Jak krok po kroku pomalować meble?

Twoje meble są zniszczone albo przestał ci się podobać ich kolor? To nie powód, żeby je wyrzucać. Podpowiadamy, jak krok po kroku możesz je pomalować tak, by były oryginalną dekoracją twojego tarasu albo ogrodu.
/ 16.11.2015 20:09

Fot. Fotolia

Ciemnoróżowe, jasnoniebieskie czy żółte? Kolorowy stolik czy krzesła mogą być oryginalną ozdobą tarasu. Wystarczy odrobina wyczucia i kreatywności, aby dobrać odcień, który będzie współgrać z zielenią ogrodu, mozaiką kostki brukowej i kolorystyką elewacji. Wybierając nowy kolor ulubionych mebli ogrodowych, nie bójmy się eksperymentów z kontrastami. Dla przykładu błękity będą pięknie prezentować się na tle beżowych i brązowych tynków, a grafitowe kolaże kostki tarasu efektownie podkreślą czerwienie, fiolety i zielenie. Jak zatem zmienić kolor drewnianych i metalowych mebli, by stały się aranżacyjnym akcentem przedłużającym wakacyjny nastrój?

Jak przygotować podłoże do malowania?

Podstawą kolorystycznej metamorfozy mebli jest właściwa farba – uniwersalna, łatwa w użyciu, o bogatej palecie odcieni i wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych.

Bez względu na to, z jakiego materiału wykonane są meble ogrodowe, podstawą pracy jest przygotowanie podłoża. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni – usunięcie starej farby, śladów rdzy czy pleśni oraz luźnych fragmentów. W przypadku metalu zwykle wystarczy użyć szczotki drucianej i szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną. Drewno natomiast oczyszczamy poprzez szlifowanie papierem ściernym. Wygładzoną powierzchnię należy koniecznie odpylić i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Jak zabezpieczyć powierzchnię, która chcemy pomalować?

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie czystej i suchej powierzchni przed rozwojem rdzy lub mikroorganizmów. W przypadku mebli eksploatowanych na zewnątrz, do tej pory niczym jeszcze nie malowanych, warto zaimpregnować je impregnatem bezbarwnym. Natomiast w przypadku metalu i aluminium należy sięgnąć po podkłady antykorozyjne. Ta dodatkowa warstwa zapewni nie tylko ochronę mebli, ale także przyczyni się do jeszcze wygodniejszego nakładania emalii dekoracyjnej.

Jak malować meble?

Ostatnim etapem pracy jest malowanie emalią. Farbę przed użyciem należy wymieszać. W przypadku malowania mebli ogrodowych najlepiej sprawdzą się pędzle płaskie oraz okrągłe, które można znaleźć w ofercie marki Dekoral Gold. Malujemy dokładnie, miejscy przy miejscu wzdłuż słojów drewna.

Dzięki kilku pociągnięciom pędzla i odpowiedniej farbie damy naszym meblom drugie życie i sprawimy, że koniec tęczy znajdzie się w naszym ogrodzie.