Gotowe od zaraz fot. Serwis prasowy firmy

Gotowe od zaraz

Jako pierwszy polski magazyn prezentujemy domy, które stawia się w jeden dzień. Nowoczesne, świetnie zaprojektowane, funkcjonalne. Marzenie? Wcale nie! Takie domy można już kupić w Polsce.
/ 24.07.2007 12:53
Gotowe od zaraz fot. Serwis prasowy firmy
DOM 1 Loft cube

 • Projekt: Werner Aisslinger i Studio Aisslinger
 • Powierzchnia: 40 m2
 • Wymiary: 6,25x6,25x2,5 m
 • www.loftcube.net

Powstał w niemieckim Studio Aisslinger. To właściwie mały, idealnie funkcjonalny kubik przemyślany w każdym szczególe. Najważniejszą cechą tego nietypowego domu jest jego mobilność. Loft Cube możesz zabrać ze sobą na wakacje, postawić nad morzem albo jeziorem. Ale w pierwotnym założeniu chodziło o to, żeby dom można było przestawiać z... dachu na dach. Ta nowa koncepcja urbanistyczna ma wykorzystywać nieodkryte dotąd przestrzenie wielkich miast – płaskie dachy wieżowców albo kamienic. W mocno zagęszczonych metropoliach tysiące metrów kwadratowych „nowych działek budowlanych” to prawdziwy skarb. Koncepcję dachowej społeczności przemyślano w każdym szczególe. I mechanizmy rządzące rynkiem Loft Cube'ów mają być takie same jak na normalnym rynku nieruchomości: znajdą się ludzie, którzy z własnym domem będą przenosić się z miasta do miasta i stawiać go na parkingu dachowym, oraz tacy, którzy Loft Cube'y będą wynajmować od właścicieli lub zarządców budynków. Aby zapewnić proste, a jednocześnie bezproblemowe przeprowadzki, waga Loft Cube'a została tak skalkulowana, by dom bez problemu mógł zostać przeniesiony przez  helikopter albo dźwig. Co do organizacji nowej sieci mieszkaniowej, to trzeba byłoby zacząć od przygotowania dachów: zabezpieczyć krawędzie, doprowadzić instalacje, sprawdzić siłę wiatru.
Mrzonka czy realna koncepcja? O tym przekonamy się za kilka lat. Dziś można mieszkać w Loft Cube'ach wszędzie, oglądać świat przez szklane ściany i żyć w otoczeniu designu najwyższej próby (zamówienia przez internet: order@loftcube.net).
Inspiracją dla Loft Cube'a była słynna „jednostka mieszkaniowa” (Unité d’habitation) w Marsylii stworzona przez szwajcarskiego architekta Le Corbusiera. Wielki (ponad 160 m długości i 56 m wysokości) budynek wsparty jest na 17 potężnych filarach. Mieści 337 mieszkań, w których może zamieszkać ponad 1500 osób. To „maszyna do mieszkania”, gdzie podstawą jest funkcjonalność wnętrza. Mieszkania są dwupoziomowe, każde ma loggię, która stanowi elewację. Na 7. i 8. piętrze znajduje się wewnętrzna ulica ze sklepami, restauracjami, usługami. Na dachu budynku: plac zabaw, kino na wolnym powietrzu, sala gimnastyczna.


DOM 2 Underconstruction

 • Projekt: Paola Lenti i Chicco Bestetti
 • www.paolalenti.com

Podczas tegorocznych targów w Mediolanie po raz pierwszy pokazany został projekt Underconstruction, który ma zrewolucjonizować tradycyjne myślenie o budowie i użytkowaniu domu. Kilkanaście firm połączyło się w wielką korporację. Po to, by stworzyć nową koncepcję mieszkania pozwalającą na powiększanie domu w jednej chwili. Projekt jest na tyle elastyczny, że pasuje do każdego miejsca i może być wykorzystany jako prywatne mieszkanie albo przestrzeń publiczna. Wszystko „podano na tacy”: od architektury przez wykończenie ścian, wyposażenie kuchni i łazienki, meble po dywany, tkaniny, dekoracje okien. W pakiecie jest również projekt ogrodu.


Firmy, które pracowały razem nad projektem Underconstruction:
 • konstrukcja Pircher Oberland, www.pircher.eu;
 • oświetlenie Disano Illuminazione, www.disano.it;
 • architektura krajobrazu Frassinagodiciotto, www.frassinago18.com;
 • instalacje elektryczne Eclettis, www.eclettis.com;
 • ceramika sanitarna Rubinetterie Ritmonio, www.ritmonio.it


DOM 3 Walden

 • Projekt: Nils Holger Moormann
 • Wymiary: 6,5x1,1x3,86 m
 • www.moormann.de

Firma Nils Holger Moormann, znana z produkcji drewnianych mebli, pierwszy raz zdecydowała się na duże przedsięwzięcie. Zaprojektowano drewniany dom dla działkowicza. Proste „pudełko” z mnóstwem niespodzianek. Jedną z nich są niezwykłe proporcje. Dom jest tak wąski, że wysoki mężczyzna rozkładając ręce, dotyka dłońmi obu zewnętrznych ścian jednocześnie. Dlatego każdy centymetr kwadratowy jest dobrze wykorzystany. Zewnętrzna elewacja ma kilkanaście otworów, każdy o konkretnym przeznaczeniu. Jest miejsce na narzędzia ogrodnicze: taczki, grabie, łopaty, konewki. Specjalne „okienka” na skrzynki na kwiaty, nawet domek dla ptaków. Ale także nieco większe przestrzenie, w których znajduje się perfekcyjnie zaprojektowany grill i komórka na drewno. W tym przypadku trudno mówić o wnętrzu domu, bo granice są płynne. Przestrzenie przenikają się. Salon jest jednocześnie miejscem piknikowym, otwartym na przestrzał. Sypialnia ma przezroczysty dach i śpi się „pod chmurką”. Właściwie trudno powiedzieć, kiedy wychodzi się z domu i wchodzi do ogrodu: człowiek przebywa w obu miejscach naraz.


DOM 4 Dodo
 
 • Projekt: Zbigniew Kucharuk
 • Ceny: od 3300 zł/m2
 • www.dododom.pl

Przenośne domy są już w Polsce! W Piasecznie pod Warszawą stoi dom modelowy Dodo. Można go obejrzeć, potem podjąć decyzję o zakupie i po trzech miesiącach od chwili rozpoczęcia budowy „otrzymać” dom wykończony pod klucz.
Można go postawić prawie wszędzie, bo jest niemal samowystarczalny.
Dzięki kolektorom słonecznym potrafi produkować, oszczędzać i przechowywać energię. Ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła (z każdego pobranego kW energii uzyskać można ponad 3 kW ciepła). Ma również własny system oczyszczania zużytej wody, więc nie trzeba go podłączać do sieci kanalizacyjnej.
Dzięki lekkiej, stalowej konstrukcji możliwy jest błyskawiczny montaż. Modułowy system pozwala „składać” domy o dowolnej powierzchni użytkowej.
Można wybrać też jeden z trzech standardów wykończenia. Pierwszy, tzw. developerski, to konstrukcja ze stolarką okienną i drzwiową, ścianami działowymi i instalacjami wewnętrznymi. Drugi wariant zakłada dodatkowo ułożenie podłogi, wyposażenie łazienki i wykonanie tarasów zewnętrznych. Wariant trzeci to dom pod klucz ze wszystkimi sprzętami AGD, garderobami, okiennicami itd.

Tekst i opracowanie Ewa Solarz, Marta Suchodolska