Jak dobrać materac?

Chyba nic tak nie regeneruję jak dobry i życiodajny sen. Ale żeby móc się w pełni z niego cieszyć i czerpać maksimum korzyści trzeba wybrać materac idealnie współgrający z nami. Niby nic, a jednak dużo zmienia. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Chyba nic tak nie regeneruję jak dobry i życiodajny sen. Ale żeby móc się w pełni z niego cieszyć i czerpać maksimum korzyści trzeba wybrać materac idealnie współgrający z nami. Niby nic, a jednak dużo zmienia. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Jak dobrać materac?

Fot. Countresy simmons, Kajtus.com, simplybaby.com

Na prawdę, warto zwrócić uwagę na jakość i wykonanie sypialnianego nabytku. Jak wiemy łózko to miejsce nie tylko snu, ale również odpoczynku, relaksu z rodziną w niedzielny poranek czy miejscem gdzie oddajemy się ulubionej literaturze. Człowiek spędza  tu prawie 1/3 życia, więc warto przeżyć ją komfortowo! Komfort snu i wypoczynku bezpośrednio wpływa na jakość życia. Warto więc przed zakupem poświęcić nieco uwagi poszczególnym rodzajom materacy i ich specyficznym cechom. Ogólnie rzecz ujmując najlepszy materac to taki, który jest optymalnie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Przy wyborze interesującego nas modelu nie kierujmy się tylko jego wyglądem, przetestujmy go jeszcze w sklepie. Przy testowaniu materaca nie  ma sensu testować go na siedząco, lepiej od razu się położyć, zwróćmy uwagę jak dostosowuje się do naszego położenia i kształtu ciała.

Wybierając materac koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dwa podstawowe kryteria:
Wymiar: dla jednej osoby optymalną wielkością jest min. 70 cm szerokości. Aby ustalić długość, dla pełnego komfortu warto doliczyć do wzrostu dodatkowo (w zapasie) 15 lub 20 cm.
Twardość jest ściśle uzależniona od indywidualnych preferencji. Natomiast jeśli mowa o zdrowotności, polecam skłaniać się ku twardszym modelom, ponieważ zbyt miękki nie wpływa korzystnie na fizjologiczną opływowość kręgosłupa.

Zgodnie z teorią, że wybór odpowiedniego materaca to zakup na lata, przeanalizujmy dokładnie wszystkie aspekty.

 

Adresat materaca

To jaki będzie wierny kompan naszej sypialni jest ściśle uzależnione od tego kto będzie go użytkował. Po kusze się o stworzenie zestawienia dla rodziny (lub dla pary) oraz dla dziecka.

Materac „rodzinny”- sztuka chodzenia na kompromis
Tak więc z założenia musi być podwójnie idealny, ponieważ musi zaspokoić potrzeby zarówno kobiety jak i mężczyzny, a jak dobrze wiemy z tym bywa rożnie. Czasem kompromis, nawet w takiej sferze może być trudny do uzyskania. Ale spokojnie, jeszcze nic straconego!
By wspólne noce nie były udręką ani musem, a czysta przyjemnością, należy przede wszystkim zainwestować w materac przekraczający standardowe wymiary. Choć wszyscy wiemy, że im większym, tym wygodniejszy. Łóżko jest najważniejszym meblem w całym domowym wyposażeniu i szczególnie w tej sferze trzeba pójść na kompromis.

Jak dobrać materac?

Fot. Viscotherapy De Lux

Jeśli sytuacja jest na tyle patowa, że jedno upiera się na twarde łóżko, a drugie potrzebuje czegoś bardziej miękkiego nie należy się załamywać i wzajemnie obrażać. Na rynku występują modele materaców, których jedna strona ma różne poziomy twardości. A jeśli szukacie bardziej ekonomicznego rozwiązania, pomocny może okazać się twardy materac nawierzchniowy, który położycie z jednej strony łóżka.

Jednak to nie wszystko, im większe wymagania tym większa cena. To właśnie ja warto określić i ustalić widełki w jakich rodzina może się zamknąć, aby uniknąć konfliktu w sklepie. Jeśli nie można znaleźć niczego satysfakcjonującego w tej cenie, nie ma sensu kupno niewygodnego materaca, żeby zaoszczędzić. Warto odczekać jakiś czas i monitorować sytuację na rynku (oraz oszczędzać pieniądze). 

Materac dla maluszka – zdrowy kręgosłup od kołyski:
Tu sprawa jest dużo poważniejsza. Wybór materaca dla niemowlaka jest ważny z innego jeszcze powodu. Przez pierwsze miesiące dziecko spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Powinno więc być mu w nim maksymalnie wygodnie.

Jak dobrać materac?

Fot.  Ikea

Materace dla dzieci dostępne są najczęściej w dwóch wymiarach: 120/60cm i 140/70 cm. Powinny przylegać ściśle do szczebelków lub boków łóżeczka na tzw. wcisk. Dla małego kręgosłupa najlepsze są te średnio twarde materace, w których po położeniu dziecka nie tworzą się wgłębienia w okolicy główki czy pupy. Dla noworodka najlepiej wybrać materac z łuski gryczanej, ponieważ nie uczula, jest przewiewny, więc nie nawilgnie, gdy dziecko się spoci i nie nagrzewa się.  Jako wypełnienie materacy stosuje się podobnie jak dla rodziców także piankę lateksową, poliuretanową mocno spienioną, kokos, trawę morską. Jeśli dziecko nie ma uczulenia można wybrać materace z innych niż gryka surowców.

 

Jakość a wygodna

Na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce i komponenty z których został on wykonany.

Jak dobrać materac?


Można śmiało założyć, że wraz ze wzrostem ceny, jakość materaca też będzie wyższa. Materace wyższej klasy będą bardziej wytrzymałe i będą lepiej dopasowywać się do kształtu ciała. Materace o większej liczbie sprężyn będą niestety droższe, ale zapewnią też lepsze podparcie ciała, niż prostsze konstrukcje. Lateks, czy pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne będą droższe, ale też bardziej żywotne niż zwykłe pianki poliuretanowe. Planując budżet, warto kupić najlepszy materac na jaki nas stać. Jest to inwestycja na długie lata. Wystarczy porównać koszt mebli, które nam się w końcu opatrzą, z czasem jaki spędzimy na materacu, który zapewnia nam komfortowy odpoczynek i zdrowie na długie lata.

Powierzchnia materaca powinna być równa i elastyczna, tak aby dokładnie podpierała każdą część ciała i pozwoliła pozostać kręgosłupowi w swoim naturalnym kształcie.
                                                                                                                                                                                 Fot. klinikasnu.com
Śpiąc na zbyt twardym materacu narażamy się na zaburzenia mikrokrążenia spowodowane uciskiem naczyń krwionośnych (efektem może być np. drętwienie kończyn i zakłócenia snu wywołane przez częste zmiany pozycji). Powstaje także pusta przestrzeń pomiędzy materacem a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa co powoduję przeciążenia i niepotrzebne napięcie kręgów i mięśni a osoba śpiąca na takim materacu budzi się zdrętwiała i obolała.
Zbyt miękki materac nie zapewnia odpowiedniego podparcia naturalnych krzywizn kręgosłupa - zapada się pod ciężarem ciała, jednocześnie powodując nadmierne wygięcie kręgosłupa co w konsekwencji może prowadzić do bólu pleców.
Przy właściwie dobranym materacu w pozycji na boku kręgosłup powinien układać się niemal w linii prostej a w pozycji na wznak nie powinien wyginać się w łuk ani też przylegać ściśle do materaca.

Jak dobrać materac?

Fot. farmazone, astorsainthonore.com

 

Wypełnienie a komfort snu

Zbyt twardy materac nie podpiera punktowo naszego ciała co powoduje, że naczynia krwionośne są uciskane a mięśnie skurczone i napięte. Osoba śpiąca na takim materacu obudzi się zdrętwiała i może mieć kłopoty z krążeniem. Gdy śpimy na materacu zbyt miękkim zapadamy się a nasz

Jak dobrać materac?

kręgosłup będzie się wyginał co z kolei spowoduje bóle pleców i kręgosłupa. Dlatego ważnym jest dobranie materaca o odpowiedniej dla nas sprężystości. Do najtwardszych należą materace z wkładem płyty kokosowej. Do mitów należy twierdzenie, że materac im twardszy tym lepszy dla kręgosłupa.
Strefy twardości w niektórych materacach posiadają wzmocnienia w strefie o zwiększonym nacisku (ramiona, biodra), tam gdzie ciało naciska z większą siłą materac nie zapada się zbyt mocno. Pamiętajmy, że dla osób o wzroście poniżej 160cm strefy w materacach nie będą odpowiednio rozłożone, zatem w takim przypadku nie kupujmy materaca wielostrefowego.                                                                                                         Fot. simplybaby.com

Bogaty wybór rodzajów materacy może przyprawić o ból głowy, a priorytetowym kryterium wyboru jest wypełnienie (wkład) materaca, czyli to co znajduje się wewnątrz. Rodzaj wkładu materaca wpływa nie tylko na komfort snu, wypoczynek, ale również na nasze zdrowie. Wkład jest swoistym "podwoziem" materaca i to jego zadaniem jest zapewnić kręgosłupowi odpowiednie ułożenie i podparcie.

Ale do rzeczy:
Bawełna - najbardziej popularny materiał do wypełniania materacy naturalnych.

Jak dobrać materac?

To najbczęściej bawełna bezpośrednio zebraną z krzewów bawełnianych i oczyszczoną mechanicznie. Bawełna w sposób idealny pomaga w regulowaniu poziomu wody w organizmie, pochłaniając cały pot wydzielony w trakcie snu. Jest ponadto bardzo przyjazna ludzkiej skórze.

Wełna - tak zwana "żywą wełny", pochodząca ze strzyżonych owiec i poddanej jedynie procesowi

Jak dobrać materac?

czyszczenia. Największym jej atutem jest niskie przewodnictwo cieplne (wełna grzeje) oraz dobra elastyczność i duża wytrzymałość.

Lateks naturalny - kauczuk naturalny pozyskiwany z drzew kauczukowych w postaci mleczka.

Jak dobrać materac?

Płyty lateksowe, które stosowane są jako wypełnienie materacy, produkowane są w dwojaki sposób: przez wulkanizację w wysokiej temperaturze lub przez zamrożenie mleczka w temperaturze -40 0C.
Lateks to nic innego jak czyste mleczko kauczukowe w postaci stałej. Jest to bez wątpienia najlepszy produkt do wypełniania materacy. Charakteryzuje się nieporównywalną w stosunku do innych materiałów elastycznością, doskonale dopasowuje się idealnie do kształtu ciała i zapewnia optymalne oddychanie skóry.

Kokos - to włókno kokosowe pozyskiwane z łupin orzechów kokosowych. Włókno to jest twarde i sztywne, poprzez naparowanie i dodanie naturalnego kauczuku mięknie i staje się bardzo elastyczne, co daje mu znakomitą sprężystość. Mata kokosowa jest wyjątkowo odporna na wilgoć i dzięki swej strukturze zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca.
Materace kokosowe należą do różnych grup, mogą to być materace sprężynowe, piankowe czy lateksowe jednak zawsze będą zawierały wkładki z lateksowanego włókna kokosowego. Dodatkowo stosowanie warstw kokosu zawsze wpływa na twardość materaca. Elementy materaców wykonane z kokosu bardzo dobrze przepuszczają powietrze i parę wodną, jednak ograniczają zdolność dopasowywania się do kształtu ciała. Materace kokosowe idealnie nadają się dla osób lubiących twarde podłoże, a także dla osób otyłych.                                    Fot.  Seneko (4)

W czym można wybierać:
Materace termoelastyczne

Jak dobrać materac?

Pianka wypełniająca taki rodzaj materacy reaguję na ciepło ciała, pod wpływem temperatury osoby leżącej pianka wypełnia i odbija kształt ciała za sprawą miękkiej powierzchni. Plusem działania  takiej pianki jest mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu. Zapewnia doskonale podparcie bez względu na budowę ciała czy pozycję leżenia. Pozwala kręgosłupowi na zachowanie anatomicznego ułożenia i  redukuje naciski. Daje jedyny w swoim rodzaju komfort snu opisywany przez użytkowników jako „sen w powietrzu”.
Materace termoelastyczne podobnie jak lateksowe nadają się do zastosowania z stelażami regulowanymi.                                                                                                  Fot.  Invest Center Kolorado

Materace lateksowe
Lateks to zwulkanizowane mleczko kauczukowe, naturalny kauczuk jest mieszany z lateksem

Jak dobrać materac?

syntetycznym. Proporcje kauczuku naturalnego decydują o jakości materaca jednak nie możliwe jest aby wkład składał się całkowicie ze 100% naturalnego kauczuku. Najlepsze wkłady lateksowe to mieszanka lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego. Warto zaznaczyć, że zapewnia wysoki stopień elastyczności punktowej i dopasowania do naturalnych krzywizn ciała. Dodatkowo lateks jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na odkształcenia. Budowa kanalikowa umożliwia oddychanie i wewnętrzną cyrkulację powietrza w materacu. Zachowują dużą higiena stosowania ze względu na fakt, iż lateksie nie rozwijają się bakterie i grzyby, zalecany jest więc alergikom.
Doskonale sprawdza się jako jeden materac dla dwojga osób. Materace z wkładem lateksowym świetnie współpracują z regulowanymi stelażami.                                               Fot. M&K Foam Ibiza H2

Materace kieszonkowe ( sprężynowe )
Najczęściej funkcjonujące nazwy wśród materacy sprężynowych to kieszonkowce lub materace

Jak dobrać materac?

woreczkowe, bo takie funkcjonują nazwy to wciąż kategoria materacy sprężynowych, jednak w odróżnieniu od bonelowych sprężyny są o znacznie mniejszej średnicy w kształcie walca i umieszczone dodatkowo w specjalnych "kieszonkach" z tkaniny. Nie są połączone ze sobą i możliwa jest niezależna praca każdej ze sprężyn. Materac zyskuje na elastyczności i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego.
Warto pamiętać - im większa liczba sprężyn na m2 tym lepsza sprężystość i lepsze odwzorowanie kształtu ciała.
Wkłady w materacach obłożone są piankami poliuretanowymi (tańsze ale mniej trwałe) lub lateksowymi droższe, ale trwalsze i o większej elastyczności.                         Fot. Invest Center Nebraska

Materace sprężynowe bonelowe
Sprężyny bonelowe znajdują zastosowanie od bardzo dawna w tapicerstwie. Sprężyny obłożone warstwą ochronną w postaci filcu, włókien kokosowych lub innych wypełniaczy, których zadaniem jest oczywiście uniemożliwienie wydostania się sprężyny na zewnątrz. Prosta konstrukcja

Jak dobrać materac?

połączonych ze sobą sprężyn daje elastyczność powierzchniową. Przenoszą ruchy, nie są zalecane dla dwóch osób śpiących na jednym materacu. Stosunkowo tanie i dosyć wytrzymałe przy prawidłowym użytkowaniu. W zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace mogą być twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka). Liczba zwojów sprężyny świadczy o sprężystości i grubości materaca. Im więcej zwojów tym materac grubszy i bardziej sprężysty. Przy wyborze materaca bonelowego warto zwrocić uwagę na jakość i średnicę drutu, jakość powinna być potwierdzona certyfikatem ISO 9001                                                                                                                              Fot. Janpol Helena

Materac z pianki wysokoelastycznej                     
To pianka poliuretanowa o lepszej sprężystości. Jest to doskonała alternatywa dla lateksu. Ma podobną elastyczność, dopasowuje się kształtu ciała i gwarantuje komfortowy sen, a przy tym

Jak dobrać materac?

zapewnia lepszą wentylację. Na rynku materace z pianki wysokoelastycznej zyskują coraz większą popularność, od dawna wybierają je ludzie na całym świecie.

Niestety ma swoje minusy: materace z pianki poliuretanowej nie zapewniają dobrego podparcia kręgosłupa, ale za to są wersją dla osób, które nie chcą wydawać na materac majątku są, wciąż produkowane, materace ze zwykłej pianki poliuretanowej. Taki materac można kupić już od 100 złotych.                                                                                                       Fot.  Hilding Original Foam

Materac nawierzchniowy

Materac nawierzchniowy o podwyższonym standardzie, zapewnia dodatkowy komfort i higienę podczas snu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do wartości posiadania takiej dodatkowej powłoki na materac. W drodze przypomnienia: jest nieoceniona ochrona, która można zdjąć,

Jak dobrać materac?

wymienić na inną lub wyprać. Pozwalający zachować czystość i higienę snu. Przeciwdziała przedostawaniu się drobnoustrojów a jednocześnie materacowi pozwala "oddychać" .Do tego najczęściej jest antyalergiczny zdejmowalny z możliwością prania w temperaturze 60 C., posiadający funkcję o właściwościach antystatycznych. Niektóre modele są dodatkowo delikatnie nasączona żelem aloesowym o właściwościach nawilżających i pielęgnacyjny. Szczególnie przydatne dla rodzin z małymi dziećmi, gdzie zawsze coś się wyleje lub przybrudzi.                                                                                                                Fot. materacowy.com

 

Wspierający stelaż

By latami cieszyć się naszym materace i zapobiec jego zniszczeniu podczas użytkowania należy stosować stelaże na listwach giętych z odpowiednim rozstawem listew. Stelaże zapewniają prawidłowe podłoże, odpowiednią wentylację i podnoszą elastyczność materaca oraz jego niewątpliwie jego żywotność.
Stelaż to znacząco niedoceniany element składowy łóżka. Mało kto wie, jak ważny jest nie tylko dla zdrowego i spokojnego snu, ale także dla dbałości o materac. Na rynku znaleźć można sporo różnych łóżek i zamontowanych w nich stelaży.

Jak dobrać materac?

Fot. materace-lozka.com

Jakie cechy powinien posiadać dobry stelaż:

 • Przede wszystkim dobry stelaż powinien oferować: wygodę, elastyczność i ergonomiczną pozycję w trakcie snu.
 • Stelaż musi umożliwiać ciągły przepływ powietrza przez materac i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Właściwości te przedłużają cykl życia materaca.
 • Najlepsze stelaże zbudowane są z elastycznych, drewnianych listew, które zapewniają równomierną dystrybucję ciężaru umożliwiając optymalną pozycję ciała w trakcie snu.
 • Niektóre ze stelaży mają możliwość regulacji twardości w odcinku lędźwiowym i pozwalają na uniesienie oparcia głowy i stóp.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, to również fakt, że większość standardowych ram wyposażonych jest w listwy sosnowe lub płyty sklejkowe. W przypadku wyboru takiego rozwiązania musimy mieć świadomość konsekwencji:

 • Przede wszystkim użytkując materac na twardym podłożu odczuwalnie skraca nam żywotność materaca prawie o 1/3.
 • Materac będzie wygniatał się tylko w jedną stronę, nie będzie dawał możliwości ułożenia się na łóżku i odpowiedniego dopasowania do wagi i wzrostu użytkownika. Trzeba pamiętać, że stelaż działa na podobnej zasadzie do działania resoru samochodowego, a bez odpowiedniego dopasowania, jazda jest zwykłą, rozpraszającą udręką.
 • W przypadku użytkowania materaca na płycie lub na podłodze dodatkowym problemem jest brak przepływu powietrza i zawilgocenie pokrowca prowadzące do zniszczenia materaca.
 • Aby dobrze wybrać stelaż należy również wiedzieć, jaki chcemy kupić materac. Decydując się na materac wykonany ze sprężyny bonelowej lub kieszeniowej możemy wybrać stelaż wykonany z listew brzozowych. Listwy brzozowe są listwami plastycznymi, będą tańsze od bukowych, ale bardziej narażone na odkształcenia.
 • Dla materacy z pianek wysoko- lub termoplastycznych i materacy lateksowych odpowiednie będą stelaże z listew bukowych. Szczególnie materace lateksowe są stosunkowo ciężkie, więc wymagają odpowiedniego podparcia. Dodatkowo listwy bukowe są bardziej odporne na odkształcenia niż listwy brzozowe, dlatego zwiększą komfort snu i wypoczynku.
 • Obok użytego do produkcji stelaża drewna ważna jest także technologia wykonania. W tej dziedzinie podział dokonany jest ze względu na ilość listew.
 • Stelażami najbardziej komfortowymi są stelaże wykonane z listew najwyższej jakości osadzonych w uchwytach kauczukowych wysuniętych ponad ramę stelaża, a także stelaże, w których listwy zastąpione są specjalnymi, elastycznymi listwami.

Jak dobrać materac?

Fot. materace-lozka.com

Co jest szczególnie ważne przy wyborze:

 • Wiek: im starszy użytkownik, tym mocniejszego podparcia potrzebuje w odcinku lędźwiowym.
 • Problemy z kręgosłupem: rozwiązaniem może okazać się stelaż wielostrefowy z regulacją twardości.
 • Problemy z krążeniem: jeśli często puchną stopy, należy wybrać stelaż z pełna lub częściowa regulacją, umożliwiający regulację pozycji stóp.
 • Przeznaczenie łóżka: jeśli łóżko to miejsce gdzie je się śniadanie, czyta książkę lub ogląda film, warto wybrać materac i stelaż z regulacją oparcia głowy
 • Mobilność: czy stelaż i materac będzie przewożony w samochodzie osobowym? Jeśli tak, zakup składany stelaż, który z łatwością zmieści się w bagażniku.
 

Eksploatacja na lata

Zakup odpowiedniego materaca nie kończy się na wybraniu tylko modelu. Konieczny jest również wybór pokrowca. Dobry pokrowiec, to taki, który będzie dobrze oddychał, który można ściągnąć i wyprać, który nie zniszczy się po 3 praniach. Nie warto kupować materaca w pokrowcach letnio zimowych, pikowanych wełną, które nie nadają się do prania. Ze względów higienicznych i

Jak dobrać materac?

funkcjonalnych warto inwestować w dobrej jakości pokrowce, nadające się do prania. Najlepiej wybierać te, które dobrze oddychają i zawierają syntetyczne i naturalne mocne włókna.

Pokrowce materacy w większości wykonane są z bawełny, która dobrze oddycha i wchłania wilgoć. Dla osób uczulonych na surowce naturalne przeznaczone są pokrowce antyalergiczne, wyposażone w zamek rozdzielny z możliwością prania. Pokrowce pikowane naturalną owczą wełną dają ciepło, ale nie nadają się do prania dlatego są one zazwyczaj na stałe zaszyte bez możliwości zdjęcia. Dla zwiększenia wygody i trwałości materaca możemy zaopatrzyć się w przekładkę lub ochraniacz. Wykonuje się je z pianki poliuretanowej ze zdejmowanym pokrowcem nadającym się do prania.

Fot.esmebel.com

 

 Użytkowanie materacy i stelaży
By zachować trwałość materaca i zapobiec jego szybkiemu zniszczeniu podczas użytkowania należy stosować stelaże na listwach giętych z odpowiednim rozstawem listew zaproponowanych

Jak dobrać materac?

w naszej ofercie. Stelaże zapewniają prawidłowe podłoże, optymalną wentylację i podnoszą elastyczność materaca oraz jego żywotność. Materacy nie należy użytkować na innych stelażach (np. siatkowo-sprężynowych, z desek itp) ze względu na możliwość zniekształcenia wkładu.  
                                                                                 
Konserwacja materacy i stelaży
Materaca bez wyraźnego oznakowania o możliwości prania, nie należy czyścić chemicznie, prać na mokro lub czyścić przy pomocy pary wodnej, materacy nie należy suszyć na słońcu, materac powinien być regularnie wietrzony, nie zalecamy przykrywania go narzutami w ciągu dnia, na materace należy stosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki, ewentualne zabrudzenia należy czyścić wilgotną ściereczką.                                                                                 Fot. Meble Vox.com

Zwróć uwagę:

 • Materacy nie należy użytkować na innych stelażach niż zgodnych z jego przeznaczeniem,ze względu na możliwość zniekształcenia wkładu.
 • Materaca bez wyraźnego oznakowania o możliwości prania, nie należy czyścić chemicznie,

  Jak dobrać materac?

  prać na mokro lub czyścić przy pomocy pary wodnej.
 • Materacy nie należy suszyć na słońcu, materac powinien być regularnie wietrzony, nie zalecamy przykrywania go narzutami w ciągu dnia.
 • Na materace należy stosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki, ewentualne zabrudzenia należy czyścić wilgotną ściereczką.
 • Montaż łóżka należy przeprowadzić ściśle według załączonej instrukcji, wszelkie własnoręczne modyfikacje konstrukcji łóżka mogą być przyczyną nie uwzględnienia ewentualnych reklamacji.                                                                          Fot. Mikpol
 

Rady na dobry sen

Poza materacowe zasady regeneracyjnego snu:
Na blogi sen wpływa przede wszystkim odpowiedni materac oraz to co robimy przed snem.

Jak dobrać materac?

Fot. ruf-betten.com

 • Kluczem do sukcesu jest wykreowanie dobrego nastroju. W sypialni powinno być ciemno, chłodno i bez zbędnych rupieci. Minimalizm jest wręcz wskazany.
 • Sen wymaga przygotowań. Późnym wieczorem należy unikać uzupełniania niedokończonych spraw finansowych czy zaległości w pracy. Zamiast tego korzystniej jest się wyciszyć i relaksować przy książce czy lampce wina i rozmową z ukochanym/ną.
 • Warto unikać forsowania się przesadnym fitnessem czy ćwiczeń siłowych w nocy. Ćwiczenia w ciągu dnia pomagają lepiej spać, ale jeśli będziecie wykonywać je późnym wieczorem, mogą Was pobudzić i będzie Wam trudniej zasnąć.
 • Wiadomości o połnocy nie są relaksujące. Nie oglądajcie telewizji w sypialni późno w nocy. Filmy z dużą dozą agresji, sensacyjne czy melodramaty nie wpływają korzystnie na stan naszej psychiki. Przerażają, pobudzają i podnoszą ciśnienie, a przecież nie o to chodzi! Zamiast tego przygotujcie się do snu, wyciśnie się, posłuchajcie relaksującej, ulubionej muzyki. Z pewnością zadziała o niebo lepiej, a kto wie, może nastroi na wieczorne zbliżenia..., a po takim przyjemnym wysiłku, z pewnością sen przyjdzie szybciej.
 • Groźny zegarek. Jeśli sen nie przychodzi, a zegarek jak zmora coraz bardziej irytuję warto

  Jak dobrać materac?

  przestawić go w inne miejsce niż rejon łóżka i spróbować się zrelaksować.
 • Niech sen stanie się regułą. Warto ustalić sobie harmonogram spania i unikać spania w ciągu dnia. Dozwolone są energetycznych drzemek w weekendy.
 • Zagłuszcie inne dźwięki. Jeśli mieszkacie w bloku lub przy ruchliwej ulicy, włączcie wiatrak lub urządzenie emitujące szum lasu. W ten sposób zagłuszycie sąsiadów i ruch uliczny. Nie pijcie napojów z kofeiną po 19:00. Jeśli ochota na wieczorna kawę jest silniejsza, warto sięgnąć po tę bezkofeinową. Idąc za ciosem, przed snem należy również unikać ciężkostrawnych posiłków. Kiedy mimo wszystko głód nie odpuszcza, zjedzcie owoce lub płatki zbożowe.                             fot. zegar.com
   
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/6 miesięcy temu
ale długi ten artykuł... według mnie najlepiej jest okreslić przed sobą samym wstępne oczekiwania i udać się do specjalisty w sklepie, w końcu to ich praca, ja tak zrobiłam z mężem i w sklepie meble-marzenie odpowiednio się nami zajęli :)
/rok temu
Ciężko cos wybrać jak się chodzi po tych forach. Artykuł naprawdę dobry.
/rok temu
Ja tez mam materac sembella, Gusto, super podpiera, tak jak piszesz i ma ta pianke termoelastyczna, dla mnie to rewelacja. Jest idealny jeśli chodzi o twardość, ale to każdy musi wybierac indywidualnie. Mieli bardzo szeroką ofertę, chyba się nawet skuszę na drugi model dla syna, ale nie wiem czy jeszcze nie poczekać jak podrośnie.
POKAŻ KOMENTARZE (10)