łazienka fot. Adobe Stock

Grzejnik łazienkowy - jak go wybrać

Choć często rolę grzejnika w łazience pełnią ciepłe rury, to jednak mogą okazać się nie wystarczające, by zapewnić odpowiednią temperaturę w łazience. Wtedy warto pomyśleć o kupnie grzejnika. Co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Małgorzata Świgoń / 04.02.2019 11:36
łazienka fot. Adobe Stock

Są różne rodzaje grzejników: elektryczne, wodne (podłącza się je do centralnego systemu ogrzewania) i elektryczno-wodne. Skupimy się na grzejnikach elektrycznych (zwanych też suszarkami), bo nie wymagają one szczególnej instalacji. Można ich używać także w tych łazienkach, w których nie ma grzejników podłączonych do sieci centralnego ogrzewania.

Moc grzejnika to podstawa

Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze, jest moc. Od niej zależy siła grzania i ciepło, jakie roztoczy się w łazience. Jeśli grzejnik jest nam potrzebny do suszenia ręczników, lub pojedynczych sztuk odzieży wystarczy urządzenie o mocy 50 W. Jeśli jednak pomieszczenie jest dość duże i chłodne, lepiej sprawdzi się grzejnik o wyższej mocy, co najmniej 400 W. Niestety, dostępne na rynku suszarki elektryczne nie przekraczają mocy 210 W. Przyjmuje się, że aby grzejnik nagrzał łazienkę do 24-25 st. C (taka temperatura jest dla człowieka najbardziej komfortowa), to na metr kwadratowy łazienki musi przypadać 120 W. Elektryczny grzejnik samodzielnie nie ogrzeje więc łazienki, ale świetnie ją dogrzeje. Wielką jego zaletą jest prostota instalowania. Wystarczy zawiesić go na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Warto wybrać taki model, który ma możliwość regulacji mocy i wyposażony jest w zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzaniem. Jeśli zostanie przekroczona bezpieczna temperatura, zostanie odcięty dopływ energii elektrycznej.

Jak grzeje suszarka elektryczna

Suszarki najczęściej robi się ze stali oraz aluminium, a ściślej mówiąc z niezbyt grubych rur o średnicy ok. 25 mm malowanych proszkowo. W ich środku umieszczony jest tzw. drut oporowy, który się nagrzewa i emituje ciepło. Dotykając rurki suszarki z pewnością się nie oparzysz, bo jej temperatura nie przekracza 60 st. Celsjusza.

Drabinka lub esy floresy

Suszarki mogą przypominać drabinki lub mieć bardziej wymyślne kształty (wygięte w literę S, itp.). Szeroka jest także gama kolorów (do wyboru mamy kilkadziesiąt barw). Powłoka nakładana proszkowo jest trwała (nie odpryskuje), gładka, łatwa do utrzymania w czystości. Precyzyjnie dobierzesz ją do wystroju łazienki. Ważne, że z suszarek można korzystać przez cały rok, także latem, gdy w większości bloków centralne ogrzewanie jest wyłączone.

Od najmniejszych do największych

Suszarki mają różne rozmiary. Szerokość najmniejszych wynosi ok. 40 cm, największych - 60 cm. Różna bywa też wysokość: od 35 do 120 cm.
Przed instalacją suszarki warto dokładnie zapoznać się z instrukcją. Znajdziesz tam m.in. informację ile prania pomieści zakupiona przez ciebie suszarka. Warto pamiętać, że choć urządzenie jest odporne na działanie wilgoci, to jednak nie wodoszczelne. Nie wolno go instalować w miejscach, w których miałoby bezpośredni kontakt z wodą

Czytaj też:
Pomysły na łazienkę
Jakie są nowoczesne i najmodniejsze płytki łazienkowe
Jak mieć świeży zapach w łazience
Jakie lustro wybrać do łazienki