jak samodzielnie udekorować ściany, jak ozdobić ściany w domu, dekoracja ścian fot. serwis prasowy Malfarb

Jak samodzielnie udekorować ściany - pomysły

Zobacz i zainspiruj się!
Weronika Kwaśniak / 13.01.2015 14:29
jak samodzielnie udekorować ściany, jak ozdobić ściany w domu, dekoracja ścian fot. serwis prasowy Malfarb

Odpowiednie przygotowanie ścian zapewnia połowę sukcesu. Dlatego zanim zaczniesz planować wnętrzarskie efekty, zajmij się odnowieniem powierzchni. Przede wszystkim należy usunąć luźny tynk czy odpryski farby i uzupełnić ubytki.

Gładką, suchą ścianę warto pomalować białą farbą podkładową dla uzyskania lepszego efektu kolorystycznego. Na tak przygotowanej i odświeżonej powierzchni każdy zamysł dekoracyjny będzie miał szanse zaistnieć w pełnej krasie. Co najważniejsze, będzie to również efekt długotrwały i solidny. Jak zatem samodzielnie udekorować ściany?

Przydatne akcesoria

Po zakończeniu pierwszego etapu prac można przejść do części przyjemniejszej, czyli dekoracji. Aby i ta przebiegła sprawnie, warto zaopatrzyć się w praktyczne akcesoria.
Bez wątpienia niezbędna jest folia - umieść ją tam, gdzie będziemy potrzebować zabezpieczenia - na suficie, drzwiach czy oknach. Ponadto warto zwrócić uwagę na wałki z kijem teleskopowym, które oszczędzą ci malowania na drabinie. Z użyciem tych akcesoriów bez problemu wymalujesz sufit, nie brudząc przy tym pozostałych ścian.

Szybka metamorfoza wnętrza

Kiedy masz już pewność, że żaden skrawek tynku nie odpadnie od ścian, a folia zabezpieczająca nie spadnie na głowę, możesz przystąpić do malowania i dekoracji.
W realizacji projektu pamiętaj, by wyobrażenia współgrały z ogólnymi zasadami dekoratorskimi. Nawet najciekawszy pomysł może w finale okazać się chybiony, jeśli zapomnisz o tym, że:
  • jaskrawe kolory przytłaczają małe i słabo oświetlone wnętrza,
  • ciemne barwy, jako kolor główny, sprawdzają się w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach,
  • intensywne oraz ciemnie odcienie można stosować w stylizacji niewielkich wnętrz w parze z ich jaśniejszymi odpowiednikami.
Kierując się powyższymi wskazówkami możesz mieć pewność, że nawet zakochana w soczystej czerwieni lub głębokim fiolecie, znajdziesz sposób na wprowadzenie ich do wnętrza.
Odmiana koloru to tylko jedna z możliwości. Na ścianach możesz stworzyć wyjątkowe dekoracje z użyciem tynku mozaikowego, który zapewnia trwałe i efektowne wykończenie, zapewniając jednocześnie ekstremalną łatwość usuwania ewentualnych zabrudzeń.

fot. serwis prasowy Malfarb
Tradycyjne pasy i lamperie, a może kolorowe kwiaty, szalone koła, trójkąty i kwadraty? Dekoracyjny i wysoce plastyczny tynk sprawdzi się w realizacji najśmielszych projektów. Warto jednak pamiętać o tym, że wzór powinien odpowiadać proporcją wielkości wnętrza.
Drobne kształty są idealne dla małych pokoi, a te większe dobrze wyglądają w dużych, przestronnych wnętrzach.
Przy okazji dekoracji i zabawy wzorami możesz korzystnie wpłynąć na proporcję wnętrza. Niskie pomieszczenia odmienią pionowe pasy, optycznie je podwyższając. W wąskich korytarzach i klatkach schodowych sprawdzą się natomiast pasy poziome, które skrócą wnętrza i poszerzą je.

Na podstawie materiałów prasowych firmy Mafarb

Zobacz więcej naszych porad:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.02.2015 20:55
Fajne, ciekawe pomysły. Ja wpadłam na inny - ponieważ miałam wrażenie, że pokój jest zbyt spokojny i trochę bez wyrazu, na jednej ścianie zrobiłam efekt ombre... powiesiłam na tej ścianie też lustro i wierzcie mi, od razu pomieszczenie inaczej wygląda!