fototapeta, wnętrze

Jak stworzyć autorską fototapetę

Marzysz o fototapecie, ale wciąż masz wiele wątpliwości i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeczytaj wywiad z ekspertem.
/ 17.02.2011 17:34
fototapeta, wnętrze

Jakie parametry musi mieć zdjęcie, aby można było zrobić z niego fototapetę? Czy zdjęcie z przeciętnego cyfrowego aparatu można powiększyć na całą ścianę?

Wszystko zależy od wymiarów fototapety, jakie chcielibyśmy uzyskać. Parametry minimalne to zdjęcie nie mniejsze niż 500 kB oraz 2400 pikseli na bok. Nasz system na stronie www.pixers.pl wstępnie sam weryfikuje wielkość, materiał oraz jakość fototapety, którą można uzyskać z wgranego zdjęcia. Ponadto nasz grafik zawsze ocenia fotografię przed wydrukiem i w razie problemów informujemy klienta o konieczności zamiany zdjęcia.

Czy ma znaczenie wybór pomiędzy czarno-białym a kolorowym zdjęciem w kontekście tzw. ziarna?

To również zależne jest od wybranego zdjęcia. Jeśli ziarno jest lekko widoczne na zwykłym zdjęciu, w wersji czarno-białej prawdopodobnie się uwydatni. Ale niekoniecznie musi to być wada. Przeciwnie – duże ziarno na fototapecie może być świadomym zabiegiem artystycznym.

Jakie są ceny takich fototapet?
Ceny liczone są za metr kwadratowy materiału i zaczynają się od 110 zł. Cena najdroższego materiału wynosi 160 zł za metr kwadratowy, a zatem jeśli chcielibyśmy uzyskać wydruk na ścianę o wymiarach 2x2 m, fototapeta będzie nas kosztować około 600 zł.

Z jakich materiałów są wykonywane fototapety?
Można wybierać wśród fototapet lateksowych, samoprzylepnych oraz winylowych. Te ostatnie są najodporniejsze, polecamy je do łazienek oraz kuchni. Fototapety samoprzylepne idealnie nadają się do pomieszczeń, gdzie ściany są bardzo gładkie. Sprawdzą się również przy wyklejaniu szaf typu komandor, a także przy różnego rodzaju płaskich powierzchniach np. meble, drzwi etc. Fototapety lateksowe są wykonane z materiału powlekanego o wysokiej jakości wydruku, są również pokryte laminatem (warstwą ochronną).

Czy naklejenie dużych rozmiarów fototapety to trudne przedsięwzięcie?
Maksymalna szerokość brytu (pasa fototapety) to 125 cm, a zatem jeśli życzymy sobie zamówić fototapetę o wymiarach np. 250x150 cm, otrzymamy ją w dwóch częściach. Dzięki temu klejenie będzie łatwiejsze.


Na pytanie odpowiadała: Marcelina Leonowicz, Customer Service Manager w serwisie pixers.pl