Grzejnik z funkcją wentylacji

W grzejniku Oxygen marki Jaga spotkały się dwie funkcje - grzanie i wentylacja. Tak skonstruowane urządzenie oferuje użytkownikowi nie tylko przyjemne ciepło, ale też komfort przebywania w zdrowym, czystym powietrzu bez przeciągów i strat energii.
/ 03.03.2008 20:41
W grzejniku Oxygen marki Jaga spotkały się dwie funkcje - grzanie i wentylacja. Tak skonstruowane urządzenie oferuje użytkownikowi nie tylko przyjemne ciepło, ale też komfort przebywania w zdrowym, czystym powietrzu bez przeciągów i strat energii.

Zmęczenie, senność, znużenie, to najczęstsze objawy niedotlenienia organizmu u osób, które przez wiele godzin pracują w słabo wietrzonych pomieszczeniach. Ten problem Grzejnik z funkcją wentylacjinasila się zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy aura za oknem nie zachęca do częstego otwierania okna. Zwłaszcza że wraz ze świeżym powietrzem nierzadko dociera przez nie także hałas i zanieczyszczenia.

Komfortową wentylację pomieszczeń, bez nieprzyjemnych przeciągów, uczucia chłodu i strat ciepła oferuje Oxygen – nowatorski grzejnik belgijskiej firmy Jaga. Obudowa grzejnika skrywa nie tylko element grzewczy (wymiennik ciepła Low H2O), ale także system wymiany powietrza. Jednostka Oxygen pobiera świeże powietrze z zewnątrz budynku, oczyszcza je i wprowadza do pomieszczenia. Obudowa urządzenia została zaprojektowana została w taki sposób, aby tłumić hałasy dochodzące z zewnątrz.
Dlaczego obie funkcje – grzanie i wentylacja – połączone zostały w grzejniku?
- Zadecydowały o tym względy ekonomiczne i estetyczne. Pod obudową grzejnika najłatwiej ukryć dość pokaźną skrzynkę, w której znajduje się system wymiany powietrza. Jednak tylko grzejniki Jaga przystosowane są do montażu Oxygenu. Mają tu znaczenie nie tylko gabaryty grzejnika (m.in. głębokość obudowy), ale także rodzaj zastosowanego systemu grzewczego. Oczywiście Oxygen dostępny jest także w wersji do zamontowania osobno, bez grzejnika – mówi Dariusz Majchrzak, dyrektor handlowy firmy ANB, dystrybutora produktów marki Jaga na polskim rynku.

Elementy systemu Oxygen
System składa się z kilku elementów. W podstawowej wersji jego sercem jest jednostka Oxygen montowana pod obudową grzejnika, w której znajduje się urządzenie służące do pobierania powietrza. Montaż urządzenia wymaga wykonania w ścianie budynku otworu o średnicy ok. 10 cm, przez który będzie doprowadzane do pomieszczenia świeże powietrze atmosferyczne. Od zewnątrz budynku otwór zabezpieczony specjalnymi maskownicami jest praktycznie niewidoczny. Urządzenie pobierające świeże powietrze wyposażone zostało w specjalne filtry, które zatrzymują pyły i drobne zanieczyszczenia.
W wersji bardziej rozbudowanej system wyposażony jest także w czujniki CO2 i wilgotności oraz moduł sterowania (programator), który zarządza całością systemu. Wymienione urządzenia należy zamontować na ścianie w dowolnym miejscu pomieszczenia.
Ostatnim elementem systemu Oxygen jest urządzenie odsysające zużyte powietrze, które montowane jest w sąsiedztwie wywietrznika. Wszystkie elementy systemu komunikują się ze sobą drogą radiową.
Zasada działania
Zasada działania jest następująca: gdy czujnik dwutlenku Grzejnik z funkcją wentylacjiwęgla wykryje w pomieszczeniu nadmiar CO2 lub wilgoci włącza się jednostka Oxygen, która dopompowuje do pomieszczenia świeże powietrze. W tym samym czasie zaczyna działać także urządzenie odsysające, które odprowadza do kanału wentylacyjnego zużyte powietrze. Proces wymiany powietrza trwa do momentu, aż nie zostaną osiągnięte optymalne parametry zaprogramowane w systemie. Proces przebiega automatycznie, bez ingerencji użytkownika.

Dla kogo Oxygen?
Oxygen najlepiej sprawdzi się w szkołach, salach konferencyjnych, biurach oraz wszystkich innych miejscach, gdzie przez dłuższy czas przebywa duża liczba osób. System grzania zintegrowanego z wentylacją docenią także oraz osoby, które np. mają sypialnię czy salon przy hałaśliwej ulicy. Grzejnik wyposażony w system Oxygen zapewnia przyjemne ciepło i świeże powietrze w komfortowy sposób - bez przeciągów, hałasu, zanieczyszczeń, wyziębiania pomieszczenia. Kontrolowana wentylacja oszczędza także ciepło i energię.

Więcej informacji na temat systemu Oxygen można znaleźć na stronie www.jaga.com.pl oraz uzyskać u dystrybutora marki Jaga - firmy ANB Sp. z o.o.