śmieci, odpady elektroniczne, środowisko, zużyty sprzęt

Jak pozbyć się zużytego sprzętu

Zepsute sprzęty RTV, AGD, baterie, a nawet zabawki elektroniczne są szkodliwe dla środowiska i zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, jak bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci.
/ 20.04.2011 08:50
śmieci, odpady elektroniczne, środowisko, zużyty sprzęt

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (z 29 lipca 2005 r.) nie wolno tych urządzeń wyrzucać razem z innymi domowymi odpadami do kontenera. Ponieważ zawierają substancje trujące, powinny być zbierane selektywnie, a następnie poddane bezpiecznemu przetworzeniu i przekazane do recyklingu.

Gdzie oddać elektrośmieci?

1. Do punktu zbierania. Adres znajdziesz na stronie internetowej urzędu gminy, na www.elektrosmieci.pl, lub pod numerem infolinii ElektroEko: 801 011 180. Możesz tam bezpłatnie zostawić każdą ilość elektrośmieci.

2. Do sklepu lub hurtowni. Kupując nowy sprzęt, masz prawo zostawić tam zużyty (tego samego typu, niezależnie od marki). 

3. Do punktu skupu złomu. Ale tylko wtedy, gdy prowadzi on rejestrowaną działalność w zakresie zbierania tego rodzaju odpadów. Jeśli w twojej okolicy jest taki właśnie punkt, powinien przyjąć każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

4. Do serwisu. Jeżeli przyniesiesz tam zepsute urządzenie do naprawy, a okaże się, że jest ono nie do uratowania, masz prawo je pozostawić bez opłaty.