Jak suszyć kwiaty domowym sposobem? fot. Fotolia

Jak suszyć kwiaty? Najlepsze domowe sposoby na zachowanie ich piękna!

Środek lata to najlepsza pora na przygotowanie suchych bukietów, które na długo będą cieszyć twoje oczy. Bez trudu zrobisz je sama!
Joanna Szczepaniak / 18.12.2018 15:12
Jak suszyć kwiaty domowym sposobem? fot. Fotolia

Na suszki nadaje się wiele roślin. Latem najczęściej suszy się róże, ostróżki, lawendę, hortensje, gipsówkę, dekoracyjne trawy. Oto 8 zasad domowego sposobu suszenia kwiatów:

 1. Najlepiej zrywać kwiaty wtedy, gdy są w pełni rozkwitu. Przekwitnięte osypią się podczas suszenia. Nie mogą być mokre, więc nie zbieraj ich po deszczu.
 2. Suszenie w wazonie jest najprostszą metodą, jednak nadają się do tego kwiaty o mocnych łodygach, np. hortensje albo trawy. Na dno wazonu warto wlać trochę wody. Będzie stopniowo parować, dzięki czemu rośliny nie stracą gwałtownie naturalnych barw.
 3. Główkami do dołu suszy się m.in. róże, miechunki, ostróżki. Rośliny o dużych kwiatostanach wieszaj pojedynczo, drobniejsze zwiąż w niewielkie pęczki.
 4. Do ciężkich kwiatów (np. niektórych róż) warto wykorzystać kratkę z drutu. Kratkę opiera się na wierzchu pudełka i układa na niej główki kwiatów, wpuszczając łodygi do środka.

 • Na „suszarnię” nadają się pomieszczenia o niskiej wilgotności i dobrej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu cały proces suszenia będzie krótszy, a kwiaty nie zgniją. Ważne jest też, aby rośliny nie były umieszczone zbyt ciasno i powietrze mogło swobodnie przepływać między nimi. Jeżeli mają zachować naturalną barwę, trzymaj je z dala od słońca, w jak najciemniejszym miejscu. Pod wpływem słońca barwniki roślinne szybko ulegają rozkładowi, kolory kwiatostanów blakną, a liście brązowieją lub żółkną.
 • Nie tylko dzieci wkładają kwiaty między kartki książek. Ususzone tak bratki, liście, fiołki, pojedyncze róże można wykorzystać do wyklejanych obrazków. Rośliny układa się między kartkami papieru chłonącego wodę, np. bibuły, i wsuwa do książki.
 • Suszone kwiaty będą jak świeże, zasypane piaskiem i boraksem (3:1) lub krzemionką (od 10 zł/125 g). Te środki pochłaniają wilgoć.

 • Susząca się lawenda wygląda bardzo dekoracyjnie. Odwracaj kwiaty, gdy będą w pełni suche, inaczej stracą pokrój.
 • Zobacz także:
  Jak kreatywnie ususzyć kwiaty? Zaskocz wszystkich! 
  5 najważniejszych zasad suszenia grzybów!