Jak dobrać wannę do łazienki?

Wanna to dla wielu z nas najważniejszy element każdej łazienki. Zapewnia chwilę relaksu i odprężenia po ciężkim dniu oraz ochłodę w czasie upałów. Dlatego wybór odpowiedniej wanny jest ważnym elementem projektowania pomieszczenia kąpielowego. Co powinniśmy zatem wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie?
/ 20.11.2012 05:38

Wanna to dla wielu z nas najważniejszy element każdej łazienki. Zapewnia chwilę relaksu i odprężenia po ciężkim dniu oraz ochłodę w czasie upałów. Dlatego wybór odpowiedniej wanny jest ważnym elementem projektowania pomieszczenia kąpielowego. Co powinniśmy zatem wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie?

Jak dobrać wannę do łazienki?

Wanna ma nam służyć latami, dlatego wybór powinien być przemyślany i podyktowany naszymi oczekiwaniami. Elementy, które powinniśmy wziąć pod uwagę to bezpieczeństwo, wygoda, funkcjonalność i łatwość w czyszczeniu. Przed podjęciem decyzji, warto też zastanowić się jaki ma mieć kształt i wielkość, z jakiego materiału powinna być wykonana i jakie ma mieć zastosowania.

Dobrana do przestrzeni łazienki
Często marzymy o dużej, komfortowej wannie, w której można się swobodnie zanurzyć i zrelaksować. Niestety marzenia trzeba zweryfikować z rzeczywistością. Wielkość i kształt wanny powinny być dopasowane do powierzchni łazienki. Żeby tak się stało niezbędne jest rozplanowanie przestrzeni pomieszczenia i dokonanie odpowiednich pomiarów. Kolejnym krokiem jest wybór kształtu wanny.

W małych łazienkach wykorzystywane są raczej wanny prostokątne lub asymetryczne. Ich dużą zaletą jest oszczędność miejsca oraz mniejsze zużycie wody. Ciekawym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń kąpielowych są także dwufunkcyjne wanny typu kombi, czyli wanny z funkcją prysznica. Takie rozwiązanie pozwala rano cieszyć się zaletami prysznica, a po południu, kiedy wracamy zmęczeni po swoich zajęciach, umożliwia nam skorzystanie z zalet wanny. Przykładem takiego zastosowania może być wanna Kaldewei Vaio Set. Po stronie odpływu ma proste ściany i maksymalnie płaskie dno. Dzięki temu bez problemu może spełniać funkcję wygodnego brodzika.

Jak dobrać wannę do łazienki?

Takie rozwiązanie pozwala rano cieszyć się zaletami prysznica, a po południu, kiedy wracamy zmęczeni po swoich zajęciach, umożliwia nam skorzystanie z zalet wanny.
W dużych łazienkach lub pokojach kąpielowych mamy większe pole do popisu. Wyjątkowo efektownie prezentują się wanny wolnostojące.

Komfort kąpieli może zapewnić również dodatkowe wyposażenie takie jak: zagłówki, uchwyty, antypoślizgowe dno czy odpowiednio wyprofilowany kształt. Bardzo przydatna jest półka na której możemy trzymać kosmetyki.

Materiał na lata
Nie bez znaczenia pozostaje materiał, z którego jest wykonana wanna. Aktualnie obserwujemy powrót do sprawdzonej przez lata technologii stali emaliowanej, co związane jest z jej własnościami użytkowymi i ekologicznymi. Trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości to zalety, których nie są w stanie przebić tworzywa sztuczne. Odporność na zarysowania, środki chemiczne, promieniowanie UV oraz 30 letnia gwarancja na produkty ze stali emaliowanej o grubości 3,5 sprawiają, że możemy cieszyć się wanną przez wiele lat.

Relaks pogłębiony

Jak dobrać wannę do łazienki?

Osoby, które pragną bardziej ekskluzywnej kąpieli powinny pomyśleć o zakupie wanny z hydromasażem. Kąpiel w bąbelkach ma własności odprężające i relaksujące. Czas spędzony w wannie wyposażonej w system hydromasażu jest jak krótki urlop od codzienności, pozwala pozbyć się stresu i napięcia po pracy lub ciężkim dniu. Systemy dostępnych na rynku hydromasaży rozwijają się bardzo szybko, stwarzając coraz bardziej zaawansowane możliwości rozkoszowania się urokami kąpieli. Efekt masowania - wzmocniony przez osiem rotacyjnych dysz bocznych - dociera do wszystkich części ciała. Dodatkowo wbudowane dysze w strefie stóp i kręgosłupa lędźwiowego uzupełniają odprężające działanie masażu całego ciała. Wszystkimi funkcjami można kierować przy pomocy komfortowego ekranu dotykowego.

Pamiętajmy, że wnętrze w którym będziemy dobrze się czuli przez lata powinno być przyjazne i naturalne, wykonane z materiałów przyjemnych w dotyku, ekologicznych, trwałych i łatwych do utrzymania w czystości.

Źródło: materiały prasowe

Fot. Kaldewei.com