów wykończeniowych. Tutaj warto kupić o ok. 15% więcej. Jeśli nie wykorzystamy rezerwowej paczki paneli, zwykle posiadając dowód zakupu, w określonym przez sprzedawce czasie, możemy je zwrócić do sklepu.              
Nie możemy zapomnieć również o zabezpieczeniu mebli, podłogi (|tu przyda się folia malarska i taśma klejąca)                                                                                                                      Fot. Depositphotos.com

Koniecznie zwróćmy uwagę na informację zawartą na materiałach budowlanych, bezwzględnie powinny powinny zawierać znak CE , a więc zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej i znak B- wyrób jest zgodny z wszelkimi wymogami.

Kosztorys:
Niezbędny jeśli chcemy by remont nie wymknął się spod kontroli. Zarezerwowanie określonych środków finansowych ( najlepiej z przemyślanym budżetem „awaryjnym”) jest elementem kluczowym, ponieważ to jakie zmiany wprowadzimy (a więc na ile możemy osobie pozwolić) będzie od niego ściśle uzależnione. Jeśli nie należymy do osób, które na taki remont odkładały od dłuższego czasu i z czystym sumieniem mogą się za niego zabrać, zostaje nam kredyt. Jednak – nim podejmie się decyzje o jego wysokości bezwzględnie należy oszacować ceny materiałów i robocizny. Gdy już wiesz, ile potrzebujesz pieniędzy, przejrzyj oferty banków. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie pożyczki, ale również na prowizje i ubezpieczenie kredytu. Po otrzymaniu pieniędzy możesz już bez przeszkód wprowadzić w czyn zaplanowane zmiany związane z remontem mieszkania. Jeśli masz wątpliwości zasięgnij opinii fachowców lub skorzystaj z kalkulatora kosztów remontu , który można znaleźć na serwisach budowlanych. Po otrzymaniu pieniędzy możesz już bez przeszkód wprowadzić w czyn zaplanowane zmiany związane z remontem mieszkania.

 

Układanie wykładziny

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

Fot. condolayout.com

Wykładziny, najnowszy „krzyk mody” wnętrzarskiej. Niegdyś potępiane, staromodne i nie ładne, niczym zło konieczne, dziś kusi niesamowitymi wzorami, zastępuje dywan i panele. W sprytny sposób nadaje niepowtarzalnego klimatu wnętrzu. Jeśli masz ochotę na zieloną trawkę w pokoju lub tor wyścigowy w pokoju dziecka, wykładziny jest wprost do tego stworzona. Skoro wiemy, że mnogość pomysłów i wzorów w sklepach przyprawia o ból głowy warto przeanalizować jak się zabrać do jej montażu. Oto kilka wskazówek o czym warto pamiętać:

Podłoga powinna być: bez pęknięć, nie pyląca się, sucha, czysta oraz twarda. Beton należy wcześniej zagruntować specjalnym preparatem, a podłogi z PCW , jeśli są gładkie, będą idealnym podkładem.

Sposób układania wykładziny dywanowej zależy w dużej mierze od wielkości powierzchni podłogi. Jeśli metraż nie przekracza 20 m2, wykładzina może leżeć swobodnie. W innym przypadku trzeba przymocować ją do podłoża.

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

Fot. ginnylaughlindesign.com

Krok po kroku:
1.Przycinamy wykładzinę na pożądany wymiar (pamiętaj, by z każdej strony zostawić po 5 centymetrów zapasu), po czym rozłóż ją na podłodze i zostaw na dzień lub dwa. Ważne jest, by dobrze się rozprostowała.
2. Najpewniejszą metodą mocowania wykładziny jest klejenie. Rozprowadzamy klej szpachelką po równej powierzchni jednego arkusza wykładziny, opieramy o ścianę wykładzinę zwiniętą na drugą stronę, po czym powoli rozwijamy ją na podłodze, równając do ściany i dociskając w miarę rozwijania. Kiedy już jest dokładnie rozłożona, odcinamy ewentualne wystające części.
3. Dociskamy wykładzinę, by usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza. Jeśli po jakimś czasie pojawi się niewielkie wybrzuszenie, nacinamy je czubkiem ostrego noża, naciskamy, by usunąć zgromadzone powietrze. Jeśli klej jest już zbyt suchy i nie chce przylgnąć, strzykawką (bez igły) możemy zaaplikować odrobinę nowego.
4. Precyzyjne wykonanie - ołówkiem lub kredą zaznaczamy na podłodze miejsce położenia poszczególnych płytek, a następnie przyklejamy taśmę klejącą lub smarujemy kremem.
5. Jeśli układamy wykładzinę w pomieszczeniach o powierzchni mniejszej niż 20 m2 i bez sztukowania, nie musimy jej na trwałe mocować. Wystarczy rozłożyć ją i napiąć. Elementami mocującymi są listwy przypodłogowe. Większość dostępnych obecnie wykładzin wyposażonych jest w specjalne warstwy podkładowe z materiałów antypoślizgowych, dzięki którym nie będą się przesuwać nawet przy braku stałego mocowania.

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

Fot. Domhome.com

 

Panele podłogowe

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

Fot. renovation-home.com

Nowoczesna i uniwersalna alternatywa dla naszej podłogi. Oto kilka cennych wskazówek, o których należy pamiętać.

Przeczytaj: Jak dobrać panele podłogowe

Przed montażem: Paneli nie powinno się układać zaraz po kupnie. Ważne by miały czas na zaaklimatyzuje się w mieszkaniu w którym je zamontujemy – by dostosowały się do temperatury mieszkania. Zdejmujemy z nich folię, ale nie taśmy – ponieważ mogłyby wyschnąć z jednej strony i się wypaczyć.

Montaż krok po kroku:
Panele powinno się układać na równym i suchym podłożu. By uchronić panele przed przenikaniem wilgoci z betonowego podłoża, można rozłożyć na nim specjalną folię. Na to można położyć izolację akustyczną z płyt filcowych albo korkowych. Specjalne maty do układania pod panele polecają też producenci paneli.
Między posadzką a ścianą należy pozostawić szczeliny. Panele nie mogą ciasno przylegać do ścian, bo kiedy pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych zwiększy się objętość podłogi, zacznie ona pękać na spoinach albo wybrzuszy się pośrodku pokoju.
Panele trzeba kłaść zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego, czyli prostopadle do okna. Dzięki temu miejsca złączeń paneli staną się mniej wyraźne.

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

1. Pierwszą deskę paneli trzeba położyć w rogu pomieszczenia w taki sposób, żeby obydwie strony z wpustem znajdowały się przy ścianach.

2. Trzeba pamiętać, by pozostawić szczelinę dylatacyjną między deską a ścianą. Zazwyczaj jest to ok. 1-2 cm. Do wyznaczenia szczeliny dylatacyjnej używa się plastikowych albo drewnianych klinów włożonych ciasno między ścianę a panele; po ułożeniu całej podłogi wyjmuje się je.

3. Przycinanie element, który będzie przycinany, ułożyć w rzędzie tak, żeby pióro znalazło się obok pióra, zaznaczyć w odpowiednim miejscu i odciąć, a następnie odwrócić ponownie, żeby strona przycięta znalazła się przy ścianie. Pozostała część odciętego elementu rozpoczyna następny rząd.                        
                                                                                                                                     Fot. ciiwa.com               
4. Nakładanie kleju - należy na początek zdecydować czy nakładamy na pióro czy we wpust. Najczęściej przyjmuje się, że jeśli panele są laminowane, klej należy nakładać na pióro, jeśli klejone warstwowo, na górną część wpustu.

5. Po ułożeniu trzech pierwszych rzędów należy je ścisnąć klamrami montażowymi i pozostawić na kilka godzin; dopiero po tym układać kolejne rzędy.

6. Kolejne deski można dobijać młotkiem i drewnianym klockiem. Nie można jednak dobijać klockiem krawędzi z wpustem, żeby ich nie uszkodzić.

7. Dociskając panele, trzeba uważać, żeby nie zrobić tego za mocno; w przeciwnym razie mogą "wyskoczyć" do góry.

8. Jeśli po dociśnięciu kolejnych desek klej wypływa na ich powierzchnię, trzeba go zetrzeć wilgotną ściereczką, tak by nie zostały zacieki. Nie można dopuścić, żeby zasechł na powierzchni paneli.

9. Kiedy cała podłoga będzie już ułożona, należy ją pozostawić przynajmniej na 24 godziny.

10. Klocki dystansowe wyjmuje się, kiedy klej zaschnie; brzegi podłogi wykańcza się wykończeniowymi listwami przypodłogowymi. Nie można ich jednak mocować do podłogi i ścian, żeby nie blokować ruchów paneli spowodowanych zmianą warunków atmosferycznych.

11. Brzegi paneli w miejscu, gdzie łączą się z innym rodzajem posadzki, maskuje się specjalnymi listwami, które niwelują różne wysokości podłóg (np. panele i terakota).

Sprawdź: Panele - skala ścieralności

 

Tapetowanie

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

Fot. propaintandpaper, amazon.co

Od kilku lat tapety nieśmiało wracają do łask, niegdyś były luksusowym dodatkiem, a dziś są powszechna aranżacją mieszkania, gdzie mnogość barw, wzorów a nawet struktur jest nieograniczona. Podpowiadamy jak tapetować, by nie zmarnować ani czasu ani materiałów.
Zanim zabierzesz się za tapetowanie musisz dobrze przygotować ściany.

Nowoczesna alternatywa: Tapetowanie płytkami

Podpowiadamy jak sprawnie położyć tapetę:

Przygotowanie ścian:
Ściany nieotynkowane - złota zasada - nie przyklejamy tapet na nie wyrównane ściany ( efekt może być nieestetyczny, a niekiedy wręcz groteskowy). Przed tapetowaniem należy solidnie ścianę zagruntować, a jeśli tapeta jest wyjątkowo cienka dobrze jest nałożyć pod nią podkład z tapety izolacyjnej.
Tynki tradycyjne - tapetowanie zaczynamy po trzech lub czterech tygodniach od ich ułożenia, oczywiście po ich wcześniejszym zagruntowaniu
Suche tynki - tzw. płyty gipsowo-kartonowe, nim zabierzemy się za malowanie należy odczekać, aż wyschnie masa szpachlowa, która wypełnia spoiny, a następnie przeszlifować łącznie i zagruntować dokładnie całą ścianę.

Wybór tapety:
Jeśli mamy wątpliwość jaką tapetę wybrać, warto odpowiedzieć sobie podstawowe pytanie, mianowicie:
Która tapeta najdłużej będzie czysta?
Idealne są bardzo powszechne tapety zmywalne, a więc wykonane z winylu i z włókna szklanego( aby je odświeżyć wystarczy pomalować je farbą, a wnętrze już nabiera drugiego życia).

To o czym szczególnie warto pamiętać, to fakt, że przed przyklejaniem tapety podłoże gruntuje się preparatem zalecanym przez producenta kleju lub jeśli nie trzeba poprawiać jego parametrów , rozcieńczonym wodą klejem do przyklejania tapety. Miejsca za grzejnikami należy gruntować dwukrotnie. Przepis na wykonanie takiego gruntu znajduje się na opakowaniu kleju lub w karcie technicznej. Jedynie ścian pokrytych farbą emulsyjną można nie gruntować.

 

Malowanie ścian

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

Fot. fooyoh.com

Malowanie ścian i sufitów to jeden z ostatnich etapów wykańczania domu. Aby malowanie odbyło się sprawnie i bez niespodzianek, podpowiadamy jak się za nie zabrać.

Wskazówki:

  • Malowanie jest najprostsze w okresie wykluczającym zimę, ze względu na czas schnięcia farby idealną temperaturą będzie 18-21°C, ponieważ w trakcie pracy niezbędne będzie wietrzenie mieszkania.
  • Jeśli używamy do malowania pędzli „z odzysku”, koniecznie zadbajmy o jego odświeżenie i wyczyszczenie z kurzu.
  • Najlepiej malować przy świetle dziennym, to pozwoli uniknąć kilku odcieni na jednej płaszczyźnie. Inaczej omyłkowo możemy pomalować kilka razy jedno miejsce i tym samym kolor będzie nierówny.
  • By uniknąć wyraźnych różnic między poszczególnymi etapami malowania, warto jedną powierzchnię pomalować za jednym zamachem, pamiętając przy tym, aby połowa szerokości wałka pokrywała pomalowany wcześniej pas ściany.
  • Kolejną warstwę nakładajmy dopiero po upływie 4 godzin, ponieważ to pozwoli na wchłonięcie się spójnie farny w ścianę i pozwoli nam obiektywnie ocenić efekt i ewentualnie dokonać drobnych poprawek.

Sprawdź: Najmodniejsze kolory wnętrz 2012

5 prostych kroków:
1. Malowanie pokoju zaczynamy od pomalowania sufitu. Ważne, aby najpierw pomalować narożniki przy oknie, do czego niezbędny będzie mały pędzel lub wałek. Następnie, oddalając się od źródła światła, czyli okna, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem. Jeśli nie mamy zbyt wysokiej drabiny albo chcemy malować, stojąc na podłodze, możemy skorzystać z teleskopu, który nakłada się na uchwyt wałka.

2. Kolor sufitu zazwyczaj przeciąga się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego

Jak tanio zrobić remont mieszkania?

pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy wyraźną granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.

3. Teraz możemy się już zabrać za malowanie ścian. Malowanie ściany rozpoczynamy od naniesienia farby we wszystkich narożnikach specjalnie przeznaczonym do tej czynności okrągłym wałkiem. To narzędzie przyda się również do malowania ściany wokół gniazdek i w okolicy okien.

4. Najpierw malujemy ścianę z oknem, po czym oddalamy się od źródła światła, przechodząc coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli. Praca postępuje wtedy szybciej oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nieładnych smug na ścianie.

5. Kiedy farba już lekko przeschnie odkleja się taśmę malarską przy suficie, oddzielającą powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (56)
/rok temu
Ja zaczynam myśleć o odświeżeniu swojego mieszkania. Powoli rozglądam się za farbami i jakimiś fajnymi rozwiązaniami dla małego mieszkanka. Ostatnio urzekła mnie kanapa w kolorze pudrowego różu ze strony mebel-partner.pl tylko nie wiem co na to mój mąż :)))
/rok temu
Zamiast malować ściany można zmienić je przy pomocy paneli ściennych. Ja tak zrobiłem, zamówiłem przez phoenix distribution takie piękne panele imitujące beton od panespol i zamontowałem je sam na ścianie. Szybko, wygodnie i SAMODZIELNIE:) efekt piorunujący!
/rok temu
Remont nigdy nie wychodzi tak tanio :) my z mężem mieliśmy zmieniać panele na panele znowu, ale zdecydowlaiśmy sie na deske z artcore i dużo lepiej naprawdę, bo panele znowu na to smao by wyszły
POKAŻ KOMENTARZE (53)